1. Anasayfa
  2. Windows 10

Windows 10 Güvenliğini Sağlama Yolları

Windows 10 Güvenliğini Sağlama Yolları
0

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle bilgisayarımızda güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz? Bunun kısa ipuçlarını paylaşacağız. Günümüzde elbette internetsiz bilgisayar çok azdır. Yani interneti olan bir bilgisayar eşittir dışarıdan gelebilecek bütün tehlikelere açık bir bilgisayar anlamına geliyor maalesef. Hemen ümitsizliğe kapılmayalım lütfen. Her açığın her tehlikenin bir çaresi yolu vardır. Biz teknobird ekibi olarak bunları sizlerle paylaşmak için varız…Gelelim bizi kurtaracak olan önlemlere:

1- Bilgisayarınızın başında değilken kendiliğinden kilitlensin:

Evet bir işiniz var bilgisayarda ve aniden bir telefon geldi ve ayrılmak zorunda kaldınız hemen. Bilgisayar açık kaldı. İşte en basit yoldan ele geçirilmeye hazır bir bilgisayar daha ne olsun demi… Bilgisayarınızın ayarlarından mesela 3 dakika hareketsiz mi kaldı hemen kendiliğinden kilitlensin ve üstüne parola koyarak herhangi birisi bilgisayarınıza sızmaya çalışmasın.

2- Kullanıcı Hesap Denetimi’ni Kapatın:

Buna Başlat> Denetim Masası girin oradan kullanıcı hesaplarına girdikten sonra Kullanıcı denetim ayarlarını değiştir’e tıklayın. Oradaki ince çubuğu en aşağıdaki seviyeye indirin.

3- Girmiş olduğunuz şifreleri yani kimlik bilgilerinizi kilitleyin:

Her bilgisayar klavyeden yazmış olduğunuz her şeyi kayıt ediyor. İşte bu büyük bir tehlike anlam ediyor. Atıyorum bir kişi aradığı şifreye buradan ulaşabilir yada silebilir işte o zaman ortada kalırsınız lap diye. İşte bu Kimlik Bilgilerinizi yedeklemeye çalışın.

4- Sildiğiniz Dosyaları Tamamen Yok Edin:

Windows 7 de sildiğiniz dosyalar tam olarak silinmiyor sadece tablolardan siliniyor. Bu tarz işin ehli olmuş kişiler bunlara ulaşarak bulup sizin zararınıza kullanabilir. İşte bunlardan kurtulmanın birçok yolu var. Bu yollardan biriside IObit Uninstaller Pro programı. Bu programı bilmeyen yoktur herhalde. Son zamanlarda oldukça çok popüler oldu. Bu program sayesinde geçmişte kullanılmayan veya çerezlerinizi otomatik olarak silebiliyorsunuz.

5- Casus Yazılımlardan Korunmaya Çalışın:

Bu konu çok hassas bir konu. Aman buna çok dikkat. Bu konuda işin ehli olmuş kişiler kolaylıkla bilgisayarınıza sızabilir ve aklınıza gelebilen her şeyi yapabilir. Bu alanda size en çok desteklediğimiz Bitdefender‘i tavsiye ederiz. Bu program bilgisayarınızda casus yazılımları, virüsleri tarayarak bilgisayarınıza gelebilecek anlık tehlikelerden uzak tutuyor.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir