1. Anasayfa
  2. Rehber

Bildirim Çubuğu İnmiyor Sorunu ve Çözümü

Bildirim Çubuğu İnmiyor Sorunu ve Çözümü
5

Bildirim çubuğu inmiyor diyen kullanıcılar genellikle Android işletim sistemini kullanmaktadırlar. Bu sorun geçmişten günümüze yaşanan can sıkıcı bir sorundur. Sorunun kaynağı ise yazılım veya donanım kaynaklı olabilmektedir.

Bildirim Çubuğu İnmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Rootlu telefon kullananlar bildirim çubuğu ve diğer sistem özellikleriyle alakalı birçok sorun yaşayabilmektedirler. Eğer telefonunuz rootlu ise sistem dosyalarında bir eksiklik veya hata söz konusu olabilir. Bu nedenle telefonunuzu ilk olarak eski haline geri döndürmeyi deneyin. İşletim sistemini güncellemenize rağmen sorun ortadan kalkmadıysa aşağıdaki metotları uygulayın.

1. Telefonu Misafir Hesabıyla Kullanın

Telefonu misafir hesabıyla kullanmak birçok üçüncü parti uygulamanın ve sistem özelliğinin çalışmasını önleyecektir. Bildirim çubuğu inmiyor sorunu sistem ve üçüncü parti uygulamalardaki hatalardan ortaya çıkabildiği için bu işlemi sorunun tespiti açısından önemlidir.

Misafir hesabına geçmek için telefonunuzu güvenli moda alın. Güvenli moda geçiş için telefonunuzun güç tuşuna basın ve “kapat” seçeneğine basılı tutun. Güvenli moda geçiş yapıldıktan sonra “Ayarlar > Kullanıcılar” bölümüne gidin. Ardından misafir hesabına geçiş yapın. Bildirim çubuğunun aşağıya inip inmediğini kontrol edin. Eğer sorun görünmüyorsa, sorun çok büyük ihtimalle üçüncü parti uygulama veya sistem uygulamalarından kaynaklanıyor demektir. Güvenli moddan çıkmadan önce daha sonra tekrar eski hesaba dönün. Son olarak telefonu kapatıp açın.

2. Ekran Kilidini Değiştirin

Ekran kilidi, bildirim panelinin işlevini yitirmesine sebep olabilmektedir. Bunun için ekran kilidinizi değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ekran kilidini değiştirmek için “Ayarlar > Güvenlik > Ekran kilidi” kısmına gidin.

3. Sistem Dosyasını Durmaya Zorlayın

Bildirim paneli açılmıyor diyenler özellikle rootlanmış bir telefon kullanıyorlarsa bu adımı atlamamalıdır. Yukarıda da bahsedildiği üzere root işlemi sonrasında sistem dosyaları düzgün çalışmayabilir. Bunun için Ayarlar bölümünde yer alan Uygulamalar kısmındaki sistem uygulamaları görüntüleyip, com.android.systemui hizmetini durmaya zorlayın. Sorunu kontrol edin. Daha sonra telefonu yeniden başlatın.

4. Üçüncü Parti Uygulamaları Kaldırın

Bildirim çubuğuyla alakalı yaşadığınız sorun uygulama yükledikten sonra ortaya çıkmış olabilir. Kullanıcıların büyük bir kısmı, bir uygulama indirdikten sonra bu sorunun ortaya çıktığını söylemektedir. Son yüklediğiniz uygulamayı kaldırın ve sorunu tekrar test edin. Son yüklediğiniz uygulamayı hatırlamıyorsanız, uygulamalar bölümünü inceleyebilir veya mağazadaki “uygulamalarım” adlı bölümü gözden geçirebilirsiniz.

6. Otomatik Güncellenen Uygulamaları Kontrol Edin

Uygulama indirmedim ama bildirim çubuğu inmiyor sorunu yaşıyorum diyorsanız güncelleme alan yerleşik uygulamaları ve üçüncü parti uygulamaları gözden geçirmelisiniz. Yapılan güncellemelerin içerisinde birçok hata bulunabilmektedir. Bu hatalar sistem dosyalarının işleyişini bozabildiği gibi bazen çok daha ciddi problemlere sebep olabilmektedir. Son güncellenen üçüncü parti uygulamaları görmek için mağazadaki “uygulamalarım” bölümünü inceleyin. Son güncellenen uygulamaları eski sürüme döndürebilir veya tamamen kaldırabilirsiniz.

7. Düzelmiyorsa Telefonu Sıfırlayın

Rootlu cihaz kullananlar bu aşamaya kadar sorunun üstesinden gelemediyse telefonu hemen eski haline çevirmelidir. Standart kullanıcılar için telefonu sıfırlamak çok iyi bir çözüm olmasa da, sıfırlama sonrasında sistem dosyaları doğru bir şekilde yükleneceği için sorun ortadan kalkabilir. Sıfırlama işlemi öncesinde özel dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın.

8. Dokunmatik Ekranınızı Test Edin

Bildirim çubuğunun aşağı inmemesinin sebebi dokunmatik ekranın bozulması olabilir. Ekranı yatay veya dikey pozisyonda ayrı ayrı test edin. Eğer farklı pozisyonlarda bildirim paneli sorunsuz açılıyorsa dokunmatik ekran problemi yaşıyor olabilirsiniz. Farklı pozisyonlarda bildirim paneli hala açılmıyorsa, sorun büyük ihtimalle yazılım kaynaklıdır.

Bildirim çubuğu inmiyor sorunu için yukarıdaki adımları denediniz fakat sorun çözülmediyse, internette dolaşan riskli çözümleri denemeye kalkmayın ve teknik servise gidin. Aksi takdirde daha fazla sorunla baş başa kalabilirsiniz ve cihazınız tamamen kullanılamaz hale gelebilir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

  1. 14 Kasım 2021

    Teşekkürler sorunum çözüldü.

  2. Sağolun sorunu çözdük sayenizde..

  3. Teşekkürler sonunda sorunu çözdüm +++

  4. Teşekkürler sonunda çözdüm sorunu. :)

  5. Bilmediğim bir konuda hakkında çok yardımcı oldunuz teşekür ederim emeğinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir