1. Anasayfa
  2. Rehber

Format Atarken Hızlı veya Tam Biçimlendirmenin Faydaları Nedir?

Format Atarken Hızlı veya Tam Biçimlendirmenin Faydaları Nedir?

Bilgisayarınızı yeni topladınız veya yeni bir laptop aldınız. Sisteminizi rahat kullanırken birgün ansızın işletim sisteminiz hata raporları vermeye başladı veya da sürekli yavaş çalışıp, kasmaya başladı. Kısacası sistemiz çöktü diyelim. Veya yeni aldığınız diskinizi biçilendirerek siftah yapmak istediniz. Bu nedenle format atmaya karar verdiniz. Format atmayı biliyorsunuz ki karar verdiniz, bilmiyorsanız hertürlü yardımı edebiliriz.

Gelelim konumuza, derin detaylarla format atmayı anlatmayacağım. Sadece format atarken, diskinizi biçimlendirme yöntemlerinden hangisi ne işe yarıyor, ondan bahsedeceğim. Yani Hızlı biçimlendirme ve Tam Biçimlendirme olayından bahsediyoruz. Hiç format atmayan biriyseniz bu konu hakkında bilginiz olmayabilir fakat sizde öğrenirseniz, ileride ilk formatınızda ne işe yaradığını bilmiş olursunuz.

NTFS dosya sistemini kullanarak bölümü biçimlendirin
NTFS dosya sistemini kullanarak bölümü biçimlendirin

Tam Biçimlendirme Yöntemi

Tam Biçimlendirme Yöntemi
Tam Biçimlendirme Yöntemi

Tam biçimlendirme yöntemi en güvenli disk biçimlendirme yöntemidir. Fakat süre bakımından da en uzun süren yöntemdir. Diskinizi biçimlendirirken derinlere inerek, tüm bozulmuş sektörleri onararak diskinizi biçimlendiriyor. Bunu yapmasının sebebi harddiskinizi daha verimli kullanabilmeniz içindir. Başarılı olarak yapılan bu sistemde sabit diskinizin (HDD) her alanını performans kaybı yaşamadan kullanabilirsiniz.

Hızlı Biçimlendirme Yöntemi

Hızlı Biçimlendirme Yöntemi
Hızlı Biçimlendirme Yöntemi

Hızlı biçimlendirme yöntemi, tam biçimlendirme yönteminin aksine daha kısa süre biçimlendirme işlemini bitirmektedir. Hızlı biçimlendirme ise harddiskinizi gelişigüzel biçimlendirir. Kimse Bozuk Bad sektör ile uğraşmak istemez. Bu neden harddiskiniz, uzun süre sonra performans kaybı yaşayabilir. Format atarken acelemiz varmı bilmiyorum ama Hızlı biçimlendirmeyi tercih edenler, diskini yarım yamalak biçimlendiriyormuş gibi düşünsün.

Tabiki de Tam biçimlendirme yöntemi sabit diskinizin bakımı, güvenliği ve uzun yaşama ömrü açısından yararlıdır. Uzun sürmesi tabiki sizi sıkabilir ama bir kere tam biçimlendirin, uzun süre performanslı bir harddisk kullanın. Harddiskinizi sürekli biçimlendirmek, sabit diskinizin ömrünü azda olsa kısaltacaktır.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir