1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Uygun fiyatlı Intel Alder Lake-S anakartlar yeni ATX12VO güç standardına sahip

Uygun fiyatlı Intel Alder Lake-S anakartlar yeni ATX12VO güç standardına sahip
0

Neredeyse tüm anakartlar klasik 24 pinli yapılandırmayı kullanıyor, ancak Intel, 12. Nesil Alder Lake işlemci platformunda değişiklikler yapmak istiyor. Şirket, enerji verimli ATX12VO güç konektörünü Alder Lake anakartlarında bir standart haline getirmeyi planlıyor.

ATX12VO resmi olarak tek raylı masaüstü platform güç kaynağı standardı olarak bilinir. Böyle bir bağlantı kullanmanın avantajı, klasik 24 pimli konektörden daha enerji verimli olmasıdır. Testler, yeni konektörün bekleme gücünü yarıya indirebileceğini göstermiştir.

Yeni standardı uygulamak için, uygun bir 10 pimli başlığa ve uyumlu bir güç kaynağına sahip bir ana kart gereklidir. Bu, 10 pimli güç konektörünün bir 12V raya sahip olacağı anlamına gelir. ATX12VO güç konektörünün kullanılması, daha karmaşık bir ana kart tasarımı ile sonuçlanacak, ancak enerji verimliliğini artıracaktır.

Intel, 12. Nesil Alder Lake işlemciler için anakartlarda ATX12VO güç konektörünü aktif olarak zorluyor . Bununla birlikte, şirket, anakart ve güç kaynağı üreticilerinden çok fazla dirençle karşı karşıya. ATX12VO konektörünün yaygın olarak benimsenmesi, anakart tasarımını karmaşıklaştırır ve güç kaynakları yaparken daha fazla adım ekler.

ATX12VO güç konektörü büyük olasılıkla birçok üst düzey anakartta bulunmayabilir, ancak maksimum güç verimliliği için hazır sistemlerde kullanılan giriş seviyesi bütçeli anakartlara doğru yol almaya başlayabilir. Bu güç konektörünün birçok büyük avantajı vardır, ancak yaygınlaşması kesinlikle zaman alacaktır.

ATX12VO Güç Konektörü

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir