1. Anasayfa
  2. İnternet

Blogcular için En İyi 5 Ücretsiz Stok Görsel Siteleri

Blogcular için En İyi 5 Ücretsiz Stok Görsel Siteleri

Bir blogcuysanız ve sürekli ücretsiz stok görseller arıyorsanız, kullanabileceğiniz en iyi 5 ücretsiz stok görsel sitelerinin platformları bu makalede verilmiştir.

Görseller, web’deki en çekici içeriktir ve blogculara birçok avantaj sağlar. Sadece sitedeki kullanıcıları değil, aynı zamanda arama motorlarından da görsel aramalar yoluyla kullanıcıları cezbeder. Blog yazınıza öne çıkan görsel eklemek, sosyal platformlarda şık içeriklerin paylaşılması için ayrıca bir öneme sahiptir. Hemen hemen tüm sosyal web siteleri, kullanıcıları görselleri kullanmaya ve metin içeriğiyle birlikte profillerinde paylaşmaya teşvik eder.

Stok Görseller ve Videolar Sitenize Trafik Çeker

Sitenizde güzel görseller kullanmak, çeşitli kaynaklardan trafik almanıza yardımcı olur:

  • Pinterest ve Flickr gibi özel resim paylaşım siteleri, yalnızca sitenize gelen trafiği artırmakla kalmaz, aynı zamanda bir ziyaretçinin müşteriye dönüşme potansiyelini de artırır.
  • Facebook, Open Graph protokolünü kullanarak görüntü ile paylaşıma izin verir .
  • Twitter, web sitesi kartlarını kullanarak tweet’lerin resimlerle paylaşılmasına izin verir.
  • Google Görsel arama, kullanıcıların görselleri farklı nedenlerle aradığını gösteren büyüyen bir eğilime sahiptir.
  • Outbrain ve Taboola gibi önerilen makale hizmetleri, kullanıcıları çekmek için öne çıkan görselleri kullanır.

Neden Ücretsiz Hazır Stok Görseller Kullanıyoruz?

Görüntüleri uygun format ve boyutta hazırlamak aslında kolay bir iş değildir. Özel resimlerinizi oluşturmak için Photoshop, SnagIt vb. gibi birçok resim işleme aracı vardır. Ancak yazılımı satın almanız, bilgisayarınıza kurmanız ve siteniz için her bir görseli hazırlamanız gerekiyor. Diğer seçenek, Shutterstock gibi üçüncü taraf web sitelerinden telif hakkı korumalı görseller satın almaktır. Özetle, sitenizdeki her makale için kendi resimlerinizi oluşturmak, büyük zaman ve para yatırımı gerektirir. 

Stok Görseller – Görüntüler Nedir?

Hazır stok görseller veya videolar, Creative Commons CC0 lisansı altında aşağıdaki anlayışla dağıtılır:

Bir eseri bu senetle ilişkilendiren kişi, kanunun izin verdiği ölçüde, telif hakkı kanunu kapsamında esere ilişkin tüm haklarından, ilgili ve komşu hakları da dahil olmak üzere, dünya çapındaki tüm haklarından feragat ederek eseri kamu malı haline getirmiştir.

Çalışmayı ticari amaçlarla dahi olsa izin istemeden kopyalayabilir, değiştirebilir, dağıtabilir ve gerçekleştirebilirsiniz.

CC0 lisansının tüm ayrıntılarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Stok Görsel Almak için En iyi 5 Ücretsiz Websitesi

Çoğunlukla CC0 lisansı altında stok görseller sunan en iyi 5 ücretsiz web sitesinin listesi. Genel olarak, bu sitelerdeki stok görsellerin kullanımı, atıf veya geri bağlantı gerektirmez. Ancak sitenizdeki görselleri kullanmadan önce sitedeki en son lisans yönergelerine göz atın.

1. Pixabay

Pixabay'den Ücretsiz Stok Görseller

Pixabay, 2,5 milyondan fazla medya dosyası barındıran blogcular için geniş bir stok görsel, video ve müzik koleksiyonuna sahiptir. Bu, WordPress, blog, bilgisayar, ağ vb. arama terimleri için blogcular için gerçekten çok ilgili resimlere sahip sitelerden biridir. Size uygun resmi bulmak için yönlendirme, medya türü, kategori, boyut ve renklere göre resimleri filtreleyebilirsiniz. ihtiyaç. Her resim çeşitli boyutlarda mevcuttur, indirmeden önce boyutu ve lisansı kontrol edebilirsiniz.

2. WordPress Openverse

WordPress Açık Evreni

WordPress, kısa süre önce Creative Commons’ın hizmetini kullanarak Openverse adlı ücretsiz stok görsel platformunu tanıttı. Openverse, görüntü ve ses dahil olmak üzere 600 milyondan fazla medya dosyasına sahiptir. Bu, WordPress.org platformunu kullanan blogcular için iyi bir seçenektir ve birçok barındırma şirketinin bu hizmeti doğrudan WordPress düzenleyicisinden kullanmasını bekleyebilirsiniz. Boyuta, lisansa, yaratıcıya ve türe göre görüntüleri filtreleyebilir ve en sevdiğiniz öğeleri ücretsiz olarak alabilirsiniz.

3. Unsplash

Unsplash'tan Ücretsiz Hazır Stok Görseller
Herhangi bir proje için kullanabileceğiniz güzel, ücretsiz resimler ve fotoğraflar.

Unsplash, ücretsiz stok görseller bulabileceğiniz başka bir yerdir. Burada, indirmeyi kolaylaştırmak için ilgili resimlerden oluşan bir koleksiyon bulabilirsiniz. İlgili görselleri filtrelemek için arama yaptıktan sonra, daha büyük bir pencerede görüntülemek istediğiniz görsele tıklayın. Mevcut boyutlardan birini seçip görseli bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Unsplash lisansının avantajı, tüm görüntülerin herhangi bir atıfta bulunmadan ticari kullanım için kullanılabilmesidir.

4. Stocksnap.io

StockSnap.io: Ücretsiz Stok Fotoğraflar ve Görseller

Stocksnap.io, ücretsiz ticari kullanım için güzel ve ücretsiz stok görseller sunar. Daha önce bir grafik tasarım aracı olan Snappa kullanılarak oluşturulmuş görseller sunuyorlardı ve şimdi kullanıcılar tarafından yüklenen binlerce görseli bulabilirsiniz. Fotoğrafları kategorilere, trendlere göre görüntüleyebilir ve sık kullanımınız için favorilere ekleyebilirsiniz. Stocksnap, Pixabay ve Unsplash ile karşılaştırıldığında farklı boyutlarda fotoğraf indirme olanağı sunmaz. Çoğu durumda 5000 pikselden daha geniş olan mevcut en büyük boyutu indirmeniz gerekir. Birçok blog platformu büyük boyutlu görüntülerin yüklenmesine izin vermediğinden ve bu kadar büyük boyutlu bir dosyayı düzenlemek için güçlü bir görüntü işleme aracına ihtiyacınız olduğundan, bu sorun yaratacaktır.

5. Pexels

Pexels, listemizdeki son ücretsiz stok görsel sitesidir. Kaliteli görselleri keşfetmeniz ve bulmanız için farklı kategoriler altında gruplandırılmış fotoğraflar ve videolar sunar. Unsplash gibi benzer bir arayüz sunar ve çeşitli boyutlarda görüntüleri indirmenize izin verir. Ayrıca, kullanımınız için kişisel koleksiyonlar oluşturmak üzere benzer görseller eklemek için ücretsiz bir hesaba kaydolabilirsiniz. Lisans basittir, tüm görseller herhangi bir atıfta bulunmadan ticari amaçla kullanılabilir.

Bu sitenin sloganı ise; her yerde kullanabileceğiniz ücretsiz stok fotoğraf ve videolar. Milyonlarca yüksek kaliteli, telifsiz stok görsele ve telif hakkı içermeyen resimlere hemen şimdi göz atın.

Özet

Popüler bir atasözünün dediği gibi, “Bir resim bin sözcüğe bedeldir”. Görseller ayrıca sosyal platformlarda paylaşırken içeriğinizi güzelleştirebilir ve sitenize trafik çekebilir. Yukarıdaki liste, kamuya açık resimler alabileceğiniz popüler ücretsiz stok görsel siteleridir. Ayrıca web’de ücretsiz stok görseller sunan daha birçok ücretsiz site bulabilirsiniz.

Sitenizdeki görselleri kullanmaya başlamadan önce her zaman lisans ayrıntılarını kontrol ettiğinizden emin olun. Ücretsiz stok görselleri kullanmanın sorunlarından biri, web üzerinde herhangi bir yerde bulunabilmeleridir. Bu, özellikle çevrimiçi mal satıyorsanız sitenizi daha az güvenilir hale getirir. Bu nedenle, ürün görselleriniz için kendi görsellerinizi oluşturun veya premium görseller satın alın. Aksi takdirde, genel bloglama amaçları için CC0 lisanslı görseller genellikle yeterlidir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir