1. Anasayfa
  2. Rehber

Vücut kitle indeksi (BMI): Çevrimiçi Hesap Makinesi

Vücut kitle indeksi (BMI): Çevrimiçi Hesap Makinesi
0

Vücut kitle indeksi olan BMI, kilonuzun normal olup olmadığını gösterecek bir değerdir. Bu, sağlığınız ve ayrıca gerçekten kilo vermeniz gerekip gerekmediğini anlamak için önemlidir. Bunu hesaplamak çok basit: Kilonuzu kilogram olarak boyunuzun karesine (metre olarak) bölün.

Hesaplama ile uğraşmamak için kadınlar ve erkekler için BMI hesaplayıcısını kullanın. Uygun alana boyunuzu ve kilonuzu girin. Vücut kitle indeksi hesaplayıcısı (Body Mass İndex) kilo olarak sağlığınızın durumunu belirlemeye yardımcı olacak iki basamaklı bir sayı gösterecektir. Vücut kitle indeksinizi hesaplamak için BMI hesaplayıcının alanlarına kendi kilonuzu ve boyunuzu girin.

  • 15’ten az – çok fazla kilonuz yok, kilo vermenize değil, kütle kazanmanız gerekiyor.
  • 15 ila 20 – kilo açığınız var, diyetinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekiyor.
  • 20’den 25’e – kilonuz normal, kilo vermenize veya kilo almanıza gerek yok.
  • 25’ten 30’a – çok kilolusunuz, bu fazla kiloları vermeniz gerekiyor.
  • 30’dan fazla – obezseniz, diyetinizi, fiziksel aktivitenizi acilen gözden geçirmeniz ve bir doktora danışmanız gerekir.

Böyle bir hesaplamanın yalnızca dolaylı bir gösterge olduğunu unutmayın, yalnızca bir doktor teşhis koyabilir. Ancak sonuçtan eminseniz ve kilo vermek (veya kilo almak) istiyorsanız, öncelikle günlük tükettiğiniz kalori miktarını değiştirmeniz gerekir. Bu, yaşınıza, kilonuza ve boyunuza ve ayrıca fiziksel aktivite seviyenize bağlı olacaktır.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir