1. Anasayfa
  2. Rehber

Ethernet (İnternet) Kablosu Renkleri: T-568B ve T-568A

Ethernet (İnternet) Kablosu Renkleri: T-568B ve T-568A

Ethernet kabloları, hemen hemen tüm amaçlar için kullanılan ve genellikle ara kablolar olarak adlandırılan standart kablolardır. “Ethernet Kablosu Nasıl Seçilir?” başlıklı bir makalede, Ethernet kablolarının düz ve çapraz Ethernet kablosu, UTP veya STP, Cat5 veya Cat6 gibi birçok türde kategorize edilebileceğini biliyoruz. Ancak pimler hakkında çok az şey biliyoruz.

RJ-45 iletken kablo, her biri tek renkli tel ve aynı renkte bir şeritten oluşan 4 çift tel içerir. RJ-45 kablolaması için tipik olarak iki kablolama standardı vardır kod adı: T-568A ve T-568B Ne anlama geliyorlar ve neden önemli? Bu gönderi, anlamanıza yardımcı olmak için düz ve çapraz Ethernet kablosunun renk şemasını tartışacaktır.

Düz Geçişli ve Çapraz Ethernet Kablolar

Düz geçiş, kablonun her iki ucunda pin atamalarına sahip Ethernet kabloları anlamına gelir – Pim 1 konektörü A, konektör B’deki Pim 1’e, Pim 2 ila Pim 2’ye gider. Düz geçişli kablolu kablolar, bkz. en yaygın olarak bir ana bilgisayarı istemciye bağlamak için kullanılır. Örneğin, düz kablolu cat5e yama kablosu, bilgisayarları, yazıcıları ve diğer ağ istemci cihazlarını yönlendirici anahtarına veya hub’a (bu örnekte ana cihaz) bağlamak için kullanılır.

Düz Kablolama Kılavuzu 568-B Görseli
Düz Kablolama Kılavuzu 568-B Görseli

Çapraz kablolar düz geçişli kablolarla benzer olsa da, TX ve RX hatlarının kablonun her iki ucunda zıt konumlarda olması dışında, diğer bir deyişle, konektör A’daki Pim 1, konektör B’deki Pim 3’e gider. konektör B üzerindeki Pin 6’ya gider. Çapraz kablolar genellikle iki ana bilgisayarı doğrudan bağlamak için kullanılır.

Çapraz Kablolama Kılavuzu 568-B Görseli
Çapraz Kablolama Kılavuzu 568-B Görseli

Dahası, bu iki kablonun renk kodu şeması farklıdır. Düz geçişli bir kablo oluşturmak için her iki ucunda da T-568B veya T-568A kullanacaksınız, çapraz kablo oluşturmak için bir ucunda T-568A ve diğer ucunda T-568B’yi bağlayacaksınız. .

T-568B ve T-568A Kablolama Standardı

T-568A ve T-568B, TIA / EIA-568A kablolama standartları belgesinde belirtilen RJ-45 konektör veri kablosu için iki kablolama standardıdır. 1995’te onaylanan T-568A standardı, yakın zamanda 2002’de T-568B standardıyla değiştirildi. İkisi arasındaki fark, turuncu ve yeşil kablo çiftlerinin konumudur. Bir binada önceden mevcut bir model kullanılmıyorsa T-568B standartlarına kablo döşenmesi tercih edilir.

Ethernet Kablosu Renkleri: T568B ve T568A Görseli
Ethernet Kablosu Renkleri: T568B ve T568A Görseli

Hem T-568A hem de T-568B standart Düz kablolar, çoğunlukla Ethernet bağlantılarınız için ara kablolar olarak kullanılır. İki Ethernet cihazını bir hub olmadan doğrudan birbirine bağlamak için bir kabloya ihtiyacınız varsa veya iki hub’ı birbirine bağladığınızda, bunun yerine bir Crossover kablosu kullanmanız gerekecektir.

Yukarıdaki görüntüde T-568B uçlu bir T-568A UTP Ethernet düz geçiş kablosuna ve bir Ethernet çapraz kabloya baktığımızda, TX pinlerinin ilgili RX pinlerine artı artı eksi eksi ile bağlandığını görüyoruz. Ayrıca 4, 5, 7 ve 8 pinlerindeki hem mavi hem de kahverengi tel çiftlerinin her iki standartta da kullanılmadığını görebilirsiniz. Farkında olmayabileceğiniz şey, bu aynı pinler 4, 5, 7 ve 8’in 100BASE-TX’de de kullanılmadığı veya gerekli olmadığıdır. Öyleyse neden bu kabloları kullanmakla uğraşasınız ki, birincisi, bir arada gruplanmış tüm kablolarla bağlantı kurmak daha kolay. Aksi takdirde, bu küçük küçük kabloları RJ-45 konektöründeki karşılık gelen deliklerin her birine yerleştirmeye çalışırken zaman harcarsınız.

Sonuç

Ethernet internet kablosu renkleri, renk kodlu kablolama standardı, optik teknisyenlerin Ethernet kablosunun her iki uçta nasıl sonlandırıldığını güvenilir bir şekilde tahmin etmelerine olanak tanır, böylece her bir kablo çiftinin işlevini ve bağlantılarını tahmin etmek veya deşifre etmek için zaman harcamadan diğer teknisyenlerin çalışmalarını takip edebilirler.

T568A ve T568B kablo standartları arasında teknik bir fark yoktur, dolayısıyla ikisi de diğerlerinden üstün değildir. FS.COM, fiber optik kablolar, bakır kablolar (Cat5 / 5e, Cat6) vb. Dahil olmak üzere eksiksiz bir optik cihaz yelpazesi sunar.

internet kablo renkleri ve anlamları, internet kablosu renk kodu , internet kablo renkleri nasıl bağlanır gibi sorularının cevabını makalemizde okudunuz diğer makalemizde görüşmek üzere.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 21 Kasım 2021

    Ethernet kablo, Bağlantıları ve T-568A ile T-568B arasındaki farkı ararken tesadüfen yazınızı okudum. Açıklamaların yalınlığı, anlaşılabilir olması, konuya hakim olmayan ama konu hakkında meraklı olanlar için çok güzel. Yazı ve emekleriniz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar dileğimle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir