1. Anasayfa
 2. Windows 10

Windows Bu ağın proxy ayarlarını Otomatik Olarak Algılayamadı Sorunu Nasıl Onarılır?

Windows Bu ağın proxy ayarlarını Otomatik Olarak Algılayamadı Sorunu Nasıl Onarılır?
0

Ağınıza her giriş yaptığınızda, bazen size “windows bu ağın proxy ayarlarını otomatik olarak algılayamadı” yazan sarı renkli bir uyarı imzası gözükür. Bu nedenle, sisteminizde bu tür bir uyarı ile karşılaşıyorsanız, internet bağlantınız muhtemelen normalden daha yavaş veya internet bağlantınızı komple kaybetmiş olabilirsiniz.

Bu uyarı, çevrimiçi iş yapmanızı engelleyebilir ve çevrimiçi etkinliğinizde veya verimliliğinizde kesintiye neden olur. Bu nedenle, İş Akışı kesintisini önlemek için bu pencerelerin bu ağın sorununu mümkün olan en kısa sürede otomatik olarak algılayamadığını düzeltmeniz gerekir.

Ağ Sürücülerinizi Yeniden Kurun

Bu nedenle, Ağınızın Proxy Ayarları ile ilgili bu sorunla karşılaşıyorsanız, ağınızın sürücülerini en son sürümle güncelleyerek bu sorunu düzeltmeniz gerekir. Çünkü Windows, sorunsuz bir Ağ Çözümü sağlamak için kablosuz bağdaştırıcı ve ağ kartları üzerinde çalışır. Bu nedenle, Windows’un bu ağın proxy ayarlarını otomatik olarak algılayamadığını düzeltmek için aşağıdaki kılavuzu izleyin.

 1. İlk önce Çalıştır penceresinden devmgmt.msc komutunu kullanarak PC’nizdeki Aygıt Yöneticisini bulun.
 2. Çalıştır’ı Açmak için Windows+ R Kombinasyonuna basın.
 3. Bundan sonra Aygıtta, Yönetici Penceresi Ağ Bağdaştırıcılarını bulun ve genişletin.
 4. Sürücüye sağ tıklayıp kaldırın.
 5. Şimdi PC’nizi yeniden başlatın , sürücünüzü en son sürümle otomatik olarak güncellenecektir.

Windows Ağ Sorun Gidericisini Deneyin

Windows, varsayılan olarak ortaya çıkan hatalar için size en iyi düzeltme çözümünü sağlayacak yerleşik sorun gidericiyi sağlar. Bu nedenle, Bilgisayarınızdaki Ağ Sorun Gidericisini bulmanız ve PC’nizde sorun gidermeye başlamanız ilk özelliktir.

Adımlar:

 1. İlk önce Denetim Masasını açmanız gerekir.
 2. Denetim Masasını Aramak için Windows + S Kombinasyonunu kullanın.
 3. Kontrol Panelini Açtıktan Sonra Ağ Ayarlarına tıklayın.
 4. Ağ ve Paylaşım Merkezi‘ni bulun.
 5. Şimdi Sorunları Giderme seçeneğine dokunun.

Sonunda, sistemin tam teşhisi için Ağ Bağdaştırıcısını bulun.Tüm ağ listesini algılar ve analiz eder. Sorun Giderme işleminden sonra Sorun Gidericiyi kapatın ve Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın.

Şimdi ağ bağlantınızı kontrol edin ve ağınızın proxy ayarları hatasının çözülüp çözülmediğini görmek için herhangi bir ağa bağlanın.

Ağ Proxy Sunucusu Ayarlarınızdan Çıkın veya Devre Dışı Bırakın

Şimdi, Windows’un bu ağın proxy ayarlarını otomatik olarak algılayamadığına dair uyarı işareti aldınız. Ancak gerçek şu ki, herhangi bir proxy sunucusu olmadan da internet bağlantınızda gezinebilirsiniz. Ağ proxy sunucunuzu devre dışı bırakabilir ve uyarı işaretinin gidip gitmediğini görebilirsiniz.

Proxy sunucu ayarlarını devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 1. Öncelikle, Ağ ayarlarını açmak için klavyenizdeki Windows + I Kombinasyonuna basmanız gerekir.
 2. Ağlar ve İnternet‘e dokunun.
 3. Ara Sunucu menüsünü bulun ve açın.
 4. Proxy ayarlarınızın varsayılan olarak devre dışı bırakıldığını kontrol etmeniz gerekir.

Tamam, şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sarı uyarınızın gidip gitmediğini görün ve ağ erişiminin mevcut olup olmadığını kontrol edin.

Ağ Sıfırlamayı Kullanma

İnternet bağlantınız düzgün çalışmıyorsa veya sizi yanlış ağ ayarlarına götüren istenmeyen uyarılara neden oluyorsa bu mevcut ayarlarınızın yerini alacaktır. Bu nedenle ağ yapılandırmanızı aşağıdaki gibi sıfırlamanız gerekir:

 1. İlk olarak, Windows + I tuşlarına basarak Windows Ayarları‘nı açmanız gerekir.
 2. Bir ayar bulun yazan boşluğuna Ağ Sıfırlama Yazın.
 3. Anında Ağ Sıfırlamak için Şimdi Sıfırla düğmesine tıklayın.
 4. Bu ayar Ağ Ayarlarınızı Varsayılan Yapacaktır.

Şimdi Ağ Ayarlarının etkisini görmek için sisteminizi yeniden başlatın ve internet bağlantınızın iyi çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Ve Sarı Hat Uyarınız gitmiş olacaktır.

TCP/IP’nizi sıfırlayın

Yukarıdaki çözümler istediğiniz çözümü sağlamıyorsa, aşağıdaki adımları kullanarak TCP/IP bağlantısını sıfırlamayı deneyin:

 1. İlk önce Windows + R kullanarak Komut istemini açıp çıkan pencereye CMD yazın.
 2. Veya Yönetici Olarak Komut İstemi’ni seçmek için Windows + X tuşlarına basabilirsiniz.
 3. Şimdi TCP/IP’yi Sıfırlamak İçin Aşağıdaki Komutu Yazın.
netsh int ip reset resetlog.txt

Bu işlemden sonra pencerelerinizi yeniden başlatıp ağınıza erişmeye çalışın ve ağın TCP/IP sıfırlanıp sıfırlanmadığına bakın.

Ağ Bağdaştırıcısını Sıfırlama

Sonunda, ağ bağdaştırıcınızı komut satırı ile sıfırlamak için bu yöntemi deneyebilirsiniz, çünkü bazen Windows kurulumu sırasında veya bilgisayarınızda herhangi bir iş üzerinde çalışıyorsanız, ağlar ve proxy’lerle ilgili birçok hatayla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, Ağ Bağdaştırıcısını sıfırlamayı kullanarak bu sorunu çözmeniz gerekir.

 1. Windows + R‘yi kullanarak Komut İstemi’ni açın ve bu alana CMD yazın.
 2. Ağ Bağlantı Ayarını açmak için ncpa.cpl Komutunu yazın.
 3. Ağ Bağlantısı Ayarlarında ağ bağdaştırıcısına sağ tıklayın ve Devre Dışı Bırakın.
 4. Şimdi tekrar Etkinleştirmek için Ağ bağdaştırıcısına tıklayın.

Bu işlemlerden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ağın proxy ayarlarının etkisinin iyi çalışıp çalışmadığını görün. Kontrol etmek için tarayıcıdan internete bağlanmayı deneyin.

Sonuç

Bazen ağ sorunu ve Windows ile ilgili yaygın hatalarla ilgili çeşitli uyarılar ve hata mesajları alırsınız. Windows’un varsayılan sorun gidericisini kullanarak sorunlarınızı her zaman çözebilirsiniz. Windows sorun gidericisi çalışmıyorsa, hatanızın çözümünü alana kadar yukarıdaki yöntemleri satır satır uygulamanız gerekir.

Çünkü her bilgisayarın üzerinde çalışılacak farklı bir konfigürasyonu vardır. Windows ve pencerelerde ağ bağlantısına erişmeye çalışıyorsanız, bu ağın proxy ayarlarını otomatik olarak algılayamadı hatası alırsınız. O zaman bu sorunu çözmek için çeşitli yöntemler uygulamalısınız çünkü bu sorunu çözmezseniz internet bağlantınızı kaybedersiniz.

En iyi çözüm için lütfen bu kılavuzu takip edin ve ağınızın proxy ayarlarını çözün. İnternet Ağ bağdaştırıcı ve bağlantı sorunlarını kısayoldan çözmek için windows driver booster sürücü güncelleme programını’da kullanabilirsiniz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir