1. Anasayfa
  2. Rehber

Görselleri Metne Dönüştürmenin Sihri: Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz

Görselleri Metne Dönüştürmenin Sihri: Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz

Bir görseli yazıya dönüştürmek ilk bakışta önemsiz ya da gereksiz bir şey gibi görünebilir. Ama bu kesinlikle doğru değil. Bunun için geniş bir kullanım alanı vardır. Hatta bu dönüşümün kolaylıktan çok ihtiyaca dönüştüğünü söyleyebiliriz.

Bunun nedeni görsellerin genellikle yararlı bilgiler içermesidir. Ancak bu bilgiler ektedir olduğundan düzenlenemez. Bu nedenle metin biçimine dönüştürülür. Bu, resimden metne dönüştürücü yardımıyla yapılır.

Bu yazıda görüntüden metne dönüştürücüler olarak bilinen bu çevrimiçi araçlar tartışılacaktır. Bu araçları nasıl kullanabileceğinizi ve neden kullanmanız gerektiğini size göstereceğiz. Bu teknolojinin sağladığı harika avantajlardan yararlanmak istiyorsanız bizimle bağlantıda kalın.

Görüntüden Metne Dönüştürücüler Nasıl Çalışır?

Çevrimiçi görüntüden metne dönüştürme araçları, işlevlerini gerçekleştirmek için OCR olarak bilinen bir teknolojiyi kullanır. Bu, Optik Karakter Tanıma anlamına gelir. Bu, aracın arka ucunda gerçekleşen bir şeydir. Bununla ilgili teknik ayrıntılara girmeyeceğiz.

Ancak bu teknolojinin bu araçlarda nasıl çalıştığını size anlatacağız.

  • İlk olarak OCR, dönüştürülmesi gereken görüntüyü işler. Bu ön işlemede görüntü, yüksek kontrastlı taranmış kopyaya dönüştürülür.
  • Daha sonra içerisinde bulunan metin karakterleri taranır. OCR bu karakterleri veritabanındaki bilgilerle eşleştirir.
  • OCR teknolojisinin veri tabanına en yakın karakter hangisiyle eşleşiyorsa o çıkarılır.

Bu şekilde görselin içine gömülü olan tüm metinler çıkartılarak kullanıcıya gösterilir. Çıkarılan bu metin tıpkı normal metin gibidir ve tamamen düzenlenebilir. Yani araç dönüştürme sırasında herhangi bir hata yaparsa bunu düzeltebilirsiniz.

Resimden Metne Dönüştürücü Nasıl Kullanılır

Bunu size anlatmak için internette araştırdık ve bir araç seçtik. Bu araca Resimden Metne adı verilir ve mükemmel bir metin çıkarma aracıdır. Bu aracı kullanarak fotoğrafı yazıya çevirme dönüştüreceğini göstereceğiz..

  1. Aracın web sitesine gidin.
  2. Burada şunu söyleyen bir kutu göreceksiniz: Sürükle ve Bırak, Yükle veya Görüntüyü Yapıştır. Üstüne tıkla.
  3. Bu, bilgisayarınızın yerel diskini açacaktır. Buradan dönüştürmek istediğiniz resmi seçin. Daha sonra Aç’a tıklayın.
  4. Bu, görüntüyü araca yükleyecektir. Doğru olanın yüklenip yüklenmediğini görmek için görsel önizlemesini kontrol edin.
  5. Bundan sonra ‘gönder’i tıklayın.
  6. Bir süre sonra sonuçlar size gösterilecektir. Bu sonuçlar metin şeklinde olacaktır.

Bu dönüştürme işlemi tamamlandıktan sonra sonuçları kopyalayabilir veya Word Belgesi olarak indirebilirsiniz. Her iki durumda da görsel metninizin düzenlenebilir biçimiyle karşı karşıya kalırsınız.
Bu tür nitelikteki diğer araçlar da benzer şekilde çalışır. Yani, bu prosedürü takip ederek neredeyse tüm çevrimiçi metin çıkarma araçlarını kullanabileceksiniz.

Görüntüden Metne Dönüşümün Faydaları

Artık sizi bu dönüştürme veya çıkarma yöntemini tanıttığımıza göre, bunu neden kullanmanız gerektiğini size gösterelim. Bu dönüşümün, daha önce bahsedilen araçları kullanmak istemenizi sağlayacak bazı genel yararları veya kullanımlarını burada bulabilirsiniz.

1. Dijital Belge Yönetimi

Bu teknolojinin (OCR/Görüntüden Metne) profesyonel sektörde birkaç uygulaması vardır. Bunu, fiziksel belgeleri dijitalleştirilmiş sürümlere dönüştürmek için kullanabilirsiniz. Basılı kopyalardaki görselleri Word dosyalarına dönüştürebileceğinizi kastediyoruz.

Bu şekilde, dijitalleştirilmiş belgeler çok daha erişilebilir ve değiştirilebilir olduğundan belgeleriniz çok daha iyi hale gelir.

2. Düzenlenebilir Metne El Yazısı

Tıpkı profesyonel belgelerde olduğu gibi öğrencilerin el yazısıyla yazdığı notlar da bu araçlar kullanılarak dönüştürülebilir. Bu dönüşüm farklı şekillerde faydalı olabilir. Daha fazla bilgi almak için bir arkadaşınızın notlarını metne dönüştürebilirsiniz. Bunun dışında, sizin için okunması kolay olduğundan dijital notları kaydetmek isteyebilirsiniz.

3. Değerli Bilgi Paylaşımı

Bazen internette infografikler gibi ilginç görseller bulabilirsiniz. Bu bilginin tamamını değil de paylaşmak istiyorsanız, bunu metne dönüştürebilirsiniz. Bu sayede o infografikin tüm bölümlerine ulaşabilir ve istediğiniz kadarını paylaşabilirsiniz.

Son sözler

Yukarıda açıklanan faydalar en yaygın olanlardan sadece birkaçıdır. Görüntüden metne dönüştürmenin başka birçok avantajı da vardır. Kısacası resmi ve günlük yaşam görevlerinde kullanılabilecek son derece kullanışlı bir teknolojidir. Siz de bu teknolojiyi denemek istiyorsanız yazımızda bahsettiğimiz araca göz atabilirsiniz. Yeni başlayanlar için harika bir araçtır.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir