1. Anasayfa
  2. Rehber

WhatsApp Otomatik İndirme Kapatma Nasıl Yapılır?

WhatsApp Otomatik İndirme Kapatma Nasıl Yapılır?
0

Whatsapp otomatik indirme kapatma sayesinde Whatsapp üzerinden aldığınız video ve fotoğrafların telefonunuza kaydedilmesini engelleyebilirsiniz.

WhatsApp, son zamanlarda hem Türkiye’de hem dünya genelindeki diğer ülkelerde en çok kullanılan online mesaj uygulaması haline gelmiştir. Facebook şirketine ait olan WhatsApp, sık sık güncellemeler yaparak kullanıcılarına farklı özellikler sunuyor. Bu özelliklerden birisi de Whatsapp otomatik indirme kapatma özelliğidir.

Whatsapp; mesajlaşma, görüntülü konuşma ve fotoğraf, video gibi görsel paylaşımı imkanı sunan mesajlaşma uygulamasıdır. Uygulamayı telefonunuza kurduğunuzda otomatik ayarlarda arkadaşlarınızın size gönderdiği görselleri otomatik olarak telefon galerisine kaydetme özelliği açıktır. Ancak bu gönderilerin telefonunuzun galerisine otomatik kaydedilmesini istemiyorsanız bu ayarları değiştirmeniz mümkündür.

WhatsApp’tan Gelen Fotoğrafların Galeriye Kaydedilmesi Nasıl Engellenir?

Whatsapp otomatik fotoğraf kaydetme kapatma özelliği hem Android hem de iPhone cihazlarda olan bir özelliktir. Ancak her iki işletim sisteminin kullanımı farklı olduğundan bu ayarları değiştirme yöntemleri de her iki işletim sisteminde farklılık gösterebilir.

Sohbetleriniz sırasında WhatsApp’tan size gelen fotoğraf ve videoların doğrudan galerinize kaydedilmesini engellemek ve gereksiz dosyaların telefonunuzda yer kaplamasını önlemek istiyorsanız o halde basit bir şekilde cihazınız ister Android ister iPhone olsun otomatik kaydetmeyi engelleyebilirsiniz.

WhatsApp Otomatik İndirme Kapatma Android

Android cihazlarda doğrudan Whatsapp otomatik indirme kapatma özelliği olmadığından doğrudan fotoğrafların ve videoların galeriye kaydedilmesini engellemeniz mümkün değildir. Ancak Whatsapp’tan gelen fotoğraf ve videoların galeride görünmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için de şu adımları sırasıyla uygulamalısınız;

  • İlk olarak telefonunuzda WhatsApp uygulamasına girin ve “Ayarlar” menüsüne gidin.
  • Whatsapp “Ayarlar” menüsü içerisinde pek çok seçenek olduğunu görebilirsiniz. Bu seçenekler arasından “Sohbetler” sekmesini tıklayın ve ardından “Medya görünürlüğü” seçeneğini tercih edin.
  • Burada eğer WhatsApp’tan gelen fotoğraf ve videoların galerinizde görünmesini istemiyorsanız “Yeni indirilen medyayı telefonunuzda göster” seçeneğini devre dışı bırakmanız gereklidir. Bu sayede fotoğraf ve videoların galerinizde görünürlüğünü de kaldırmış olacaksınız.

Whatsapp Otomatik Fotoğraf Kaydetme Kapatma iPhone

İOS işletim sistemine sahip olan iPhone telefonlarında otomatik indirme kapatma mümkündür. iPhone telefonunuz var ise WhatsApp üzerinden gelen fotoğraf ve videoların sohbet sayfasında telefonuna indirilmesini engelleyebileceğiniz gibi aynı zamanda galeriye de kaydolmasını engelleyebilirsiniz. Bunun için;

  • Telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasına girin ve “Ayarlar” menüsüne tıklayın.
  • “Ayarlar” menüsü içerisinde yer alan “Sohbetler” sekmesine ulaşın.
  • Karşınıza “Film rulosuna kaydet” seçeneği çıkacak. Bu seçeneği pasif hale getirdiğinizde WhatsApp üzerinden gelen video ve fotoğrafların galerinize otomatik olarak kaydedilmesini engelleyebilirsiniz.

Whatsapp Otomatik İndirme Kapanmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

WhatsApp uygulamasını telefonunuza yüklediğinizde uygulamanın fabrika ayarları fotoğraf ve videolarınızı hücresel bağlantı vasıtasıyla telefonunuza indirmeye yönelik oluşturulmuştur. Ancak bu durum zaman zaman telefon galerinizde gereksiz bir kalabalık ve telefonunuzda yer kaplamaya neden olabilir.

Whatsapp otomatik indirme kapatma özelliği sayesinde hem İOS hem Android telefonunuzda Whatsapp’ın fabrika ayarlarını değiştirerek video ve fotoğrafların otomatik kaydedilmesini ve galerinizde yer kaplamasını engelleyebilirsiniz.

Zaman zaman Whatsapp kullanıcıları Whatsapp otomatik indirme kapatma sorunu ile karşı karşıya geldiğini dile getirmektedir. Bu durum anlık bir sorun olduğundan çözümü de son derece kolaydır. Bu sorunla karşılaşan kullanıcılar, genellikle Whatsapp uygulamasını tamamen kapatıp tekrar uygulamaya giriş yaptığında sorunu çözüme kavuşturmaktadır.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir