1. Anasayfa
  2. Android

Android Kullanıcıları için Sahte Antivirüs Uygulamaları

Android Kullanıcıları için Sahte Antivirüs Uygulamaları
0

VPNPro uzmanları, Android için çok sayıda popüler anti-virüs programı keşfetti, bu aslında kullanıcı tarafından cihazlardan bilgi okumak için casus yazılım programları olduğu ortaya çıktı. Bu tür programlar, geleneksel telefon antivirüs koruması için hiç gerekli olmayan yükseltilmiş haklar içeriyordu.

Casus yazılımlar, Android için popüler antivirüs altında saklandı.

Çalışmanın sonuçlarına göre, uzmanlar kullanıcıların cihazın mikrofonuna, kamerasına, SMS mesajlarına ve çağrılarına erişmesini gerektiren 15 antivirüs buldu. Virüsten koruma programlarının çalışması için bu tür izinlere gerek yoktur, bu nedenle VPNPro ekibi bu tür uygulamaların ilgili şirketlere daha fazla satış yapmak üzere kullanıcılar hakkında bilgi toplamak üzere tasarlandığı sonucuna varmıştır.

Bu casus yazılım antivirüslerinin çoğu Çin’de üretildi. Bu tür uygulamaların üreticileri arasında, reklam şirketleriyle tekrar tekrar çalıştığından şüphelenilen Cheetah Mobile fark edildi. Hindistan yetkilileri tarafından 2 başvuru kötü amaçlı olarak tanımlanmıştır. İlgin olan , Güneydoğu Çin’de aynı adreste birkaç farklı başvuru kaydedildi.

Şüpheli “savunucuların” listesi bu tür uygulamaları içeriyordu:

Android’de antivirüs kullanmalı mıyım?

Android’de antivirüs kullanmak kimseyi rahatsız etmedi. Ancak, aşırıya kaçmak için buna değmez. Android’in en son sürümü cihaza yüklüyse, doğrulanmamış kaynaklardan uygulama yüklemek için izin verilmezken, antivirüslerin kurulmasına gerek yoktur. Sistem eskiyse, güvenilir “savunucuların” kurulumuna dikkat etmek daha iyidir. Aksi takdirde, saldırganlar savunmasız boşluklarla cihaza saldırabileceklerdir. Ayrıca, doğrulanmamış programlardan uygulama yüklenmesinin, cihazınıza virüs bulaşma olasılığını artırdığını unutmayın.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (0)

  1. Bence telefonda antivirus kullanmaya bile gerek yok. Yaptığımız işlemleri güvendiğimiz siteler ve uygulamalar çerçevesinde tuttuğumumuz sürece bu tarz sahte programlara mağruz kalmak zorunda olmayız.

  2. gayet temiz bi site haberleri zevkle okuyup bir olcak sayfa

  3. teknolojının adrsi bu sayfada tavsıye edilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir