1. Anasayfa
  2. Windows 11

Bilgisayarınızın Windows 11’i destekleyip desteklemediğini kontrol edin

Bilgisayarınızın Windows 11’i destekleyip desteklemediğini kontrol edin
0

Her bilgisayar Windows 11 işletim sistemi ile uyumlu olmayacaktır. Windows 11 PC Sağlık Kontrolü’nü kullanarak donanımınızın ücretsiz yükseltme için minimum sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol edebilirsiniz.

Microsoft, Windows 11‘in Windows 10 PC’ler ve dizüstü bilgisayarlar için ücretsiz bir yükseltme olacağını onaylamış olsa da, yeni işletim sisteminin farklı donanım gereksinimleri var. Bu, tüm sistemlerin yeni işletim sistemiyle uyumlu olmadığı anlamına gelir.

Şirket belgelerine göre, Windows 11 için En az 64 bit işlemci, 4 GB RAM, UEFI desteği, TPM 2.0 özelliği, Güvenli Önyükleme teknolojisi ve 64 GB disk alanı gerektirir. Donanım yapılandırmanızın minimum gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek istiyorsanız, bilgisayarınızın uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için Windows 11 PC Health Check uygulamasını indirebilirsiniz.

Windows 11’i ücretsiz güncellemek için PC’nizin uyumluluğunu kontrol edin

Bilgisayarınızın donanım yapılandırmasının Windows 11 ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için şu adımları izleyin:

  1. Bilgisayarınızın Windows 11 ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için Windows 11 PC Health Check Installer’ı indirin.
  2. “WindowsPCHealthCheckSetup.msi” dosyasına çift tıklayın.
  3. Lisans sözleşmesinin şartlarını kabul ediyorum kutusunu işaretleyin ve ” Yükle “ düğmesini tıklayın .
  4. “Windows PC sağlık kontrolünü aç” ve “Masaüstüne kısayol ekle” kutularını işaretleyin, ardından “Son” u tıklayın.
  5. Windows 11’e Giriş altında , Şimdi Kontrol Et düğmesini tıklayın .
Windows 11 PC Sağlık Kontrolünü İndirin

Donanım uyumluysa, “Harika bir haber – bu bilgisayar Windows 11 için tüm sistem gereksinimlerini karşılıyor ve güncelleme ücretsizdir. Her şey kurulum için hazır olduğunda size haber vereceğiz.”

Donanım uyumlu değilse, “Bu bilgisayar Windows 11’i çalıştırmak için sistem gereksinimlerini karşılayana kadar Windows 10 güncellemelerini almaya devam edeceksiniz” yazan bir mesaj alırsınız.

PC Health Check: Bu bilgisayar windows 11 çalıştıramaz
Bu bilgisayar windows 11 sistem gereksinimlerini karşılayamadığından, Windows 10 güncelleştirmelerini almaya devam edeceksiniz.

Yeni sürümün desteklenmediğini belirten bir mesaj göründüğünde, UEFI aktivasyonunu kontrol etmeniz ve BIOS’ta TPM 2.0 ve Secure Boot’un etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekebilir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir