1. Anasayfa
  2. Windows 11

Windows 7 ve Windows 8.1’den Windows 11’e doğrudan yükseltme kullanılamayacak

Windows 7 ve Windows 8.1’den Windows 11’e doğrudan yükseltme kullanılamayacak
0

Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sistemlerini çalıştıran cihazlar doğrudan Windows 11’e yükseltilemez. Doğrudan güncellemeler yalnızca Windows 10 cihazlarda kullanılabilir.

Windows 7 ve Windows 8.1’den Windows 11’e doğrudan yükseltme kullanılamayacak

Yakın zamanda Windows 7’den Windows 11’e yükseltmenin sistemin temiz bir şekilde yüklenmesini gerektireceğini bildirdik . Ayrıca, Microsoft haber sitesinin Almanca versiyonunda yakın zamanda yayınlanan bir yayında, kurumsal müşteriler için Windows 11 işletim sistemine güncelleme için minimum gereksinimler verilmiştir:

Bu nedenle, doğrudan yükseltme, en az Windows 10 Enterprise, sürüm 1909 veya Windows 10 Pro, sürüm 20H1 gerektirir. Yayın, Windows’un tüketici sürümleri için gereksinimlerden bahsetmese de, doğrudan Windows 11’e yükseltmek isteyen Windows 10 Home kullanıcılarının da en az 20H1 sürümünü kullanmaları gerekebilir.

Microsoft, 2015 yılında Windows 10’u piyasaya sürdüğünde, Windows 7 ve Windows 8.1’den doğrudan güncellemeleri destekledi . Windows XP ve Vista kullanıcıları, PC uyumlu olsa bile yeni işletim sistemine doğrudan yükseltme yapamadılar.

Sorunun çözümü daha sonra tutarlı bir güncelleme oldu. Kullanıcıların önce Windows XP veya Vista’dan Windows 7’ye yükseltme yapmaları gerekiyordu ve ardından Windows 10’a yükseltme yapabilirlerdi. Aynı yöntem Windows 11 ile de çalışmalıdır: Windows 7 veya Windows 8.1 kullanıcıları önce Windows’un yeni bir sürümüne yükseltme yapmalıdır. 10 ve ardından Windows 11’e doğrudan yükseltmeye erişebilecekler.

Cihazınızın Windows 11’i almak için minimum sistem gereksinimlerini karşılaması önemlidir .

Bilgisayarınızın ücretsiz güncelleme için Windows 11 ile uyumlu olup olmadığı kontrol edin

Birbirini izleyen güncellemeler zincirine ek olarak, Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları Windows 11’in temiz kurulumunu gerçekleştirebilir. Ancak bu durumda kurulumdan sonra sistem sürücüsündeki yüklü uygulamalar, ayarlar ve dosyalar kullanılamaz. Temiz bir kurulum gerçekleştirmeden önce dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun. Ayrıca, sistemin temiz bir kurulumundan sonra gerekli uygulamaları yeniden yükleyebilirsiniz.

Temiz bir kurulumda, önceki iki işletim sisteminin yükünden arındırıldığı için sistem daha hızlı çalışabilir.

Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarının Windows 10’a mı yoksa Windows 11’e mi yükseltecekleri henüz belli değil . Windows 7’nin tüketici sürümlerine artık hizmet verilmemektedir ve Windows 8.1 desteği 10 Ocak 2023‘te sona erecektir.

Sizler Cihazlarınızı Windows 11’e nasıl güncelleyeceksiniz? yorum bölümünde bizlere bildirin.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir