1. Anasayfa
  2. Mobil

Samsung, Galaxy Akıllı Telefonları için Message Guard’ı Tanıttı

Samsung, Galaxy Akıllı Telefonları için Message Guard’ı Tanıttı
0

Samsung, Galaxy akıllı telefonlar ve tabletler için Message Guard antivirüs programını tanıttı Bu, virüslü cihazın sahibi tarafından herhangi bir işlem yapılmadan gerçekleştirilen sıfır tıklama saldırılarına karşı koruma sağlamayı amaçlıyor.

Bu tür saldırılar son yıllarda daha sık hale gelmeye başladı. En çarpıcı örnek ise, Apple’ın iMessage’ındaki bir güvenlik açığından yararlanan NSO Pegasus casus yazılım skandalıydı. Program, çeşitli ülkelerde devlet dairelerine satıldı ve sakıncalı gazetecileri, politikacıları ve aktivistleri izlemek için kullanıldı. Bu tür güvenlik açıkları üzerinden gerçekleştirilen hack’ler, cihazda neredeyse hiçbir iz bırakmaz ve mağdur, ele geçirildiğini anlamayabilir. Ve uçtan uca şifreleme, yalnızca casus yazılımları belirleme görevini zorlaştırır.

Samsung, Message Guard’ın bu tür saldırıları daha başlamadan önlediğini iddia ediyor. Bir cihaz PNG, JPG/JPEG, GIF, ICO, WEBP, BMP ve WBMP dosyası içeren bir mesaj aldığında, antivirüs bu dosyayı izole eder, kötü amaçlı kod taraması yapar ve gerekirse tehdidi etkisiz hale getirir.

Message Guard, Galaxy S23 serisi telefonlarla çıkış yaptı ve yaklaşan One UI 5.1 güncellemesiyle yakında diğer cihazlara da gelecek. Antivirüs, Samsung Mesajlarını ve Google Mesajları uygulamalarını korur. Samsung, Message Guard’ın ayrı olarak etkinleştirilmesine gerek olmadığını arka planda “sessizce ve neredeyse fark edilmeyecek şekilde” çalıştığını vurguladı.

Yazı Kaynakları
https://news.samsung.com/global/samsung-message-guard-protects-you-from-new-and-invisible-threats

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir