1. Anasayfa
 2. Antivirüs

Rootkit Nedir ve Nasıl Temizlenir?

Rootkit Nedir ve Nasıl Temizlenir?
0

Rootkit, bilgisayar korsanlarının bilginiz olmadan bilgisayarınıza erişmesine izin veren gizli ve tehlikeli bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Neyse ki, bu neredeyse görünmez yazılım virüsleri bulunabilir ve kaldırılabilir. Yerleşik bir rootkit tarayıcı ve kaldırıcı içeren Avast One gibi akıllı kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı ile farklı root kullanıcı takımı türleri, bunların nasıl algılanacağı ve cihazınızdan nasıl kaldırılacağı hakkında bilgi edinin.

Rootkit Nedir?

Rootkit nedir sorusuna verilebilecek doğru cevap, bir bilgisayara veya başka bir yazılıma yetkisiz erişim sağlamak için tasarlanmış kötü amaçlı bir yazılım paketidir. Rootkit’leri tespit etmek zordur ve virüslü bir sistemdeki varlıklarını gizleyebilir. Bilgisayar korsanları, bilgisayarınıza uzaktan erişmek, onu değiştirmek ve veri çalmak için rootkit kötü amaçlı yazılımları kullanır.

Bir rootkit tutulduğunda, sisteminiz bir zombi bilgisayarmış gibi davranır ve bilgisayar korsanı, uzaktan erişim kullanarak cihazınız üzerinde mutlak kontrol uygulayabilir. Rootkit tanımının bu kısmı, onları bu kadar güçlü yapan şeydir.

Dosyasız kötü amaçlı yazılımların iz bırakmadan meşru programları kullanmasına benzer şekilde, korsanlar sistem dosyalarına ve sistem işlemlerine ayrıcalıklı erişime sahip olduğundan, rookitler de meşru görünebilir. Rootkit’ler, bilgisayarınızın size yalan söylemesini sağlar ve bazen de virüsten koruma ve güvenlik yazılımlarına yalan söyler.

Bir Rootkit Ne Yapar?

Rootkit’ler, kötü amaçlı kodun cihazınızda saklanmasına izin verir. Bir rootkit saldırısı gerçekleştiğinde, tespit edilmekten kaçınırken işletim sisteminize uzaktan yönetici erişimi verir.

Bir rootkit neyi değiştirir? Bir rootkit’in amacı, bilgisayar sisteminize yönetici düzeyinde ayrıcalıklı erişim elde etmek olduğundan, bir rootkit, bir yöneticinin yapabileceği her şeyi değiştirebilir. İşte bir rootkit’in yapabileceklerinin veya değiştirebileceklerinin kısa bir listesi.

 • Kötü amaçlı yazılımı gizle: Rootkit’ler, cihazınızdaki diğer kötü amaçlı yazılım türlerini gizler ve bunların kaldırılmasını zorlaştırır.
 • Uzaktan erişim kazanır: Rootkit’ler, algılamadan kaçınırken işletim sisteminize uzaktan erişim sağlar. Rootkit kurulumları giderek uzaktan erişim dolandırıcılıklarıyla ilişkilendiriliyor.
 • Güvenlik programlarını kurcalama veya devre dışı bırakma: Bazı rootkit’ler kendilerini bilgisayarınızın güvenlik programlarından gizleyebilir veya tamamen kapatabilir ve bu da kötü amaçlı yazılımın tespit edilmesini ve kaldırılmasını zorlaştırır.
 • Veri çalma: Siber suçlular çoğu zaman verileri çalmak için rootkit’ler kullanır. Bazı bilgisayar korsanları, bireyleri hedef alır ve kimlik hırsızlığı veya dolandırıcılık için kişisel verileri ele geçirir.
 • Kalıcı bir Arka kapı (Backdoor) oluşturur: Bazı rootkit’ler, sisteminizde bilgisayar korsanının daha sonra geri dönebilmesi için açık kalan bir siber güvenlik arka kapısı oluşturabilir.
 • Sizi dinler: Rootkit’ler, bilgisayar korsanlarının sizi dinlemesine izin veren izleme araçları olarak kullanabilir.
 • Gizliliğinizi ihlal eder: Bir bilgisayar korsanı, bir rootkit ile internet trafiğinize müdahale edebilir, tuş vuruşlarınızı takip edebilir ve hatta e-postalarınızı dahi okuyabilir.

Bir Rootkit Nasıl Kaldırılır?

Rootkit kaldırma kolay değildir. Rootkit’ler kendilerini işletim sisteminizin derinliklerine gömebildiğinden, orada olduklarını söylemek bile zordur.

Rootkit Kaldırma Yazılımını Çalıştırın

Çoğu rootkit, temel korumaları bozabileceğinden, Windows Defender’a veya diğer yerleşik güvenlik yazılımlarına güvenmeyin. Tam koruma için Avast One gibi özel yazılımlar kullanın. Avast, dünyanın en büyük tehdit algılama ağı ve makine öğrenimi ile kötü amaçlı yazılım korumasını, kök kullanıcı takımlarını algılayıp kaldırabilen ve gelecekteki her türlü çevrimiçi tehdide karşı savunabilen tek, hafif bir araçta birleştirir.

Avast One, rootkit’leri ve diğer kötü amaçlı yazılım türlerini bulmak ve kaldırmak için bilgisayarınızı tarar. Avast One, rootkit’lerin ve diğer kötü amaçlı yazılım türlerinin bilgisayarınızdan uzak durmasını sağlamak için çeşitli taramalar sunar.

Avast One, rootkit virüslerinin nasıl kaldırılacağını ve geri gelmelerinin nasıl önleneceğini bilir. Bu nedenle, bir bilgisayar korsanı verilerinizi çalmadan veya bilgisayarınıza ayrıcalıklı erişim elde etmeden önce, Avast’ın kötü amaçlı yazılımı taramasına ve tamamen kaldırmasına izin verin.

AVAST ONE ÜCRETSİZ İNDİR

Android, iOS, Mac için ücretsiz edinin

Önyükleme Zamanı Taraması Gerçekleştirin

Modern kötü amaçlı yazılımlar, virüsten koruma ürünleri tarafından algılanmaktan kaçınmak için karmaşık teknikler kullanır. Bir işletim sistemi çalıştığında, cihazda bulunan rootkit’ler otomatik antivirüs taramalarını alt edebilir.

Bir virüsten koruma programı, işletim sisteminden belirli bir kötü amaçlı yazılım dosyasını açmasını isterse, rootkit bilgi akışını değiştirebilir ve bunun yerine zararsız bir dosya açabilir. Ayrıca, bir kötü amaçlı yazılım dosyasının – kötü amaçlı yazılım hakkında bilgi depolamak ve paylaşmak için kullanılan numaralandırma kodunu da değiştirebilirler ve bu, bir taramaya dahil edilmesini engeller.

Bu nedenle, Avast One’da bulunana benzer bir önyükleme zamanı taraması çok kullanışlıdır. Önyükleme zamanı taramaları, bilgisayarınızın başlatma prosedürü sırasında çalışır ve rootkit’leri harekete geçmeden önce yakalar. Önyükleme zamanı taramasının yararı, genellikle rootkit’in hala uyku durumunda olması ve sisteminizde kendisini gizleyememesidir.

Cihazı Silin ve İşletim Sistemini Yeniden Yükleyin

Virüsten koruma yazılımı ve önyükleme zamanı taraması, kök kullanıcı takımını kaldıramazsa, verilerinizi yedeklemeyi, cihazınızı silmeyi ve temiz bir yükleme gerçekleştirmeyi deneyin. Bu bazen bir rootkit önyükleme, bellenim veya hiper yönetici düzeyinde çalışırken tek çözümdür.

Yeni başlayanlar için, bir sabit sürücüyü nasıl biçimlendireceğinizi ve önemli dosyalarınızı yedeklemek için bir sabit sürücüyü nasıl kopyalayacağınızı bilmeniz gerekir. Ana C: sürücüsünü silmeniz gerekebilir. Bu, bir rootkit’i kaldırmak için son çaredir.

İlk Etapta Rootkit’lerden Kaçının

Akıllı çevrimiçi güvenlik alışkanlıklarını uygulayın ve rootkit’siz kalmaya çok daha yakın olacaksınız.

 • Bilinmeyen dosyalara karşı dikkatli olun: Size güvenilir kişilerden gönderilen dosyalar bile açılmadan önce yakından incelenmelidir. Bilinmeyen göndericilerden gelen ekleri asla açmayın; bunlar kimlik avı saldırıları olabilir. Özel bir güvenli tarayıcı kullanarak kimlik avı ve diğer çevrimiçi tehditlere karşı ekstra bir güvenlik katmanı ekleyin.
 • Saygın ve resmi kaynaklardan yazılım alın: İdeal olarak, doğrudan üreticiden, App Store veya Google Play Store vb. gibi.
 • En kısa sürede sistem güncellemelerini yükleyin: Bu güncellemeler genellikle, bilgisayar korsanlarının cihazınıza erişmek için yararlanabileceği yakın zamanda keşfedilen güvenlik açıklarını düzeltir.

Rootkit’ler Nasıl belirlenir ve Bulunur?

Bir rootkit işini düzgün yaptığında bunu fark etmezsiniz. Rootkit’leri bulmanın ve tespit etmenin en iyi yolu, Avast One gibi bir rootkit tarayıcı ve kaldırma aracını kullanabilirsiniz.

AVAST ONE ÜCRETSİZ İNDİR

Android, iOS, Mac için ücretsiz edinin

Bir Rootkit Saldırısının Belirtileri

Aşağıdaki uyarı işaretleri, cihazınızda bir rootkit’in varlığını gösterebilir:

 • Sisteminiz garip davranıyor: Rootkit’ler, bilgisayar korsanlarının bilgisayarınızın işletim sistemini manipüle etmesine izin veriyor. Bilgisayarınız garip davranıyorsa, bu bir rootkit aracılığıyla bir bilgisayar korsanının işi olabilir.
 • Ayarlarda değişiklik: Genel olarak, bilgisayarınız sizden izin almadan bir şeyler yapmamalıdır. Ve ideal olarak, komut veren ve söyleyen kişi sizsiniz. Rootkit özellikli uzaktan erişim, başka birinin ayar ve yapılandırmalarınıza müdahale etmesine izin verebilir.
 • Web sayfaları/ağ etkinlikleri kesintisi: İnternet bağlantınız aniden normalden daha düzensiz hale gelirse, bu bir hizmet kesintisinden daha fazlası olabilir. Bir bilgisayar korsanı, bilgisayarınızdan çok fazla trafik göndermek veya almak için bir Root kullanıcı takımı kullanıyorsa, internet bağlantınızı bozabilir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir