1. Anasayfa
  2. Teknoloji

PCI-Express 7.0 Özellikleri

PCI-Express 7.0 Özellikleri
0

PCI Special Interest Group (PCI-SIG) PCI-Express 7.0 için spesifikasyonları açıkladı, yeni arayüz önceki sürüme göre verimi artırmaya ve 128GT/s hızlara ulaşmaya devam edecek.

PCIe 5.0, 2019’da duyuruldu ve şu anda bilgisayarlara yayılmaya yeni başlıyor. PCIe 6.0 için beklenen çıkış tarihi 2025’tir. PCI-Express 7.0’a gelince, bu arayüze sahip ilk ürünler 2028’de piyasaya sürülecek. Bugün, PCI-SIG geliştiricileri, yaklaşmakta olan yeni ürünün teknik özelliklerinden bahsetti.

PCI-Express 7.0 Performansı

Son 30 yıldır PCI-SIG, teknolojik yeniliğin ön saflarında yer almaktadır. PCI Express (PCIe) özelliği, tercih edilen ara bağlantı ve bilgi işlem sürekliliğinin kritik bir bileşeni olarak fiili konumunu korumuştur. PCI Özel İlgi Grubu 2022 Geliştirici Konferansında şirket, PCIe teknolojisinin bir sonraki evrimini duyurarak 30. yılını kutladı.

Yaklaşan PCI-Express 7.0 arayüzünün tekrar performans iyileştirmeleri sunması ve bundan üç yıl sonra veri aktarım hızlarını 128GT/s’ye yükseltmesi planlanıyor.

Bant genişliği PCI-Express 7.0 ile PCIe 6.0 ve 5.0 karşılaştırması

PCI-Express 7.0 Teknik Özellikler

  • Yeni arayüz, bir x16 konfigürasyonu aracılığıyla her iki yönde 128 GT/s ve 512 GB/s’ye kadar yerel veri aktarım hızları sağlamalıdır.
  • Bu teknolojinin tüm önceki nesilleriyle PCI-Express 7.0 uyumluluğunu sürdürmek.
  • PAM4 sinyalinin kullanılması (4 seviyeli darbe genişlik modülasyonu).
  • Düşük gecikme süresi ve yüksek güvenilirliğin sürekli uygulanması.
  • Tüm kanal parametrelerini iyileştirmeye odaklaması.
  • Artan enerji verimliliğini sağlaması.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir