1. Anasayfa
  2. Sektörel

Pnömatik Silindir Nasıl Seçilir?

Pnömatik Silindir Nasıl Seçilir?

Pnömatik silindirler doğrusal ve açısal hareketlerin elde edilmesiyle enerjiyi mekanik enerjiye dönüştüren sistemlerden oluşur. Pnömatik silindir seçimi yapılırken iki temel konu dikkate alınmalıdır. Bunlardan birincisi; fiili işletim performansı ve parametreleri, ikincisi ise işletme ortamıdır.

Pnömatik silindirlerde ortam sıcaklığı, titreşim, işletme malzemeleri, kimyasallar ve bulunan diğer akışkan maddeler etkilidir. Bir işletme performansının gereksinimleri dikkate alınarak mühendislerin, mevcut hava basıncı, ideal hız ve silindir gücü gibi bazı temel uygulama bilgilerini toplamak fayda sağlar.

Pnömatik Silindirlerin Kullanım Alanları Nerelerdir?

Pnömatik silindirler otomotiv, makine imalatı, tekstil, gıda, deri, ambalaj gibi sektörlerde yaygın olarak kullanılır. Üretilen makinelerde pnömatik silindir kullanımının yaygınlaşması ile fonksiyonel açıdan sağlam sonuçlar veren tasarımlar, tamir ve bakım gibi işlemlerde etkili standartlar geliştirilmiştir. Pnömatik silindirlerde itme ve çekme kuvveti şöyle hesaplanır; itme yönünde oluşan kuvvet, çekme yönünde oluşan kuvvete göre daha fazladır. Bunun temel sebebi çekme yönündeki basınçlı havanın uygulandığı alanın daha küçük olmasıdır.

Pnömatik Silindir Tipleri Nelerdir?

Pnömatik silindir tipleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

  • Fonksiyonel pnömatik silindir: Bazı uygulamalarda pnömatik silindirler cevap vermediğinden işin ve mekanik yapının izin verdiği ölçüde kullanılan özel silindirlere fonksiyonel pnömatik silindir adı verilir.
  • Tandem silindir: Bazı pnömatik uygulamalar içerisinde aynı çaptaki silindirden daha fazla güce ihtiyaç duyulması durumunda kullanılan silindire tandem silindir adı verilir.
  • Çift milli silindir: Pnömatik silindirin iki yöndeki hareketinden de iş elde etmek için kullanılan silindir tipine çift milli silindir adı verilir.
  • Pozisyoner silindir: Birbirinden bağımsız iki silindir mili ve bir ara parçayla birleştirilmiş iki gövdeden oluşan silindir tipine pozisyoner silindir adı verilir.
  • Milsiz silindir: Pnömatik silindirlerde makine yapısında silindir montajı için geniş alan olmadığında kullanılan silindir tipine milsiz silindir adı verilir.

Pnömatik silindirlerin seçimiyle ilgili detaylara https://smstork.com/ sayfası üzerinden erişebilirsiniz.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir