1. Anasayfa
  2. Android

Android 12, iOS 14’ten Esinlendi mi? Android 12 Yeni Özellikler

Android 12, iOS 14’ten Esinlendi mi? Android 12 Yeni Özellikler
0

Sonunda bir sonraki büyük Android işletim sistemi güncellemesi olan Android 12’ye erken bir göz attık. XDA Kıdemli Üyesi RKBD tarafından gizli dokümantasyon yoluyla bazı ekran görüntüleri sızdırıldı, bu da bir sonraki Android yinelemesine bir bakış sağlıyor.

Sızdırılan görüntülere göre Android 12, WiFi, Bluetooth, Uçak modu ve pil tasarrufu modu gibi işlevlere büyük doğrudan erişim düğmelerine sahip yeni ve geliştirilmiş bir bildirim paneli ile birlikte geliyor. Android 12 artık sohbetleri diğer bildirim türlerinden ayırıyor ve bunları bir arada gruplandırıyor.

Android 12’nin sunduğu bir diğer önemli güncelleme de geliştirilmiş gizlilik özellikleridir. Tıpkı iOS 14 , Android 12 artık bir uygulama veya hizmet kamerayı kullanıyorsa yeşil renkli bir nokta ve cihaz yerleşik mikrofonu kullanıyorsa turuncu bir nokta gösteriyor. Kamera uygulaması gibi sistem programlarını kullanıyor olsanız bile bu bildirim noktaları gösterilecektir.

Bu gizlilik ayarlarıyla, tıpkı iOS muadili gibi Android de gizliliği ciddiye alıyor gibi görünüyor. Görünüm açısından, Android 12, bence Android 11 OS’de bulunan karanlık modla karşılaştırıldığında bile harika görünen opak tonu seçmiş gibi görünüyor .

Android 12 kamerayı kullanıyorsa yeşil renkli bir nokta ve mikrofon kullanıyorsa turuncu bir nokta gösterecek

OEM’ler Bu Özellikleri Uygulayacak mı?

Bu gizlilik özelliği, kullanıcı gizliliğini korumak için büyük bir adım gibi görünse de. Bu ekran görüntüleri açıkça bir Android kullanıcı arayüzünden, muhtemelen bir Pixel cihazdan alınmıştır. OneUI veya MIUI gibi özel Android kullanıcı arayüzü Android stok Android’den çok farklı göründüğü için Google’ın bu özellikleri OEM’ler için zorunlu hale getirip getirmeyeceği artık belli değil .

Google’ın erken Android 12 beta güncellemesini 2021’in birinci çeyreğinin sonuna kadar belirli akıllı telefonları yayınlaması muhtemelken, kararlı sürümün 2021’in 2. çeyreğinin sonunda piyasaya çıkması muhtemeldir ve Google Pixel akıllı telefonlar serisi ilk bu güncellemeleri alır.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir