1. Anasayfa
  2. Teknoloji

NVIDIA RTX 3080 – Turemetal UP10 Paketinde Pasif Soğutma

NVIDIA RTX 3080 – Turemetal UP10 Paketinde Pasif Soğutma
0

NVIDIA RTX 3080, maksimum ayarlarda inanılmaz FPS sunabilen çok güçlü bir grafik kartıdır. Ancak çok fazla güç açığa çıkarırlar, böyle bir grafik adaptörü için pasif soğutma mümkün müdür? Turemetal’in kurucusu, pasif soğutma kasası Turemetal UP10’da fansız bir RTX 3080’i soğutmaya çalıştı.

Şimdi, birkaç şeyden bahsetmek önemlidir: bu ucuz bir aktivite değildir. NVIDIA RTX 3080’in maliyeti iki bin dolar ve Turemetal UP10’un yaklaşık 800 dolarlık bir tahmini fiyatı var – bu yüksek bir fiyat, ancak sessizlik fedakarlık gerektirir. Sessizlik çok paraya mal olur

Turemetal UP10 kasada hızlı soğutma

Turemetal UP10 paketinde NVIDIA RTX 3080

Sistemi kurarken, Asus TUF RTX 3080, çok fazla çekirdek yüklemeden nispeten verimli çalışan güvenilir bir işlemci olan AMD Ryzen 5 5600X yüklü bir bilgisayara yerleştirildi.

Kurulumdan sonra Wong, Furmark’ı piyasaya sürdü ve şu sonucu yayınladı: Gördüğünüz gibi, NVIDIA RTX 3080’in başlangıç ​​sıcaklığı yalnızca 18 santigrat dereceydi ve yaklaşık 87 santigrat derece ile zirveye ulaştı. Bu test sırasında CPU çok fazla strese girmedi ve Wong’un testi çok soğuk bir odada yaptığını da not etmeliyiz: 13.6 Santigrat derece ve yaklaşık% 64 nem. Bu, pasif olarak soğutulan PC’ler için harika, ancak özellikle oyun oynarken insanlar için daha az. Bu Furmark yükü altında, Michael Wong’un sistemi yaklaşık 410 watt tüketiyordu.

Furmark sonucu

Biraz ince ayar yardımcı olabilir mi? Gördüğümüz kadarıyla Wong, RTX 3080’i tam güçte çalıştırmaya çalışıyor. Hırslı, belki fazla hırslı. İnsanların kârlarını maksimize etmek için madencilik verimliliği için grafik kartlarını optimize etmeleri gibi, bazıları böyle bir konseptin termal denge için faydalı olabileceğine inanıyor. Afterburner’da saat hızını düşürmek, güç sınırını düşürmek ve hatta belirli bir GPU için göründüğü kadar korkunç olan BIOS’u değiştirerek GPU voltajını düşürmek daha da yardımcı olabilir.

Gerilim ve sıcaklık ölçümü

GPU’yu Ethereum madenciliği için optimize ederken NVIDIA RTX 3080’in güç sınırını% 70’e düşürmek, güç tüketimini yaklaşık 100 W azaltacaktır. Elbette, performans yavaşlayacak ve RTX 3080’i pasif olarak soğutmaya yardımcı olacaktır, bu da amaçlanan hedefe ulaşmak için ödenmesi gereken bedelin bu olduğu anlamına gelir. Bir kaynak

Yazı Kaynakları
Kaynak

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir