1. Anasayfa
  2. Rehber

Siber Zorbalık Nedir? Siber Zorbalıktan Nasıl Korunuruz?

Siber Zorbalık Nedir? Siber Zorbalıktan Nasıl Korunuruz?

Siber Zorbalık Nedir?

Siber zorbalık, günlük yaşantınızda karşılaşabileceğiniz zorbalığın İnternet ortamına taşınmış halidir.

Siber zorbalık, sadece paylaşımların yorumlar kısmında değil. Kişisel profilinizin mesajlaşma alanlarında, videolarda, Whatsapp gibi mesajlaşma alanlarında da başınıza gelebilir.

Zorbalık kavramı gelişen teknoloji ile birlikte fiziksel zorbalığın dışında Siber zorbalık olarak farklı bir kategoriye ayrılmış durumdadır.

Siber Zorbalıktan Nasıl Korunuruz?

Özellikle “Akran Zorbalığı” olarak bilinen zorbalık çeşidi, çocuklarınızın psikolojik açıdan gelişimine direkt olarak engel olmakta. Sosyal medyayı engellemek bu konuda çözüm mü? Ne yapmak en doğrusu?

Çocukları Siber Zorbalıktan Nasıl Koruruz? Çocuklar İçin Siber Zorbalık Bilgilendirmesi

Zorbalık sadece internet ortamında değil hayatımızın her alanında karşımıza çıkabilecek genel bir sorundur. Çocuklarımızı internet ortamından bu nedenle uzak tutmak bize çözüm yerine hayatımızın her alanına girmiş olan teknolojiye geç adaptasyon gibi sorunlara neden olarak geri dönecektir.

Çocuklarımızı, internet ortamı hakkında bilgilendirmek, tıpkı sokağa çıkarken yabancılar ile konuşmamaları gerektiği konusunda bilgilendirmek kadar normal ve önemlidir.

Girdiği ortamlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmasını sağladığınız durumlarda, çocuklarınızın siber zorbalıktan ve akran zorbalığından kolayca kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

Güvenli İnternet Hizmetlerini Kullanın

Güvenli İnternet Hizmetlerini Kullanın

Her ne kadar çocuklarınızı siber zorbalar hakkında uyarıyor olsanız da güvenli internet hizmetlerini kullanmanız bazı internet ağlarına erişmesini engelleyeceği için o ortamlardan daha uzak kalmasını sağlayabilirsiniz.

Akran zorbalığı her ne kadar kişinin kendisine yapılıyor olsa da dolaylı olarak, onları yönlendirerek de yapılabilmekte. Güvenli internet hizmeti veren ISS servislerinden internet alımı sağlayarak çocuklarınızın zararlı olabilecek internet servislerine erişmesinin önüne geçebilirsiniz.

Çocuklarınızın Sorunları Size Anlatması Gerektiğini Öğretin

Çocuklarınızın Sorunları Size Anlatması Gerektiğini Öğretin

Her ne kadar Ebeveynler çocuklarını bir sorun olduğunda onlara bahseder gibi düşünüyor olsa da durum sanıldığı gibi işlemiyor.

Pek çok çocuk yaşadıkları zorbalığı ailelerine bildirme konusunda sorunlar çekiyor ve korkuyor. Onlara, bu durumun korkunç olmadığını anlatmalı. Ufak bir sorunda bile sizlere gelmelerinin ne kadar doğru olduğundan bahsetmelisiniz.

Siber zorbalıktan korunma yolları dışında, çocuklarınıza siber zorbalığın kötülüklerinden bahsetmeniz de çevresi için daha duyarlı olmasını sağlayacaktır.

Siber Zorbalar Nereye Şikayet Edilir? Siber Zorbalara Karşı Ne Yapılmalı?

Siber Zorbalar Nereye Şikayet Edilir? Siber Zorbalara Karşı Ne Yapılmalı?

Siber zorbalardan sadece korunarak değil, onları gerekli alanlara şikayet ederek de kurtulabilirsiniz. Yaşadığınız olayları anlatabileceğiniz ve destek alabileceğiniz pek çok ağ bulunduğu gibi. Siber zorbalara karşı başlatılmış olan mücadeleye de destek verebilirsiniz.

Peki, Siber zorbalara karşı ne yapılmalı ve siber zorbalar nereye şikayet edilir?

Siber Zorbalar Nereye Şikayet Edilir?

Siber zorbaları şikayet edebileceğiniz pek çok ağ bulunuyor. Bunlara sırası ile değinmeden önce, siber zorbaları nerelere şikayet edebileceğinizi daha detaylı öğrenmek için;

İnternetyardim.org.tr – İnternet Yardım Hattı

İnternet Yardım Hattı
İnternetyardim.org.tr İnternet Yardım Hattı Web Sitesi

İnternet yardım hattı olarak da bilinen internetyardim sitesi, pek çok alanda siber zorbalar ile nasıl mücadele edeceğinizi içeren yazılar içeriyor. Siber zorbalık hakkında daha detaylı bilgiler edinmenize yardımcı oluyor.

Siber Zorbalık kategorisinde bulunan pek çok alt başlık ile daha fazla bilgiye sahip olabilir, kendinizi ve sevdiklerinizi rahatlıkla koruyabilirsiniz.

İnternet yardım hattı - Siber Zorbalık

EGM – Online İhbar Hattı

EGM – Online İhbar Hattı
EGM – Online İhbar Hattı Web Sitesi

EGM tarafından yürütülen Online İhbar Yardım Hattı aracı sayesinde siber zorbalık yaşadığınız kişiler hakkında şikayetlerde bulunabilirsiniz.

Pek çok materyal eklemenize olanak sağlayan ihbar hattı, kolay bir şekilde suçu şikayet etmenizi sağlıyor. E-Posta ve Telefon numarası seçenekleri ile de sizlere geri dönüş sağlamaları sayesinde söz konusu şikayetler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyorlar.

EGM – Online İhbar Formu
EGM – Online İhbar Formu

Sizden istenen tüm bilgileri foruma uygun şekilde doldurduktan sonra incelenmesi için gönderebilir ve sonuçları bekleyebilirsiniz.

ALO 166 – İhbar Hattı Nedir?

ALO 166 İhbar Hattı
ALO 166 İhbar Hattı

Siber zorbalıklar nereye şikayet edilir konusunda daha net bir sonuca ulaşmak için Alo 166 internet bilgi ve ihbar hattını arayabilirsiniz.

Alo 166 sizlere internet ve siber zorbalık ile ilgili daha detaylı bilgiler verebildiği gibi şikayetlerinizi de alarak siber zorbalığa karşı duruş sergilemenizi sağlamakta.

İnternet suçu sayılabilecek konularda sizlere yardımcı olacak olan ekipler, pek çok bilgiyi sizden aldıktan sonra ne yapmanız gerektiğini, şikayetinizin büyüklüğüne göre hangi alanlara şikayet etmeniz gerektiğini söyleyerek yönlendirme gerçekleştirmekte.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir