1. Anasayfa
  2. Mobil

Xiaomi, 3.Nesil Ekran Altı Kamera Teknolojisini Açıkladı

Xiaomi, 3.Nesil Ekran Altı Kamera Teknolojisini Açıkladı
0

Xiaomi , üçüncü nesil ekran altı kamera teknolojisini duyurdu. Şirket, teknolojinin 2021’in başlarında seri üretileceğini söyledi.

Bu muhtemelen H1 2021’de böyle bir teknolojiyle donatılmış telefonlar göreceğimiz anlamına geliyor. Bu tür bir teknolojinin bunu tüketici cihazlarına ulaştırmasını epey bir süredir bekliyorduk ve yakında gerçekleşecek gibi görünüyor.

Xiaomi CEO’su, üçüncü nesil ekran altı kamera teknolojisini gösteren bir video yayınladı

Şirketin CEO’su Lei Jun, Xiaomi Mi 10 Ultra’nın bu tür teknolojiyle donatılmış özel bir versiyonunu gösteren bir video (Ice Universe tarafından paylaşıldı) yayınladı . Bu sadece bir prototip cihaz, bu Xiaomi’nin ilk kez böyle bir şey göstermesi değil.

Şirket, geçen yıl OPPO ile aynı teknolojiyle donatılmış bir prototipin tanıtımını yaptı. Teknoloji o zamanlar doğru değildi ve bu nedenle Xiaomi onu seri üretmemeye karar verdi.

Bu, 2021’in başlarında değişecek, çünkü Xiaomi’nin gelişiminde istenen seviyeye ulaştığı görülüyor. Teknoloji beklediğiniz gibi çalışıyor.

Öne bakan kamera ekranın arkasına gizlenmiştir. Öne bakan kamerayı etkinleştirdiğinizde, önündeki bu pikseller kapanır, böylece onu kullanarak bir görüntü çekebilirsiniz.

Lei Jun, tam olarak ne olduğu konusunda gerçekten ayrıntıya girmedi, ancak bundan daha fazlası olduğundan eminiz. Xiaomi’nin önümüzdeki haftalarda / aylarda bu teknolojiyi daha da detaylandırması bekleniyor.

OPPO da böyle bir teknoloji geliştiriyor

OPPO da bu tür bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Şirket, şimdiye kadar birkaç kez teknolojiyi tanıttı ve yakında ekran altı kameralı telefonları piyasaya sürmeye başlaması bekleniyor.

Visionox bir süre önce, ekran altı teknolojisinin de seri üretime hazır olduğunu duyurdu. Öyleyse, teknoloji nihayet orada gibi görünüyor ve bu çentiklerin ve ekran deliklerinin sonu anlamına gelebilir.

Yine de çentiklerin ve ekran deliklerinin bir gecede kaybolmasını beklemeyin. Apple gibi bazı şirketler, ekranın altına yerleştirilemeyen süslü yüz tarama teknolojisi kullanıyor.

Yani, elbette hala çentikler ve ekran delikleri göreceğiz. Yine de, ekran altı kamera teknolojisi bunları dışarı atabilmeli ve gelecekte orta ve üst düzey cihazların büyük çoğunluğunda gönderilmelidir.

Dünyanın ekran altı kameralı ilk akıllı telefonunun ZTE Axon 20 5G olacağını belirtmekte fayda var. Bu telefonun 1 Eylül’de piyasaya sürülmesi bekleniyor.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir