1. Anasayfa
 2. Rehber

Soba Borusu ve Bacaların Temizlenmesi


0

Giderek artan yakıt maliyetleri ile odunla ısıtma Missourililer arasında yine çok popüler hale geldi. Ancak odun ısıtma ekipmanının bu artan kullanımı, bu ısı kaynağının güvenli ve verimli kullanımını sağlamak için sürekli ve dikkatli bir dikkat ihtiyacını beraberinde getiriyor. Genellikle ihmal edilen bir alan, baca için gereken özel bakımdır.

Baca yangınları

Kreozot birikimi, bir bacayı temizlemenin ana nedenidir. Bacanın iç yüzeyinde kreozot birikmesi tutuşursa, bir baca yangını oluşur. Bu birikimi önlemek ve dolayısıyla bir baca yangını olasılığını azaltmak için bacaların temizlenmesi gerekir.

Bir baca yangınının aşırı yüksek sıcaklıkları (2.000 Fahrenheit’e kadar) bacaya zarar verebilir. Isı, metal bacaları bükebilir ve duvar bacaları üzerindeki kiremit astarını kırabilir.

Aşırı sıcak baca ateşinde asla su kullanmayın, çünkü bu hızlı soğutma aynı zamanda kiremit astarını da çatlatabilir veya metal bacayı bükebilir. Yangın söndürüldükten sonra, bacada eğilmiş metal veya çatlak bir kiremit astarı olup olmadığını kontrol ettirin.

Bacadaki çatlakları veya delikleri onarmazsanız, bir sonraki baca yangını daha da tehlikeli olabilir. Normal kullanım sırasında bile, ocaktaki yangının ürettiği kıvılcımlar, çatlaklardan veya deliklerden tavan arasına veya bacayı çevreleyen çerçeveye girebilir. Bu, ciddi bir evde yangına neden olarak mal kaybına ve muhtemelen can kaybına neden olabilir.

Bu trajediden kaçınmak için, bacanızı kreozot birikiminden kurtaracak bir temizlik programı oluşturmanız gerekir. Bu program, birkaç haftada bir ile yılda bir defadan daha az olmayabilir. Bacayı ne sıklıkta temizleyeceğiniz, ocağınızı kullandığınız miktara, yaktığınız odun türüne, sahip olduğunuz odun yakma biriminin türüne ve üniteyi çalıştırma şeklinize bağlıdır.

Bununla birlikte, bir baca yangını meydana gelirse, kayıplarınızı azaltmak için şu adımları izleyin:

 • Derhal yerel itfaiyenizi arayın ve onlara adınızı ve adresinizi verin.
 • Ocakta veya şömine kutusunda yangın çıkması durumunda çok amaçlı kuru kimyasal söndürücü ile söndürün. Kimyasalın bir kısmı bacadan yukarı çıkarken, baca yangınını söndürebilir.

Baca temizliği

Bacayı kendiniz temizleyebilir veya profesyonel bir baca temizleyicisi kiralayabilirsiniz. Eksiksiz ve profesyonel bir iş çıkaracak olan baca temizleyicileri birçok toplulukta mevcuttur. Bacanızı temizleyen bir süpürgeyi izlemek sadece eğitici olmakla kalmaz, aynı zamanda bir dahaki sefere işi kendi başınıza halletmek isteyip istemediğinize karar vermenize de yardımcı olur.

Bacanızı kendiniz temizlemeye karar vermeden önce fiziksel durumunuzu düşünün. Bir bacanın temizlenmesi yorucu bir iş olabilir. Bir baca fırçasını çekmek, baca yüksekliğini sırt ve diğer kasları zorlayabilir. Başlamadan önce işe hazır olduğunuzdan emin olun.

Bacanızı kendiniz temizlemeye karar verirseniz, asıl temizlik işine başlamadan önce bu hazırlıkları yapın.

İhtiyaç duyacağınız temel araçları toplayın.

 • Güçlü el feneri
 • Damla bezler
 • Geniş maskeleme veya koli bandı
 • Merdiven
 • Ayna (bacayı alttan yukarı bakmaya yardımcı olur)
 • Kova
 • Endüstriyel tip atölye süpürgesi (Ev tipi elektrikli süpürge kullanmayın, çünkü ince toz motorun yataklarını bozabilir; ayrıca tozun bir
 • kısmı elektrik süpürgesinin filtresinden odaya girebilir.)
 • Gözlük veya yüz kalkanı
 • Toz maskesi
 • Eski giysiler ve eldivenler
 1. Bacanın yapısal olarak güvenli olduğundan emin olun. Aksi takdirde, merdiven gibi yatay bir yük veya ağırlığınız ona dayandığında parçalanabilir.
 2. Şömine bacasını temizliyorsanız damper plakasını çıkarın; genellikle desteğine birkaç çatal pim ile tutturulur. Dikkatli olun – aşırı sıcağa maruz kaldığı için metal kırılgan olabilir.
 3. Güçlü bir el feneri kullanarak, kuş yuvaları gibi engeller için açıklıkları yukarıdan ve aşağıdan kontrol edin. Ayrıca kreozot oluşumunun kapsamını da kontrol edin. En büyük kreozot konsantrasyonu, bacanın üst üçte birinde olmalıdır.
 4. Üzerine nemli bir tabaka bantlayarak şömine açıklığını kapatın; aksi takdirde evde oldukça karışıklık yaşayabilirsiniz. Odun sobasında, sobayı bacadan çıkarın ve açıklığı kapatın. Birçok bacada, bir dış dip temizliği yapacaksınız. Temizlemeye başlamadan önce açabildiğinizden emin olun.

Artık bacayı temizlemeye hazırsınız. Temizlemek için en iyi zaman, bacanın hala sıcak olduğu zamandır, çünkü kreozot daha soğuk bir yüzeyden daha kolay sıcak bir yüzeyden çıkar. Ancak yangının tamamen söndüğünden emin olun.

Aşağıdakiler, bacaları temizlemek için daha yaygın yöntemlerden bazılarıdır:

 • Tel baca fırçası Bacanızı temizlemenin

en iyi yöntemi tel baca fırçası ile kazımaktır. Fırça pahalı görünebilir, ancak çok fazla odun yakan ve bacasını yılda bir defadan fazla temizlemesi gereken kişiler için fırça en iyi sonuçları verir.
Odun sobası veya şömine ekipmanı satan çoğu perakende satış noktasından fırça satın alabilirsiniz. Bacanızın şekline ve boyutuna bağlı olarak farklı boyutlarda fırçalar mevcuttur. Bacanıza uyacak şekilde tasarlanmış bir fırça satın alın.
Bazı fırçaların, fırçayı bacadan yukarı ve aşağı çekmek için bir ucuna bağlı bir ip vardır. Bu tür bir fırça için, fırçayı bacadan aşağı çekmek için diğer uca bir tür ağırlık ekleyin. Bezi ağırlığın etrafına sarın, böylece ağırlık iç yüzeye çarptığında bacaya zarar vermez.

 • Diğer teknikler

Bir dereceye kadar başarı ile kullanabileceğiniz başka teknikler de vardır, örneğin saman veya lastik zincirleriyle dolu bir çuval torbasıyla bacayı kazıyarak, bir top haline getirilmiş tavuk teli vb. Bu alternatiflerin ana dezavantajları, bacadaki tüm kreozotu temizlemek için yeterli aşınma sağlayamama.

 • Sistem yönetimi

Dikkatli değerlendirmeyi hak eden başka bir temizleme tekniği de sistem yönetimidir. Sistemin doğru çalışmasıyla kreozot oluşumunun çoğunu ortadan kaldırabilirsiniz. İyi terbiye edilmiş odun yakmak kreozot oluşumunu azaltır.

Yeni “yüksek verimli” sobalardan birine sahipseniz, özel sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sobalar, bacadan daha az ısının çıkmasını sağlayarak ısıtma verimini arttırır. Bu, bacada daha düşük metal sıcaklıklarına neden olur. Kreozot, soğuk yüzeylerde aşırı sıcak yüzeylere göre daha kolay yoğunlaştığı için, bu tip soba özellikle kreozot oluşumuna eğilimlidir. Sorunu çözmek için, damper açıkken ocağınızda günde en az yarım saat yoğun bir ateş yakın. Bu, biriken kreozotu küçük miktarlarda yakmalı ve bir baca yangını olasılığını azaltmalıdır.

Odun fırınlarında ve sobalarda kullanılan duman borularını da temizlemeniz gerektiğini unutmayın. Boruyu dikkatlice çıkarın ve temizlenmesi daha kolay olacak bir yere götürün. Kreozotu atmak üzere toplamak için bir torba bantlayın veya borunun bir ucuna bir kova yerleştirin. Uzun saplı bir tel fırça normalde soba borusundaki kreozot birikiminin çoğunu temizleyecektir.

Temizlik zamanı

Artık baca temiz olduğuna göre, bacanın dibine düşen kurum ve kreozu temizlemek için evin içine geri dönme zamanı. Bir şömineyi temizliyorsanız, şöminenin açıklığındaki contayı dikkatlice çıkarın ve kurum ve kreozotu kaplara süpürün. Damperin üzerindeki duman rafındaki birikimi de süpürdüğünüzden emin olun. Bu iş için endüstriyel veya atölye tipi bir elektrikli süpürge kullanmak daha iyidir. Bu ilk temizlemeden sonra, şöminenin içindeki ve duman rafının etrafındaki kalıntıları temizlemek için bir tel fırça kullanın. Bölgeyi toplayın ve bitirdiniz.

Unutmayın, baca yangınları çok tehlikelidir ve odun yanmasıyla ilgili ev yangınlarının başlıca nedenidir. Bacanızı iyi çalışır durumda tutmak için ne kadar çok yaparsanız, odun yakma işleminiz o kadar güvenli ve verimli olacaktır.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir