1. Anasayfa
 2. İnternet Araçları

Opera GX Nedir? Opera GX İndir

Opera GX'in sayısız, kullanışlı, performans dostu özelliği, onu bir sonraki PC oyununu başlattığınızda kapatmak istemeyeceğiniz bir tarayıcı haline getirir.

Opera GX Nedir? Opera GX İndir
0

Opera GX tarayıcısı, oyunların performansına zarar vermeden oyun oturumlarını geliştiren araçlarla PC oyuncularını hedefler.

Oyuncular için bir web tarayıcısı çıkaran tüm şirketler arasında Opera en mantıklı olanıdır. Opera, daha sonra endüstri standartları haline gelen ilginç özellikler sunarak kendisini rakiplerinden ayırır. Yıllar önce Opera, internette gezinmek için hiçbir işi olmayan iki sistem olan Nintendo DS ve Wii için tarayıcılar geliştirdi.

Opera GX İndir

İndirmeli misin? Evet kesinlikle! Opera GX hevesli oyuncular için tasarlandı. Tarayıcı, tarama ve oyun deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak çok çeşitli özelliklerle birlikte gelir.

Opera GX İndir

Opera GX’e Başlarken

Opera GX hem Windows 11 hem de macOS’ta çalışır. Şu anda, normal Opera tarayıcısından farklı olarak mobil sürüm bulunmamaktadır. Mobilde oyun oynamanın ne kadar büyük olduğunu düşünürsek, bu kaçırılmış bir fırsat gibi görünüyor. 3.5 MB yükleyiciyi indirdikten sonra, tarayıcının başlatılması hiç zaman almaz.

Opera GX hakkında muhtemelen fark edeceğiniz ilk şey estetiktir, “Evet, bu oyuncular için bir tarayıcıdır” diyen bir görünüm. Sandalyelerden farelere ve bilgisayar kasalarına kadar şirketler, ürünlerini sert, parlak neon renklerle katlayarak oyuncu dostu olarak işaretlemeyi severler. Opera GX’in arayüzü, 1980’lerde hayal edilen bir gelecek gibi, koyu arka planlar üzerinde renkli çizgilerle titreşir. Farklı bir görünüm için Ultraviolet ve Purple Haze gibi farklı renk temaları arasında geçiş yapabilirsiniz.

Opera GX’in görselleri, gördüğüm diğer oyun yazılımları kadar gülünç değil. Yine de Opera GX biraz şatafatlı. Web tarayıcılarımın görünmez olmasını ve web sayfasının merkez sahneyi almasını seviyorum. Böylece, kendimi içeriği çevreleyen sürekli teknik renkli simgelerden rahatsız oldum. Opera GX, ziyaret ettiğiniz tüm uyumlu web sitelerini varsayılan olarak otomatik olarak Karanlık moda çevirme seçeneği sunar. Koyu sayfalar, tarayıcının geri kalan renk düzeniyle çok daha iyi uyum sağlar, bu yüzden bu geçişi yapmanızı öneririm.

Opera GX, yalnızca görsel değil, aynı zamanda bir ses deneyimidir. Siz göz atarken, yaptığınız şeye göre dinamik olarak değişen, video oyunu müziklerinin uzun süredir yaptığı bir ortam elektronik skoru çalar. Bu inceleme üzerinde çalışırken – hızlıca notlar yazıp ekran görüntüleri alarak – fon müziği hız kazandı ve daha yoğun hale geldi. Sonra ben sakinleşirken sakinleşti. Bu şık ve vokalsiz müzik düşüncelerinizin önüne geçmemeli. Sessiz çalışmak istiyorsanız müziği kapatabilir veya sesi ayarlayabilirsiniz.

Mountain Dew dış cephesine alıştıktan sonra, Opera GX’i normal, modern bir web tarayıcısı olarak kullanmakta hiçbir sorun yaşamadım. Normal Opera tarayıcısı gibi, WebXPRT 3 hız testinde 193 puan aldı. Opera GX, HTML5test uyumluluk testinde 555 üzerinden 523 puan aldı. Bu, Firefox (205, 491), Google Chrome (182, 528) ve Microsoft Edge (179, 535) gibi rakiplere karşı iyi durumda.

ARTILARI

 • Hızlı gezinme
 • Oyun performansını korumak için CPU ve RAM kullanımını sınırlar
 • Twitch ve Discord entegrasyonu
 • Yerleşik VPN ve reklam engelleyici

EKSİLERİ

 • Dikkat dağıtıcı, şatafatlı görsel tasarım
 • Bazı özelliklere hızlı erişim zordur

Opera GX Özellikleri

Opera GX o kadar çok harika özelliğe sahiptir ki en çok göze çarpanı seçmek zor. Bu işlevselliğin çoğu normal Opera Tarayıcısından gelir, ancak burada da aynı derecede yararlıdır. Bir “Erken Erişim” sürümü olarak (video oyunlarından alınan başka bir taktik), Opera GX zaman zaman deneysel yetenekler sunar.

Hızlı Arama başlangıç ​​sayfası, oyuncu odaklı yeniden tasarlandı. Bir arama çubuğu ve önerilen web sitelerinin yanı sıra, sayfa, tercih ettiğiniz platformlarla özelleştirebileceğiniz bir oyun haberleri beslemesi ve yayın tarihi takvimi sunar. Ücretsiz oyunlara göz atabilir veya resim içinde resimli video açılır penceresiyle fragmanları izleyebilirsiniz.

Veri toplama ızgarasının dışında yaşamak isteyen oyuncular , gizliliği korumak için yerleşik VPN ve reklam engelleyiciyi kullanabilir. VPN sizi Amerika, Asya veya Avrupa’ya bağlar. Cyberpunk yaşam tarzınızı tamamlamak için kripto para cüzdanınızı yönetmek için telefonunuzu tarayıcıya bağlayın.

Düzenleme araçlarınız, yeni sekmeler ve pencereler açmanın ötesine geçer. Aradığınız sayfalarla doğrudan kenar çubuğundan farklı temalı Çalışma Alanları oluşturun, kaydedin ve hızla erişin. Ayrıca Facebook Messenger, Twitter ve WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarını doğrudan kenar çubuğuna entegre edebilirsiniz. Opera GX, indirmelerinizi dosya türüne göre düzenler ve başka bir menü açmanıza gerek kalmadan hangi son dosyaların e-postalara ekleneceğini akıllıca önerebilir.

Uzantılar ekleyerek Opera GX’in güçlerini daha da genişletebilirsiniz. Varsayılan olarak Reader Görünümü yok, ancak bulduğum uzantı iyi çalışıyor. İlginç makaleleri daha sonra kaydetmek için Pocket uzantısını da kullanıyorum. Uzantı düğmeleri, sayfalara yer işareti koyabileceğiniz ve ekran görüntüleri alabileceğiniz adres çubuğunda görünür.

Bu özellikler reklamı yapıldığı gibi çalışır ve bireysel olarak çok basittir. Ama gerçekten etkileyici olan onların sayısıdır. Bir şey olursa, çok büyük. Belirli özelliklere erişmek için nereye gitmem gerektiğini her zaman hemen bilmiyordum, çünkü potansiyel olarak tıklanacak çok şey var. Neyse ki, genellikle aynı özelliklere birden fazla farklı bölümde erişebilirsiniz, bu nedenle hangi yolu seçerseniz seçin, sonunda sizi gitmek istediğiniz yere götürür. Şüpheye düştüğünüzde Ayarlar’da arama yapmanız yeterlidir.

Oyun Sırasında Göz Atma

Modern tarayıcılar çok değerli hafızaya sahip olabildiğinden, bir PC oyununu oynamadan önce bir tarayıcıyı kapatmak, performansı artırmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Opera GX’in en çok oyuncuya özgü özelliklerinin tamamı, tarayıcıyı olabildiğince göze batmayan hale getirmekle ilgilidir.

Opera GX, size potansiyel performans sorunlarını tanımlamanıza yardımcı olacak birçok veri ve bunları düzeltecek araçlar sunar. Bu, Chrome’un da sahip olduğu bir özellik olan tarayıcının kendisinde yerleşik bir görev yöneticisine sahip olmak gibidir. Bilgisayarınızı hızlandırmak için gereksiz tarayıcı dosyalarını temizleyin. Bir dizüstü bilgisayarda oyun oynarken pil ömrüne öncelik verin. En çok kaynağı tüketen sekmeleri bulun ve sonlandırın. Hem Opera GX hem de Chrome’da aynı sekmeleri açtım ve herhangi bir ince ayar yapmadan Opera GX bellekte yaklaşık yarısı kadar yer kapladı. Ayrıca girebilir ve CPU, RAM ve ağ bant genişliği kullanımı için kesin yüzde sınırları belirleyebilirsiniz. Tarayıcı hızından ve performansından ödün verecek, ancak gerçekten önemli olan şey için alan kazanacaksınız: video oyunları.

Testlerimde Opera GX oyun performansına diğer tarayıcılar kadar zarar vermedi. Bazen performans hiç acı çekmedi. Ve son yenilebilir böcek macerası Bugsnax gibi, tarayıcıyı aynı anda çalıştırırken etkilenen oyunlarda , en katı bellek sınırlarını uyguladıktan sonra marjinal kare hızında gelişmeler gördüm. Ancak, not pekçok kez o GPU bilgisayar oyunları kötü görünmesi darboğaz yapıyor. Opera GX bu konuda hiçbir şey yapmayacak.

Bu nedenle, Opera GX’i oyun oynarken, belki de ikinci bir monitörde çalışır durumda bırakmaktan çekinmeyin. Telefonunuza bakmadan bir strateji rehberi hazırlayın. Topluluğunuzla sohbet etmek ve istismarlarınızı canlı yayınlamak için entegre Discord ve Twitch uygulamalarını kullanın.

Başka bir oyun dostu tarayıcı arıyorsanız, Vivaldi (en sevdiğimiz alternatif web tarayıcılarımızdan biri ve Opera’nın yaratıcılarından biri tarafından yapılmıştır) Muhtemelen, zevkinize bağlı olarak iyi veya kötü olan Opera GX’ten bile daha vahşi görünüyor. Vivaldi, Vivaldia’yı da piyasaya sürdü, yeni bir güncelleme ile doğrudan tarayıcının içine yerleştirilmiş retro bir cyberpunk arcade oyunu. Vivaldi’nin performans özellikleri ve başlangıç ​​sayfaları, oyuncuları Opera GX kadar agresif bir şekilde hedeflemeyebilir, ancak oyuncular yine de Vivaldi’nin gizlilik özelliklerinden, gezinme kısayollarından, açılır videolardan ve sekmeleri düzenlemek ve görüntülemek için çeşitli yollardan yararlanır.

Yeni Nesil Web Sörfü

fEvden çalışırken, basit metin belgeleri yazmak için kişisel PC oyun donanımımı kullanırken bazen kendimi biraz aptal hissediyorum. Opera GX kullanmak bazen aynı aşırıya kaçma duygusuna sahiptir. Tamamen gerekli olsun ya da olmasın, tarayıcının özellik seti harika, benzersiz ve sağlamdır. Opera GX’in akıllı esnekliği, bu tarayıcının PC oyuncularını tamamlayacağı sözünü yerine getiriyor. Opera GX’in size engel olmayacağını bilerek oyun oynayın ve göz atın.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (0)

 1. harika bir bilgilendirme makalesi olmuş

 2. 22 Kasım 2020

  Bir anlatım bu kadar iyimi olur yalın bir dilde anlatım olmuş teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir