1. Anasayfa
  2. Apple

Kötü amaçlı yazılım oluşturucular Apple M1 işlemcilerini hedef alıyor

Kötü amaçlı yazılım oluşturucular Apple M1 işlemcilerini hedef alıyor
0

Bugün, kötü amaçlı yazılım yaratıcılarının, Apple’ın ilk masaüstü işlemcisi olan M1’i piyasaya sürüldükten sadece aylar sonra hedef almaya başladıkları bildirildi.

Mac güvenlik araştırmacısı Patrick Wardle, Intel işlemciler için Safari reklam yazılımının Apple yongalarına uyacak şekilde güncellendiğini keşfetti ve Red Canary’nin “yerel M1 kötü amaçlı yazılım örneğini araştırdığını” söyledi. Kasım 2020’de Apple , Mac ürünlerini Intel işlemcilerden ARM M1 yongalarına taşımaya yönelik iki yıllık planının ilk bölümünü duyurdu. İşlemci şu anda en son MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini ile sınırlıdır.

Kötü amaçlı yazılım, beklenenden daha erken ortaya çıktı. Bilgisayar korsanları genellikle çabalarını en karlı hedeflere odaklıyorlar, bu yüzden pazar payları çok daha düşük olan Mac muadilleri yerine genellikle Windows bilgisayarları hedef alıyorlar .

M1 işlemcili Mac’ler daha da küçük bir pazar payına sahiptir. TrendForce Ocak ayında, 2020’de M1 bilgisayarların pazar payının sadece% 0,8 olduğunu ve popülerlikleri artmaya devam etse bile, yaz aylarında% 7 ile zirve yapabileceğini tahmin etti.

Apple M1 işlemcisinin özellikleri

Bu, Apple çiplerinin sonsuza kadar bilinmeyeceği anlamına gelmez. Şirketin Intel işlemcilerini aşamalı olarak durdurma planı, M1 ve gelecekteki benzerlerinin kötü amaçlı yazılım oluşturucuların dikkatini çekmesinin neredeyse garantili olduğu anlamına geliyor.

Güvenlik araştırmacıları böyle bir geçişe hazır değil. Red Canary Intelligence Analisti Tony Lambert, “güvenlik araçları, Intel işlemcilerden Apple çiplerine bu kadar hızlı hareket eden kötü amaçlı yazılımlarla savaşmaya hazır değil.

M1’li kullanıcılar ne yapmalıdır? Şu anda, en iyi güvenlik uygulamalarını uygulamak için en iyi seçenek, antivirüs koruması kurmak , bilinmeyen kaynaklardan gelen indirmelere karşı dikkatli olmak ve İnternet’teki şüpheli web sitelerine ve diğer şüpheli içeriğe göz atmaktır.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir