1. Ana Sayfa
  2. Windows 11
  3. Microsoft, yeni Windows 11 klavye kısayollarını tanıttı

Microsoft, yeni Windows 11 klavye kısayollarını tanıttı

Microsoft, yeni Windows 11 klavye kısayollarını tanıttı

Windows 11 işletim sisteminin ön yapıları uzun süredir piyasada. Sistem hala Microsoft tarafından aktif olarak geliştirilmektedir, ancak Windows 10’a kıyasla daha fazla değişiklik ve özelliğin ekleneceği şimdiden bellidir. Bir başka kullanışlı iyileştirme de yeni klavye kısayollarıdır.

Windows’un bir sonraki sürümü, güncellenmiş bir ortalanmış Başlat menüsü, Windows 10 Haberler ve İlgi Alanları özelliğine benzer widget’lar, yeni bir pencere yakalama seçeneği, geliştirilmiş bir Microsoft Mağazası, Amazon uygulama mağazasından Android uygulamaları yükleme yeteneği ve diğer küçük değişiklikleri içerir.

Microsoft, şimdiye kadar Windows 11 işletim sistemine üç yeni klavye kısayolu ekledi ve bazıları yeni işlevleri etkinleştirir.

Windows 11 Başlangıç Menüsü

Windows 11 Yeni Klavye Kısayolları

  • Windows-W, yeni bir Windows pencere öğesi menüsü açar (diğer şeylerin yanı sıra hava durumu ve haber bilgilerini görüntüleyen güncellenmiş haber ve ilgi alanı akışı).
  • Windows-Z, yeni Snap pencere düzeni seçeneklerini açar. Bir kısayol çağırdığınızda, etkin pencerenin veya uygulamanın sağ üst köşesinde düzen bölmesi görünür.
  • Windows-N, işletim sistemi Eylem Merkezi’ni ekrandaki normal konumunda açar.

Bazı siteler, Windows-A’nın da yeni olduğunu ve hızlı ayarları açtığını bildirdi. Bu, görev çubuğu alanındaki simgeye tıklamaya benzer şekilde çalışır. Hızlı ayarlar, seçeneklere girmeden Bluetooth, Wi-Fi, uçak modu ve diğer bileşenler gibi özellikler arasında geçiş yapmanızı sağlar.

Klavye kısayolu, Windows 10 tarafından desteklendiğinden yeni değildir, ancak kullandığınızda bir bildirim ve hızlı ayarlar görüntüler. Windows 11’de Windows-A yalnızca hızlı ayarları görüntülerken, Windows-N Eylem Merkezi’ni görüntüler.

Windows-W, Windows 10’da da kullanılan üçünün tek kısayoludur. Windows Ink çalışma alanını destekler.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
ghacks

Yazar Hakkında

Teknobird, en popüler ve en iyi ücretsiz lisanslı yazılımı, ücretsiz deneme sürümünü ve ücretsiz indirmeyi sunma, paylaşma ve güncelleme konusunda uzmanlaşmış en popüler yazılım eşantiyon web sitelerinden biridir.

Yorum Yap