1. Anasayfa
 2. Kripto Para

Trade Bot Nedir? Ne İşe Yarar?

Trade Bot Nedir? Ne İşe Yarar?

Finansal araçların bir çoğunda olduğu gibi, kripto para alanında da otomatikleştirilmiş, algoritmik trade sistemleri kullanılabiliyor. Trade bot olarak adlandırılan bu araçlar, alım satım işlemlerinde yatırımcının müdahalesi olmadan işlem yapabiliyor. Trading bot, belli trading disiplinlerine bağlı olarak, sürdürülebilir kazanç elde etmek için kullanılan bir araç. Birçok faydası olan trade bot’un, en önemli yanı ise uykuda dahi para kazandırabilen bir model sunması. Coin botu ya da kripto para botu nedir, ne işe yarar bakalım.

Kripto trade bot nedir?

Kripto trade bot, otomatik alım satım işlemleri yapabilen yazılımlar olarak tanımlanabilir. Her yatırımcının, kripto para ve diğer finans enstrümanlarında, farklı bir yatırım felsefesi mevcuttur. Trade botlar, yatırım kararları alma ve uygulama sürecinde en iyi kâr oranını elde etmek amacıyla, 24 saat işlem yapabilen sistemlerdir. Günlük yaşamda, bir yatırımcı piyasaları ne kadar yakından takip ederse etsin, özellikle kripto para piyasasındaki sert, hızlı ve volatil hareketler kâr elde etmeyi zorlaştırabilir. Kripto para botları ise, hangi piyasa koşullarında hangi refleksi vereceği, hangi kararı alacağı önceden belirlenmiş, kodlanmış yapılardır. Farklı türlere sahip olan kripto para botları, düzenli kazanç elde etmek isteyen yatırımcılarca tercih edilmektedir.

Otomatik trade bot seçeneği, kripto para piyasasında 7/24 işlem yapan ve yüksek kâr elde eden Kucoin Trade Bot, 700’den fazla kripto parada kazançlı işlem yapmak isteyenlere hitap ediyor. En iyi kripto para trade bot’lar içinde yer alan Kucoin Trade Bot, ücretsiz coin botu arayanlar için ideal.

Trade bot ne işe yarıyor?

Trade botu, piyasalarda işlem yaparken bir yatırımcının manuel olarak alması zor olan kararları alan bir otomasyondur. Yüzlerce analitik parametreyi hesaplayabilen, piyasadaki hacim ve volatiliteyi hesaplayarak pozisyon alabilen trade botlar, 365 gün, 24 saat işlem yapabilen bir yazılım modelidir. Alım satım işlemlerindeki karmaşıklığa karşın, trade bot kullanmak portföyü büyütme sürecinde birçok yatırımcının tercihidir.

Trade bot, kendi içinde farklı türlere sahiptir ve her bot, farklı piyasa koşulları için kodlanmıştır. Bu anlamda trade bot, sadece kendi başına yüzde 100 başarı şansına sahip bir yazılım değildir. Al sat işlemleri yaparak, en kârlı sonucu almak için çalışan trade botlarda, arbitraj botları dahil olmak üzere farklı türler söz konusudur.

Trade bot çeşitleri

Kripto trade botlar, her piyasada düzenli kazanç elde etmek için tercih edilebilecek yazılımlardır. Botların yatırım stratejisi, kodlama esnasında belirlenir ve piyasa koşullarında nasıl bir yol izleyeceği planlanır. Hisse senedi, forex, emtia ya da kripto para gibi piyasalarda, tercih edilebilecek bot türleri şu şekildedir:

 • Arbitraj botu: Finansal işlemlerde en çok kullanılan modellerden biri olan arbitraj odaklı botlardır. Arbitraj, farklı çeşitler içerse de aynı varlığı farklı piyasalarda alıp satarak kâr elde etmeye dayanır.
 • Trend odaklı botlar: Bitcoin, Ethereum ya da diğer coin’lerde, mevcut trendlere göre oluşan fiyat farklılıklarını analiz ederek işlem yapan botlardır.
 • Vadeli işlem botları: Kaldıraçlı, vadeli işlemler piyasasında kâr elde etmek için kullanılan botlardır. Bu botların en önemli yanı, hem yükseliş hem de düşüşten kâr edebilen botlar olmasıdır.

Trade bot çeşitleri, farklı piyasa koşulları ve yatırım stratejilerine göre farklı alternatiflerle geliştirilmeye devam ediyor.

Trade bot kullanmanın avantajları neler?

Kripto para piyasasında, piyasa koşulları ne olursa olsun bir yatırımcı için ne önemli konu, disiplinli bir şekilde yatırımcı psikolojisini korumaktır. Trade bot’ların en önemli yanı da, bir yazılım olmasından ötürü duygusal şartlardan etkilenmeden işlemlerini kesin bir doğruluk oranı ile gerçekleştirmesidir. Buna ek olarak, trade botların sahip olduğu avantajlar şu şekilde ifade edilebilir:

 • Trade bot, bir insanın takip edebileceği teknik parametrenin çok üzerinde teknik veriye erişebilir. Bu anlamda teknik analiz ile yatırım kararı alanlar için, trade bot akıllıca kararlar alabilir.
 • Gün içinde iş, okul ya da sosyal yaşam içinde, kripto para piyasasını takip etmek ve değişken şartlara göre teknik stratejiler belirlemek oldukça zordur. Kripto bot ise 24 saat çalışır ve yatırımcı uyurken dahi, önemli bir fırsatı kaçırmaz.
 • Trade bot, FOMO ya da FUD gibi kavramlardan etkilenmez. Disiplinli bir yatırımcı profili ile, 365 gün belirlenmiş hedefi için işlem yapar.

Birçok avantajı bulunan trade botlar içinde, farklı yatırım stratejilerine sahip çeşitler mevcuttur. Yatırımcılar için, kripto trade botlar, yapay zeka ve makine öğrenmesi modeli ile sahip oldukları işlem kapasitesini en yüksek kâr için uygulamaktadır.

Trade bot önerileri: Kripto trade botu olan borsa var mı?

Kripto para piyasasında, bot sistemleri ücretli olarak farklı platformlarda sunuluyor. CryptoHero, Trality, Axion Crypto, Coinrule ve Cryptohopper gibi botları tercih eden yatırımcılar olsa da, ücretlendirme oldukça yüksek. Kesin kazanç garantisi de sunmayan bu botlar, bu nedenle çok ilgi görmüyor. Yatırımcıların son dönemdeki tercihi, borsa üzerinden kullanılabilen trade bot’lar. Bu sayede kripto para piyasasında işlem yaparken, aynı zamanda mevcut borsada bot işlemleri de kolayca aynı ekrandan yapılabiliyor.

2017 yılından bu yana hizmet veren kripto para borsası Kucoin, kripto trade bot konusunda en çok tercih edilen adreslerden. Kucoin kripto para botu, borsa üzerinden kolayca kullanılabiliyor. Yatırımcıların, belli piyasa koşullarına göre düzenli olarak, 24 saat para kazanmasını sağlayan bot farklı çeşitlere sahip:

 • Spot grid
 • Dolar maliyeti ortalaması (DCA)
 • Vadeli işlem grid
 • Akıllı yeniden dengeleme
 • Sınırsız grid

Her bir bot, farklı piyasa koşullarında iyi sonuç vermektedir. Spot grid işlem botu, volatil piyasada kazanç elde etmeyi sağlarken, DCA ise düzenli yatırım yapanlar için önerilmektedir. Borsanın tüm kullanıcıları için ücretsiz olan trade botta, yalnızca gerçekleşen işlemler için komisyon alınmaktadır. Kucoin’in, en düşük alım satım komisyonuna sahip olan borsa olduğu düşünüldüğünde ise, bu komisyon oranı da oldukça düşük.

Dünya çapında 10 milyonun üzerinde yatırımcısı ve işlem hacmi bakımından ilk 5 borsa içinde yer alması ile öne çıkan Kucoin, ücretsiz trade bot hizmetine ek olarak, yeni üye olan tüm yatırımcılara 500 USDT’ye varan bonuslar da sunuyor. Tüm yatırımların sigorta güvence fonu ile korunduğu güvenilir borsaya üye olarak, crypto bot ve diğer avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir