1. Anasayfa
 2. İnternet

WordPress Hosting Seçimi Rehberi

WordPress Hosting Seçimi Rehberi

İlk olarak yazımıza tanımlamalarımızla başlayalım. Wordpress hosting seçimi konusu öncesinde tanımlamalar önemlidir.

Wordpress, blog açmak veya web sitesi sahibi olmak isteyen internet kullanıcıları için en basit kurulama sahip, bileşen ve eklentileri ile kolayca dilediğiniz gibi özelleştirilebilen, Türkçe yönetim paneli sahip açık kaynak kodlu web site yazılımıdır. İnternette görmüş olduğumuz her on siteden yedisi Wordpress altyapısıyla yayınlanmaktadır. Genel olarak blog sitesi sahibi olmak isteyenlerin gözdesi olan Wordpress son yıllarda kazandığı ve geliştirdiği özellikler ile artık e-ticaret sektörüne adım atmak isteyen bireysel yada kurumsal pek çok internet kullanıcısına olanak sağlamaktadır.

Sahip olduğu yazılımı ve eklentileri ile farklı sunucu ihtiyaçlarına sahip olan Wordpress standart bir hosting paketi ile de kurulabilir. Ayrıca özel olarak optimize edilmiş internet sunucuları üzerinde diğer yazılımlara göre çok daha hızlı ve stabil düzeyde çalışmaktadır. Wordpress web sitenizin yüksek performanslı ve kesintisiz olarak yayınlanıp hizmet verebilmesi için Wordpress Hosting paketlerini tercih etmelisiniz.

WordPress Hosting Seçimi Nedir?

Wordpress Hosting nedir? Web hosting, internet sitenizin internette bulunduğu alan yani barındığı yerdir. Wordpress hosting hizmetini, internet sitenizdeki dosyaların ( resimler, içerikler ) depolandığı bir depo olarak düşünebilirsiniz.

Wordpress’e özel optimize edilmiş sunucularda ve yazılımının harcadığı kaynaklara uygun olarak planlama yapılmış bir hosting diyebiliriz. İnternetin büyük bir çoğunluğunun Wordpress’den oluştuğunu göz önünde bulundurursak kesinlikle gerekli bir çözümdür.

Wordpress Hosting paketlerinin diğer paketlere göre maliyetli olmasının sebebi Wordpress yazılımının çoğunlukla yüksek kaynak harcıyor olmasından kaynaklanır. Temanın işlevselliğinden eklediğiniz onlarca eklentinin ve içeriğin fonksiyonları sistemi yavaşlatmakta ve doğal olarak kaynak tüketimini
artırmaktadır.

Wordpress Hosting ile Normal Web Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?

Wordpress web sitenizi paylaşımlı hosting gibi normal web hostinglerinde de barındırabilirsiniz. Bu iki hosting arasındaki farkın en temel sebebi Wordpress Sunucularının Wordpress platformunda çalışan sitelerle başa çıkmak için en ince ayar dokunuşlarında bulunmasıdır.

Diğer hostinglere göre daha iyi hız ve daha iyi performans sağlar. Bunun sebebi daha fazla sunucu kaynağı olduğundan yükleme süresi çok daha iyidir. Sunucular, Wordpress sitesinin oluşan talepleri daha iyi karşılamak için özel olarak yapılandırılmıştır.

Sunucuların yükseltilmesi, sunucunun yalnızca Wordpress siteleriyle ilgilenmek üzere ayarlanması sebebiyle daha sık ve daha hızlı gerçekleşir. Ve en önemlisi artırılmış PHP belleği (PHP7) bulunmaktadır.

Wordpress Hosting Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Wordpress Hosting Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her alanda olduğu gibi Wordpress Hosting seçerken dikkat etmemiz ve iyice incelememiz gereken maddeler vardır.

 • Sunucu yükleme süresinin kesinlikle 300 ms’nin altında olmasına dikkat etmelisiniz. Kullanıcılar kesinlikle hız sever.
 • Güvenilir bir hosting hizmeti en az %99 kullanılabilirliğe sahip olmalıdır.
 • Wordpress ile ilgili sorular için ulaşabileceğiniz bir müşteri hizmetleri bulunmalı ve size teknik destek vermelidir.
 • Hosting sağlayıcıları birbirine çok benzer özellikler barındırır. Bundan dolayı hiçbiri birbirinden iki-üç kat fazla ücrete sahip olamaz. Ücretsiz alan adı, destek, ücretsiz SSL, CDN vb. gibi özellikler seçimleri etkilemektedir.
 • Hosting hizmeti ihtiyaçlarınız doğrultusunda işletmenizin büyüklüğüne göre özelliklere sahip olmalıdır.

Wordpress Hosting İhtiyaçlarınızı Nasıl Belirlemelisiniz?

WordPress yaygın olarak kullanılan bir CMS olduğundan, WordPress sitelerine hitap eden çeşitli hosting türlerine ve sunucu yapılandırmalarına sahip çeşitli WordPress hosting hizmetleri bulabilirsiniz. Fakat hangi WordPress barındırma planının ihtiyaçlarınıza uyacağını anlamak için farklı türleri bilmeniz gerekir.

Paylaşımlı Wordpress Hosting

Yeni başlayanlar için genelde tercih edilen en çok kullanılan en popüler hosting türüdür. Büyük paylaşımlı sunucu aralığıyla hosting hizmeti sunulur. Özellikle blogger ‘lar için en iyi tercihtir.

Çoğu internet sitesi sahibi, paylaşımlı hosting gibi bir hosting hizmeti ile başlar. En ucuz seçeneklerden biridir ve başlayanların çevrimiçi olarak başlamasına yardımcı olacak birden fazla kaynak sunar. Paylaşımlı hosting kullanmanız dahilinde sitenizin binlerce farklı siteyi barındıran aynı sunucuda olacağını anlamına gelir.
Bu yüzden birçok internet sitesiyle aynı sunucu kaynaklarını paylaşmak zorunda kalıyorsunuz. Fakat bu durumda bireysel maliyetlerinizi düşürmenize yardımcı olacaktır.

Diğer seçeneklere göre uygun fiyatı olduğundan mükemmel bir seçenek olarak değerlendirilebilir Bununla birlikte oldukça güçlü bazı hosting özelliklerine erişebilmenize imkan sağlar. Paylaşımlı planlar genellikle sınırsız bant genişliği ve depolamayla satışa sunulur.

Paylaşımlı hosting yeterli işlem gücü sağlayabilir ve siteniz her gün binlerce ziyaretçiyi performansta düşüş olmadan idare edebilir. Fakat siteniz büyüdükçe, dikkat çektikçe ve siteyi aynı anda ziyaret eden çok sayıda kullanıcıya sahip olduğunuzda, planınızı bir VPS’ye, özel bir sunucuya yada başka bir yönetilen çözüme yükseltmeniz gerekebilir. Bu yüzden bu paylaşımlı hosting seçerken , hizmetinizi yükseltebileceğinize izin veren bir hosting hizmeti seçtiğinizden emin olun. Bu durum sitenizi yeni bir sunucuya taşımaktan daha kolay ve daha fazla zaman kazandıracaktır.

Yönetilen Wordpress Hosting

Hosting yönetimini profesyonel teknik ekibin yaptığı Wordpress hosting türüdür. Teknolojiye merakı olmayan ve ortaya çıkacak masrafları karşılayabilme imkanına sahip olan yerleşik siteler ve bloggerların genellikle seçtiği türdür.

İnternet siteniz hem boyut hemde trafik düzeyi bakımından büyümeye devam ediyorsa fakat sunucu ortamınızı yönetecek kapasiteye zamana ve yetkinliğine sahip değilseniz, Yönetilen Wordpress Hosting kesinlikle tavsiye edilebilir. Yönetilen WordPress hosting özel, VPS ve bulut barındırma planları için
kullanılabilir.

Yönetilen hostinge bağlı olarak farklı destek düzeylerine erişebilme imkanınız bulunur fakat genellikle planınızda bulacaklarınız şunlardır:

 • Yazılım Kurulumları Ve Otomatik Yükseltme
 • Sorun Giderme Ve Rutin Bakım
 • Sunucu Donanım Onarımları Ve Düzenli Sunucu İzleme
 • Yüklenme Süresi
 • Düzenli İzleme , Hata Düzeltmeleri, Daha Yüksek Düzeyde Güvenlik Özellikleri

Sorunlarınızın hızlı ve etkili bir şekilde ele alınıp çözülmesini istiyorsanız Yönetilen Wordpress hosting seçimi gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Wordpress VPS Hosting

Sanal Özel Sunucu anlamına gelen VPS, paylaşılan bir sunucu kullanırken yönetilen hosting gizliliğiniz ve denetimini birleştirebilir. Orta ölçekteki işletmeler ve yüksek trafikli bloggerlar için tercih edilen türdür.

VPS, paylaşımlı bir hostingi aşmış olabilecek, ancak kendi özel sunucularına ihtiyaç duyacak kadar büyük olmayan siteler için harika bir ara çözümdür. VPS sunucusu hala teknik olarak paylaşımlı bir sunucudur, ancak özel bir sunucu ortamına benzer şekilde çalışır.

VPS hosting, sunucu ortamınızın sunucudaki diğer sitelerden ayrı olarak çalışması için sanallaştırma kullanır. Bu sunucu tarzı genellikle aynı fiziksel sunucuyu kullanan daha az web sitesine sahip olur ve paylaşımlı bir hosting hesabının sağlayacağından daha fazla doğrudan sunucu erişimine sahip olursunuz.VPS genellikle sunucu yönetimi ve yapılandırmasını daha kolay hale getirecek WHM gibi bir kontrol paneliyle donatılmıştır.

Wordpress Hosting Nasıl Alınır?

Vargonen firması tamamen rasgele seçilmiş bir hosting firmasıdır. Sizler istediğiniz firmadan aynı işlem türüne göre alım yapabilirsiniz. Firmadan firmaya işlemler, fiyatlar ve özellikler değişkenlik gösterebilir.

 • Wordpress hosting almak için ilk olarak www.vargonen.com adresinden ‘’Wordpress Hosting’’ menüsüne tıklayınız.
 • Sayfada bulunan paket özelliklerini inceleyerek ihtiyacınıza ve hizmetinize en uygun hosting paketini seçiniz ve ‘’Satın Al’’ butonuna tıklayınız.
 • Açılan sayfada hosting paketiniz için bir alan adı (domain) belirlemeniz gerekiyor. Bu sayfada yeni bir alan adı kaydedebilirsiniz. Mevcut bulunan alan adınızı da Vargonen’e transfer edebilirsiniz ya da alan adınızın DNS ’leri Vargonen ‘e yönlendirebilirsiniz. İşlemleri tamamlamak için ‘’Devam Et’’ butonuna tıklayınız.
 • Sipariş özelleştirme sayfasından hosting paketinizin süresini ayarlayabilirsiniz.
 • Bu işlemleri tamamladıktan sonra ‘’Sepet Sayfasına’’ gelerek ve son olarak siparişinizi ve ayrıntılarını kontrol ederek ‘’Ödemeye Geç’’ butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Ödeme sayfasından ‘’Kredi Kartı’’ veya ‘’Havale’’ ile ödeminizi tamamlayarak Wordpress Hosting paketinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

WordPress hosting seçimi yaparken bu rehberimizde önerdiğimiz tüm konuları mutlaka dikkate alınız. Wordpress hosting seçimi sitenizin evidir. Bunu unutmayınız.

Kaynak : https://www.teknobh.com/wordpress-hosting-secimi/

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir