1. Anasayfa
  2. Rehber

Urban Dictionary Nedir?

Urban Dictionary Nedir?
0

Urban Dictionary, (Türkçe adı: Kent Sözlüğü) “Dünyanızı karakterize edin” sloganı altında çalışan genellikle ingilizce argo, jargon, kültür ve internet sözcüklerinin tanımlarının bulunduğu bir çevrimiçi sözlük sitesidir. Site, kullanıcıların kelime ve ifadeleri ekleyebileceği ve tanımlayabileceği bir platform olarak hizmet verir.

Urban Dictionary’de bulunan tanımlar, genellikle resmi sözlüklerde bulunmayan gündelik sözlük kullanımlarını içerir. Bu nedenle, site, popüler kültür, internet kültürü, şive ve jargon gibi konularla ilgilenen insanlar tarafından sıklıkla ziyaret edilir.

Site, sözcüklerin yanı sıra, cümleler, eylemler gibi konuları ve yazarların kullanıcı adları ver yorumlarınıda içerir. Ancak, site üzerindeki içerik bazen uygunsuz olabilir ve kullanıcılar, aradıkları kelime veya ifade için birden fazla tanım bulabilecekleri için, verilen tanımların doğruluğunu veya uygunluğunu kontrol etmek için dikkatli olmalıdır.

Urban Dictionary Web Sitesinin Lansmanı

Aaron Peckham, siteyi 1999 yılında San Luis Obispo California Polytechnic Eyalet Üniversitesi’nde yazılım mühendisliği birinci sınıf öğrencisiyken kurdu. Kaliforniya’nın çeşitli yerlerinde üniversite öğrencileri tarafından kullanılan kentsel argoyu incelemek için bir site başlattı. California Polytechnic Üniversitesi’nde okurken Jeeves’e Sor web arama aracının parodi bir versiyonunu yarattı, ancak izinsiz giriş mektubu aldıktan sonra onu kapatmak zorunda kaldı. Kentsel Sözlüğü, “sıkıcı” ve “aşırıya kaçan” olacağını düşündüğü gerçek ifadelerin bir saçmalığı olarak yarattı.

İlk beş yıl site gelir elde etti, ancak kar etmedi. Nisan 2009’da sitenin 15 milyon yeni ziyaretçisi oldu ve aylık müşterilerinin yüzde 80’i 25 yaşın altındaydı.

Urban Dictionary Sitesinin Büyümesi

Mart ve Nisan 2011’de 30 gün içinde 67.000 kişi Urban Dictionary’e 3.500 yeni tanımla katkıda bulundu ve 2011 gönüllü editörleri işe alındı. Peckham, Nisan 2009’da The Guardian’da “Metropolitan şehirlere yapılan sözlü referansların tanınması” başlıklı bir makalede sitenin içerik yönergelerinin bir özetini sundu.

32 yaşındaki Peckham, 2014’ün başlarında ABD’nin San Francisco kentinde yaşıyordu ve belirli rakamları açıklamasa da medyaya sitenin “istikrarlı ve büyüyen” olduğunu ve yeterince para kazandığını söyledi. Peckham, sitenin tek çalışanı olarak devam etti ve fırsatçı sübvansiyonlar veya halka arz (IPO) tarafından motive edilmediğini iddia etti. 5 Ocak 2014 itibariyle, web sitesinin trafiğinin yarısı mobil cihazlardan geliyordu.

Urban Dictionary Sitesindeki İçerikler

Urban Dictionary’e göre, “tanımlar” hem katı tanımları hem de görüntüleri içerir.

Sonuç olarak, Urban Dictionary’de bir kelime veya ifadeyi “nitelemek” kesin bir tanım sağlamak anlamına gelmez. Bir kelimenin veya ifadenin bir kısmının basit bir görüntüsü, sözlü bir referansa dahil edilmek için yeterli olabilir.

Başlangıçta standart sözlüklerde yaygın olarak bulunmayan argo veya sosyal kelimelere veya ifadelere atıfta bulunmayı amaçlayan Urban Dictionary, artık herhangi bir kelime veya ifadeyi karakterize etmek için kullanılıyor.

Urban Dictionary’de kelimelerin ve ifadelerin birden çok tanımı, kullanım şekli ve adı olabilir. Urban Dictionary ziyaretçileri kayıt olmadan içerik paylaşabili.

Urban Dictionary sitesindeki iphone hakkında bir yorum yazar tarafından kaleme alınmıştır.

Urban Dictionary İçeriğinin Kalite Kontrolü

Doğal olarak, her tanım, gönüllü editörlerden aldığı “Dağıt” veya “Yayınlama” oy sayısına göre kabul edilir veya reddedilir. Tanımları onaylamak veya reddetmek söz konusu olduğunda editörler herhangi bir kritere bağlı değildir.

Editörler son zamanlarda meşru bir e-posta adresine ihtiyaç duyuyordu, ancak bu artık gerekli değil çünkü üç yeni kelime eklendi: “Ekle!“, “Karışma!” ve “karar veremiyorum.” Ancak, farklı bir tanım göndermek için bir Facebook veya Gmail hesabınızın olması gerekir. Editörler, bölümlerde yazım, kelime öbeği veya vurguyu değiştiremez.

İçerik Sorunları

Urban Dictionary, bazı bağnaz ve kadın düşmanı içerikler de dahil olmak üzere düşmanca yazı girişlerin kaldırılmasını kolaylaştırdığı veya ihmal ettiği için incelemeye alındı. Urban Dictionary’nin kuralları, “başkalarını tecrit etmeyi veya zulmü kışkırtmayı amaçlayan söylem, taciz veya diğer belirli ifadelere aldırış etmemeyi” bildirilebilir bir suç olarak listeliyor.

Urban Dictionary Popülaritesinin Zirvesi

Bu akıma katılmak ve insanların sizin adınıza sahip kişiler hakkında neler söylediğini öğrenmek için Urban Dictionary web sitesinde adınızı aramanız yeterlidir. 22 yıllık varlığı boyunca site, politik terimleri, bilgisayar oyunlarını ve son zamanlarda insan isimlerini karakterize edecek şekilde gelişti.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir