1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya

YouTuber Nasıl Olunur? YouTuber Olmak İçin Gereken Ekipmanlar Nelerdir?

YouTuber Nasıl Olunur? YouTuber Olmak İçin Gereken Ekipmanlar Nelerdir?
0

YouTuber nasıl olunur? YouTuber olmak için gereken şartlar ve YouTuber olmak için gereken ekipmanlar nelerdir? Gibi sorular, özellikle ülkemizde artan dolar değerleri nedeni ile sıkça sorulmakta.

Sadece kur farkından değil “geleceğin meslekleri” arasında bulunan ve kısa sürede gerçekten büyük kazançlar getirmeye başlayan YouTuberlik, doğru yapıldığında tek iş modeli olarak kullanılabilmekte. Her ne kadar dışarıdan kolay bir iş gibi gözüküyor olsa da kendi içerisinde yoğun zorlukları olduğu da unutulmamalıdır.

YouTuber olmak için aranan şartlar nelerdir? Youtuber olmak için gereken ekipmanlar nelerdir? Gibi soruların yanıtlarını alarak YouTuber olmaya giden yoldaki ilk adımı atabilirsiniz. Ancak, her şeyden önce.

Gelin, YouTube mesleğinin kendi içindeki zorluklarına bir göz atalım. Aslında YouTuber Olmak Nedir? YouTuberlar Nasıl ve Nereden Para Kazanır?

YouTuber Mesleğinin Zorlukları Nelerdir? YouTuber Zorlukları

YouTuber Mesleğinin Zorlukları Nelerdir? YouTuber Zorlukları

YouTuber olmak her ne kadar dışarıdan kolay gözüken bir meslek türü olsa da kendi içinde zorlukları olan mesleklerden birisidir.

Öncelikle zorluklar, bulunduğunuz kategoriye göre değişmektedir. Örneğin, oyun içerikleri hazırlayarak YouTuber olmak istiyorsanız oynadığınız oyunlarda başarılı olmanız, bazı önemli anları kayda almanız ve önemli anların yaşanması için ek mesai harmanız gerekebilir.

Bunların dışında, videoların editlenmesi, reklam bütçesi, videoların doğru modere edilmesi. Vlog tarzı içerikler çekiyorsanız gideceğiniz yerlerin en iyi şekilde araştırılması ve sunulması. Bazı riskleri göz önüne alarak “izlenmeme” ve “kazanç elde edememe” durumlarını kabul ederek ilerlemek bu mesleğin bilinen zorluklarındandır.

Ancak, tüm bunların dışında da mikro gözüken ancak uzun vadede büyük sorunlara dönüşebilen bazı engeller bulunabilmekte. Bunlardan en önemlisi de Vergi konusu. Özellikle Vergi konusunda deneyimi olmayan kişiler için bu meslek, büyük deneyimler sağlayacak ve kimi zaman baş ağrılarına neden olacak.

 • Düzenli olarak içerik üretme zorunluluğu.
 • Her zaman rakiplerden daha iyi içerikler sunmak.
 • Tek başınıza ilerliyorsanız yapacağınız bütün işlerin sizin sırtınızda olması. (Videoların düzenlenmesi, kapak fotoğrafları, SEO ayarları, içeriklerin yazılması gibi.)
 • Düzenli gelir elde edememek.

Özellikle son madde “düzenli gelir elde edememek” sadece YouTuber mesleği için değil. İnternetten çalışabileceğiniz ve Freelance olarak bilinen bütün işlerde geçerlidir. Bu meslek ve meslek türlerinde. Kimi ay çok iyi kazanırken kimi ay neredeyse cebinize para girmeme durumu da yaşanabilmekte.

Sahi, para demişken. YouTuber olanlar nereden para kazanır? YouTuber olanlar nasıl para kazanır?

YouTuber Olanlar Nereden Nasıl Para Kazanır?

YouTuber olmak, YouTube üzerinden para kazanmak aslında sanıldığı kadar zor değil. Özellikle reklamlardan gelir elde etmek YouTube tarafından, geçtiğimiz aylarda alınan karar ile birlikte nerdeyse baştan aşağı değişti.

YouTuber olanlar, ürettikleri içeriklere gelen reklamlardan belirli oranlarda gelir elde ederler. Her ne kadar reklamlardan gelir elde edebiliyor olsalar da gelecek olan değerler her zaman sanıldığı ve sunulduğu gibi büyük gelirler olmaz.

Örneğin, milyonlarca izlenmiş bir videodan sadece reklam gelirleri düşük bir kategori olduğu için 500TL bile kazanmak zor olabilir.

Reklamlar dışında, YouTuber olanlar veya internette içerik üretenler. Buna web site sahipleri, tiktok, Instagram ve Twitter fenomenleri, Twitch yayıncıları da dahil olmak üzere. Gelirlerini Sponsorluk anlaşmaları ile sağlarlar.

Reklamlar gelir sağlar, ancak gerçek para kazanmanın yolu sahip olduğunuz sponsorluk anlaşmaları ile mümkün durumda olur. Sponsorlar tarafından gönderilen ürün veya dijital ürünlerin tanıtımlarını videolar içerisinde tanıtarak, kullanarak veya açık açık yönlendirerek gelir elde edebilmeniz mümkün durumda olabilir.

YouTube Reklam Yayınlama Şartları Nelerdir? Kimler Reklamlardan Para Kazanabilir

YouTube Reklam Yayınlama Şartları Nelerdir? Kimler Reklamlardan Para Kazanabilir

YouTube üzerinden para kazanma yöntemleri arasında sponsorluk anlaşmalarının da olabileceğinden bahsetmiştik.

Ancak, yeni başlayan ve sponsorluk anlaşmalarını sağlama aşamalarına kadar ilerleyecek olan içerik üreticilerinin tek kazancı kanallarında olacak olan otomatik reklamlar olacaktır.

Her ne kadar YouTube üzerinde içerik üreten herkes kolay bir şekilde reklamlar yayınlayarak gelir elde edebilecek gibi gözüküyor olsa da durum böyle değil. YouTube para kazanma şartları olarak da bilinen bazı şartların zaman içinde yerine getirilmesi gerekmekte.

Söz konusu şartlar geçtiğimiz dönemde güncellenerek daha kolay bir hale getirildi. İşte, güncellenen ve daha kolay hale getirilen YouTube para kazanma şartları;

 • 500 Abone ve üzerinde abone sayısına sahip olma.
 • Son 90 gün içerisinde herkese açık en az 3 izlenebilir videonun olması.
 • Son 12 saat içerisinde toplam kanal izlenmesinin 3.000 Saat üzerinde olması.

Üstteki şartlar uzun video üreten YouTuberlar için geçerli. Ancak kısa videolar üretecek olanların son madde ile bu maddeyi değiştirmesi gerekmekte;

• Son 90 gün içindeki Shorts paylaşımlarının 3 Milyon görüntülenmeyi geçmesi.

YouTuber olabilmek için kanalınızın karşılaması gereken şartlar bunlar. Ancak bunlar dışında 18 Yaşından büyük olmanız da gerekmekte.

Her ne kadar 18 yaşından büyüklerin reklamlar alabiliyor olduğunu söylesek de bir büyüğünüzden de yardımlar alarak reklam almaya başlayabilir. 18 yaşınızın gelmesi ile birlikte reklam gelirlerinizi kendi banka hesaplarınıza alabilirsiniz.

YouTuber Olmak İçin Gereken Şartlar? Kimler YouTuber Olabilir?

YouTuber Olmak İçin Gereken Şartlar? Kimler YouTuber Olabilir?
Skolyozlu Vlogger Kendi Videosunu Çekiyor

YouTube nasıl olunur? Youtuber olmak için gereken şartlar nelerdir? Özellikle bu sorular dışında sıkça sorulan sorulardan birisi de Kimler YouTuber olabilir? Sorusu.

Öncelikle, dürüst olmak gerekirse herkes YouTuber olamaz. Her ne kadar kolaymış gibi gösteriliyor olsa da kolay gibi gösterilmesi ile altı boşaltılan bir meslek haline gelmeye başlamış durumda. YouTube olabilmek için bazı yeteneklerin doğuştan gelmesi gerçekten de önemli;

 • Yaratıcı olmak.
 • Mücadele ruhuna sahip olmak ve kısa sürede başarı beklememek.
 • Gelecek olan yorumları, kötü olacak olan içerikleri kaldırabilecek kadar güçlü bir mentâl enerjiye sahip olabilmek.

Bunlar, YouTuber olmak için gereken psikolojik şartlar. Ancak bunun bir de maddi şartları bulunuyor. Her ne kadar büyük ekipmanlara ilk başlarda ihtiyacınız olmasa da bazı kalite seviyesinin de üzerinde hareket etmeniz gerekmekte;

 • Kaliteli mikrofon.
 • Kaliteli kamera.
 • Kaliteli ışıklandırma.
 • Sallantılı görüntülerden uzak kalmak için görüntü sabitleyici aparatlar.

Gibi gerekenler kaliteli içerik üretebilmeniz için oldukça önemli. Elinizde bir bütçe var ve bunu doğru şekilde dağıtmak istiyorsanız ilk yatırımı mikrofona, sonra kamera ve ışıklar olacak şekilde değerlendirebilirsiniz.

Her ne kadar görüntü kalitesi de önemli olsa da ses kalitesinin iyi olması videoların izlenebilir kalması için yeterli.

Görüntü için telefon kullanmak da oldukça doğru bir seçenek olacaktır. Ancak, iş oyun içerikleri üretecek olan YouTuberlar için bu şekilde ilerlememekte;

 • Kaliteli bir bilgisayar sistemine sahip olmak.
 • Kaliteli mikrofona sahip olabilmek.
 • Kaliteli ve iyi bir internet ile oyunlarda sorun yaşamamak.
 • Kaliteli bir kameraya sahip olmak.

Gibi şartlar da oyun içerikleri üretecekler için oldukça önemli. Özellikle kaliteli bir bilgisayara sahip olmak her şeyden önce geliyor. Kaliteli bir bilgisayar ile kasmadan, akıcı ve yüksek kalitede içerikler üretebilmek mümkün. Bunun yanı sıra kaliteli bir mikrofon ile birlikte kendinizi neredeyse hiç göstermeden içerikler üretebilmeniz de mümkün durumda.

YouTuber Nasıl Olunur?
Evde Sanat Vlogu Çeken Kadın

Bu bağlamda Kimler YouTuber olabilir? Kaliteli içerik üretmeye hazır olan, psikolojik olarak bu durumu kaldırabilecek olan, giriş seviyesi için gereken şartları karşılayan ve editlerini kendi yapacaksa. Video düzenleme, fotoğraf düzenleme programlarına hakim olan.

7’den 70’e herkes bugün YouTuber olmaya başlayabilir. Gelir elde edebilmek, içeriklerin tutması ve çok izlenmesi ürettiğiniz içerikte ne kadar iyi olduğunuz ne kadar ısrarcı olduğunuz ve teknik olarak ne kadar doğru ilerlediğiniz ile doğru orantılıdır.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir