1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Intel Alder Lake-S Platformunda DDR5 RAM – Test Sonuçları

Intel Alder Lake-S Platformunda DDR5 RAM – Test Sonuçları
0

Çinli bellek üreticisi Longsys, henüz açıklanmayan Intel Alder Lake-S platformuyla birlikte yeni DDR5 RAM seti için test sonuçlarını yayınladı. Intel’in yeni işlemcileri, DDR5 teknolojisini destekleyen ilk genel masaüstü serisi olacak.

İki set DDR5 RAM test edildi. Biri tek kanallı, diğeri çift kanallıydı. Birincisi 16 GB kapasiteye sahip, ikincisi – 32 GB, aynı özelliklere sahip 4800 MHz ve CL40 zamanlamaları (40-40-40-77).

Longsys, Intel Alder Lake-S işlemci için hata ayıklama kartı kullanıyor… Bu, şu anda 12. Nesil Core serisi için kendi donanımlarını geliştiren anakart üreticileri, sistem entegratörleri, OEM’ler ve bellek üreticileri arasında yaygın olan özel bir karttır. Platform, saat hızı sadece 800 MHz olan 8 çekirdekli Alder Lake CPU ES1 (Mühendislik Örneği 1) ile donatılmıştı. Sonraki mühendislik ve bilgisayar yeterlilikleri daha yüksek saat hızlarına sahip olacaktır. Longsys testlerine göre, DDR5-4800 MHz bellek, Ludashi adlı bir Çin bilgisayar test aracında (bellek testi) DDR4 belleğe (muhtemelen 4800 MHz) göre % 53 daha fazla performans gösterdi.

DDR5 anakart

DDR5 RAM - Intel Alder Lake-S test platformu özellikleri

AIDA64 % 28 artışla okuma hızı ve% 27 yazma hızı gösterdi. Daha yüksek bant genişliği, DDR4’te 56.8ns’den DDR5’te 112.1ns’ye neredeyse iki katına çıkan yüksek gecikme pahasına gelir.

AIDA64 - DDR5 RAM gecikmesi

Intel’in Alder Lake-S’sinin bu yıl içinde piyasaya sürülmesi planlanıyor. Yeni serinin, kullanılan anakarta bağlı olarak hem DDR4 hem de DDR5 bellek için destek sunduğu söyleniyor. Ancak bellek üreticileri, DDR5 kitlerinin seri üretimini henüz duyurmadı.

Yazı Kaynakları
Videocardz

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir