1. Anasayfa
  2. Eğlence

Teenage Mutant Ninja Kaplumbağalar – Çizgi Roman Karakterlerinin Yaratılış Tarihi

Teenage Mutant Ninja Kaplumbağalar – Çizgi Roman Karakterlerinin Yaratılış Tarihi
0

Radyoaktif bir sızıntıdan doğan, konuşan bir fare tarafından büyütülen ve adını rönesans sanatçılarından alan bunlar Teenage Mutant Ninja Kaplumbağalar olarak adlandırılır. 80’li yıllarda çocukların ve yetişkinlerin idolü haline gelen kahramanlar hala ekranlardan ayrılmıyor. 2018’de, mutantların olduğu başka bir animasyon dizisi yayınlandı ve 2D animasyona geri döndü. Kaplumbağalarla ilgili toplam 6 dizi ve 7 film oluşturuldu. Her şey iki arkadaşın çizdiği parodi çizgi romanlarla başladı.

TMNT Çizgi Romanları

Kasım 1983’te Mirage Stüdyolarında bir gece Kevin Eastman ve Peter Laird, Fugitoid’in son bölümü üzerinde çok çalışıyorlardı. Aniden Eastman, bilinmeyen bir ilhamla, maskeli ve mınçıkalı bir kaplumbağa çizdi. Bu arkadaşlar bir süre güldüler ve başladıkları işe devam etmeye karar verdiler.

Kevin, “Pete daha havalı bir çizim yaptı,” diye hatırlıyor, “sonra, tabii ki onun eskizini geçmek zorunda kaldım, bu yüzden dramatik bir pozda duran dört karakter çizdim. Hepsi kurşun kalemle yapıldı. Pete onları imzaladı ve “Teenage Mutant Ninja Turtles” bölümüne “genç mutantlar” ekledi. O gece sadece güldük. Yaptığımız en aptalca şeydi.”

Teenage Mutant Ninja Kaplumbağaların Hikayesi - Kara Kalem Çizim

Sanatçılar fikri ne kadar çok geliştirdiyse, onda o kadar çok potansiyel gördüler. Sonuç olarak, eğlenceli TMNT projesinin bir sonraki çizgi roman olmasına karar verildi. Yaratıcılar en sevdikleri hikayelerden ilham aldılar: Frank Miller’ın Ronin’i, Dave Sim’in Cerebus’u ve Marvel Comics’in Daredevil’i Arkadaşlarını radyoaktif bir sızıntı hakkında düşünmeye iten sonuncusuydu.

Teenage Mutant Ninja Turtles, Daredevil’in 1963’te genç bir Matt Murdock’un radyoaktif bir izotop tarafından kör edildiği ilk sayısına saygılarını sunar. Kör yaşlı adam yoldan geçerken o an olanlar oldu. Matt onu bir kamyondan kurtardı. Kaza sonucunda, radyoaktif maddeler içeren kutu ters döndü ve sıvı kahramanın üzerine düştü. Eastman ve Laird hikayeyi değiştirdiler ve izotop sadece Murdoch’a değil, aynı zamanda dört kaplumbağalı bir akvaryum taşıyan bir seyirciye de dökülecek şekilde yazdılar. Hayvanlar, zehirle birlikte, meraklı sıçan Splinter 🐀 tarafından bulundukları kanalizasyona düştü. O da, daha önce öldürülmüş olan sürgündeki ninja savaşçısı Hamato Yoshi’nin evcil hayvanıydı.

El Daredevil’ı tehdit ettiğinden, Ninja Kaplumbağaların kendilerini Ayak (Ayak Klanı) ile çatışma içinde bulmaları doğaldı. Bu aynı zamanda Shredder tarafından yönetilen bir ninjadır. Gerçekte, Hamato Yoshi ve karısını öldüren Oroku Saki’den başkası değildir. Shredder’ın imajının ilham kaynağı, Eastman’a tehlikeli bir şey gibi görünen metal bir peynir rendesiydi. Ayrıca ana karakter, bir muhabir ve kaplumbağaların en iyi arkadaşı olan April O’Neil’dir.

Teenage Mutant Ninja Kaplumbağaların isimleri nelerdir? 🐢

Arkadaşlar, Anthony Janson’ın Laird’s History of Art adlı eserini kullanarak kaplumbağalar için isimler seçtiler. En sevdikleri Rönesans sanatçılarını aldılar: Leonardo, Michelangelo, Donatello ve Raphael. Mutantların görünüşleri neredeyse aynı olduğundan, özellikle de çizgi roman siyah beyaz yayınlanacak olduğundan, Kevin ve Peter her biri için farklı bir silah türü seçti. Bu yüzden karakterleri ayırt etmek kolaylaştı.

Leonardo

Katanas adı verilen bir çift kılıç kullanır. Taktikli, cesur bir lider ve kendini adamış bir sensei öğrencisi olarak mavi bir maske taktı. Dört kahramanın en vicdanlısı olan Leo, genellikle kardeşlerinden sorumludur ve bu da genellikle Raphael ile çatışmaya yol açar. Leonardo, adını İtalyan ressam, mühendis ve mucit Leonardo da Vinci‘den almıştır.

Michelangelo

Mınçıka kullanır ve turuncu bir maske takar. Takımdaki en yaramaz ve eğlenceyi seven gençtir. Mickey pizzayı diğerlerinden daha çok seviyor ve ayrıca kaykay sürüyor. İsim başlangıçta yanlış yazılmıştı – Michaelangelo. Uzun yıllar bu şekilde kaldı. Karakter, ressam ve heykeltıraş olan Michelangelo Buonarroti‘nin adını almıştır.

Donatello

Bir Bo asası ve mor bir maskesi vardır. O bir bilim adamı, bir tür dahi. Bu belki de en az şiddetli kaplumbağadır, bilgisini çatışmaları çözmek için kullanmayı tercih eder, ancak kardeşlerini korumaktan asla tereddüt etmez. Don, adını Floransalı İtalyan ressam ve heykeltıraş olan Donato di Niccolò di Betto Bardi‘den veya sadece Donatello’dan almıştır.

Rafael

Sai hançerlerini tercih ediyor. Mutantın agresif doğasını vurgulayan kırmızı bir maske takıyor. Takımda ilk saldıran ve kardeşlerine itaat etmeyen çok “kötü adam” oldu. Aynı zamanda, her zaman kurtarmaya gelecek. Raf, sanatçı ve mimar Rafael Santi‘nin adını almıştır.

Çizgi roman hayranlarının ve sonraki film uyarlamalarının ebeveynlerinin, çizgi romanın kökeninde kimin durduğu hakkında hiçbir fikrinin olmaması gerçekten komik. Cerebus’un yaratıcısı Dave Sim, bir keresinde TMNT’nin görkemi hakkında bir hikaye anlatmıştı. Uçakta bir yolcuyla yaptığı konuşmada, çizgi romanlardan geçimini sağladığını belirtti. Başka bir yolcu, oğlunun kaplumbağa çizgi romanlarını sevdiğini söyledi. Hatta imza almak için onu gösteriye bile götürdü. “Onu kim terk etti” diye sordu Sim, “Kevin mi Peter mı?” ve “Donatello,” diye yanıtladı, “Kevin ve Peter kim?”

Teenage Mutant Ninja Kaplumbağalar Ana Karakterleri

Teenage Mutant Ninja Kaplumbağa Oyunları

Sanatçılar tarafından çeşitli kaynaklara gönderilen çizgi romanlar, 1980’lerde büyük bir tepki aldı. Hayranlar, yazarların vizyonunun özgünlüğüne hayran kaldılar. Sonuç olarak, pizza yiyen Ninja Kaplumbağalar bir popüler kültür ikonu haline geldi. Hikayeye adanmış ilk lisanslı ürünlerden biri, 1985 yılında Palladium Books tarafından yayınlanan Teenage Mutant Ninja Turtles & Other Strangeness adlı bir masa üstü rol yapma oyunuydu. Eastman ve Laird’in orijinal çizgi romanlarını ve illüstrasyonlarını içeriyordu. Oyun, mutant hale gelen filler ve serçeler de dahil olmak üzere geniş bir hayvan listesine sahiptir.

Teenage Mutant Ninja Kaplumbağalar Video Oyunu

İlk video oyunu 1989’da Konami tarafından Nintendo Entertainment System (NES) için yayınlandı. Daha sonra ev bilgisayarlarına ve sonunda Sanal Konsoldaki Wii’ye taşındı. Aynı yıl, Konami daha sonra NES’e taşınan “Teenage Mutant Ninja Turtles II” adlı bir arcade oyunu yayınladı. Bunu üçüncü – “Manhattan Projesi” ve bir dizi oyun haline gelen diğer devam filmleri izledi. Konami ayrıca 2003 serisini bir video oyunu serisine uyarlamak için lisans aldı ve sonuçta 3D oyun içeren yeni bir seri ortaya çıktı.

Game Arts ve Ubisoft, 2000’lerde animasyon özelliğine dayalı oyunlar yayınladı. 2007’de TMNT, Wii, Xbox, Xbox 360, PlayStation 2, GameCube, PC, PlayStation Portable ve Nintendo DS için piyasaya sürüldü. 2013 yılında Activision, 2012 serisine dayanan ve Red Fly Studio tarafından Xbox Live Arcade, PlayStation Network ve Steam için geliştirilen Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows’u piyasaya sürdü. 2016 yazında Ludia, iPhone, iPad, Android ve Kindle Fire için yine seriye dayalı ücretsiz bir rol yapma video oyunu yayınladı.

Oyunlara ek olarak, çok sayıda dükkan ve online satış mağazalarında yerini aldı. 1986’da Dark Horse Minyatürleri bir dizi baş kahraman figürü yayınladı. Ayrıca Playmates Toys ve daha sonra Japon Medicom Toy’dan aksiyon figürleri vardı. Onlarca yıldır bu ürünler, yaratıcıları için milyarlarca dolar gelir elde etmesini sağladı.

Teenage Mutant Ninja Kaplumbağalar Oyuncaklar

Teenage Mutant Ninja Kaplumbağalar Çizgi Filmleri

İlk karikatür 1987’de çıktı. Kısa sürede “Cumartesi” haftalık dizisi haline geldi. Yaratıcılar mizaha daha fazla dikkat ettiler. Yeni kahramanlar ortaya çıktı: Bebop, Rocksteady ve Krang. Splinter, mutasyona uğramış bir sıçan olmak yerine Hamato Yoshi oldu ve Ayak Klanı robot oldu. Baxter Stockman’ın ırkı değişti, beyaz oldu. Görünüşe göre, kötü adamın bir Afro-Amerikan tarafından tasvir edilmesiyle ilgili endişeler vardı – iddiaya göre bir ırkçılık ipucu.

Rusya’da, dizi 1990’larda ortaya çıktı ve gerçekten kült oldu. 1996’da sona eren toplam 193 bölüm yayınlandı. Bunu anime serisi izledi ve 2003 yılında Mirage Studios ile ortaklaşa ikinci “Teenage Mutant Ninja Turtles” yayınlandı. Bu, stüdyonun haklarına sahip olmadığı ilk seriden temel farktır. Bu nedenle, yeni yaratım çizgi romanlarla daha uyumluydu. 2009 yılına kadar sürdü ve uzun metrajlı çizgi film Turtles Forever ile sona erdi. Aynı zamanda, Nickelodeon, TMNT’deki Tüm Gerçeği satın aldı. Şirket 2012 yılında kendi serisini yayınladı. Yukarıdaki oyunların çoğunun yaratıldığı temeldi. Dördüncü 2D animasyon dizisi Teenage Mutant Ninja Turtles: Rebellion, 2018’de piyasaya sürüldü.

TMNT Filmleri

Filmlere gelince, ilk deneyim, karakterlerin ilk kez insanlar tarafından canlandırıldığı “Teenage Mutant Ninja Turtles: The Next Mutation” dizisi olarak adlandırılabilir. İlk animasyon versiyonunun devamı oldu ve 97’den 98’e çıktı. Burada kahramanlar yeni kötü adamlarla karşı karşıya kaldı. Şaşırtıcı bir yenilik, beşinci kaplumbağa Venus de Milo idi.

Toplam altı uzun metrajlı film yayınlandı. İlk üçü, 1990’ların başında türün popülerlik dalgası üzerine yaratılan aksiyon filmleri oldu: Teenage Mutant Ninja Turtles, Teenage Mutant Ninja Kaplumbağalar II: Zümrüt İksir’in Sırrı ve ikinci filmin devamı. Karakterler kostümlü olarak farklı oyuncular tarafından canlandırıldı. Dördüncü TMNT filmi 2007’de tanıtıldı ve tamamen animasyonluydu.

2014 yılında Jonathan Liebesman’ın yönettiği bir film yayınlandı. Karışık eleştiriler almasına ve ilgi çekici olmamasına rağmen, kaset hala çizgi roman ve animasyon dizisinin gerçek hayranlarını memnun etti. İki yıl sonra Teenage Mutant Ninja Turtles 2 çıktı. Başarısız resmin devamı oldu. Birçok aktör aynı kaldı.

Bebop ve Rocksteady Teenage Mutant Ninja Kaplumbağalar

Eastman ve Laird kendilerini kentsel aksiyon filminin kendi versiyonlarını canlandırmaya adadılar. Bu sadece bir çocuk hikayesi değil, ABD’de büyüyen gençler hakkında ilginç bilgiler sağlayan bir tür bilimkurgu ninja hikayesi. Sayısız satış fırsatına rağmen sahipliğini koruyan yazarlar, her animasyon dizisinin ve filmin her karesinin bir parçası olacaklarından emindiler. İstekleri tam olarak gerçekleşmemiş olsa da, bugün 90’lardan sonra neredeyse yok olmasına rağmen, günümüz yetişkinlerinin kalplerinde sonsuza dek iz bırakan gerçek bir “kaplumbağa çılgınlığı” var. Bu arada, 2009’dan beri karakterlerin hakları Nickelodeon Animation Studio’ya aittir.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir