1. Anasayfa
  2. SEO

SEO Çalışmalarında Nofollow ve Dofollow İkilemi

SEO Çalışmalarında Nofollow ve Dofollow İkilemi
0

Google algoritmalarında nofollow kriteri birçok kişinin kafasını karıştırıyor. Özellikle SEO‘ya yeni başlayanlar için karmaşık bir kavram. Bir siteden çıkan nofollow linkler ile dofollow linklerin en büyük etkisi çıkış yapılan siteye olur.

SEO çalışmalarımızda backlink sağlamak için diğer sitelerden link alırız. Bu linkler dofollow ve nofollow olabilir. Hangisinin ne derece yararı olduğu link alınan sitenin seo değerlerinde ve içeriğinde gizlidir. Tavsiye mantığından bi önceki seo yazımızda kitap örneğini vererek bahsetmiştim. Bir site ne kadar referans gösteriliyor ise Google değeri o kadar yükselir.

Peki Nofollow ve Dofollow Arasındaki Ayrım Nedir?

Nofollow: Nofollow olarak verilen linklerin hiçbiri sitenin vermiş olduğu değerden faydalanamaz. SEO çalışmalarında kavramların birbirine karışması bu tip durumlarda sık rastlanan bir durum.

Nofollow link ile Google sıralamalarında üstlere çıkamıyoruz dersek hata yapmış oluruz. Önemli olan nofollow olsa bile link alınan sitedeki link çıkışları ve içerik optimizasyonudur.

Nofollow link alınan bir sitede fazla link çıkışı yoksa ve bu içerik hedef kelimelerimizle doğrudan ilgili ise Google sıralamalarımız yükselecektir. Dofollow link aldığımız bir sitenin içeriği hedef kelimelerimizle alakalı olmasın ve çok sayıda link çıkışı yapsın. İşte o zaman yanlış bir yolda gidiyoruz demektir.

Kitabı düşünün, yazdığımız kitabın herkes tarafından referans gösterilmesi sıralamalarımızı mutlaka yükseltecektir. Çok kitap okuyan ve etrafı kitap severlerle dolu biri kitabımızı referans gösterirse sıralama 5X daha hızlı artar tabii. Ama kitapla alakası olmayan birisi kitabımızı okusun tavsiye etsin, bu işlemle de sıralamalarınız yükselir.

Nofollow linklerin SEO değerine bir etkisi olmadığını ilk başlarda söylemiştik. Nofollow linklerin Google tarafından backlink olarak sayılmadığını belirtelim, bu nedenle backlin sayınız artmaz ise fazla şaşırmayın. Google okumasa bile Yahoo bu linkleri backlink olarak okumaktadır.

Nofollow, dofollow ve SEO hakkında sormak istedikleriniz için yorum bırakmanız yeterli.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir