1. Anasayfa
  2. Teknoloji

PCI Express 6.0 – Yeni Standardın Açıklaması

PCI Express 6.0 – Yeni Standardın Açıklaması
0

Birçok PC kullanıcısı PCI Express 5.0 özellikli CPU ve anakartları dört gözle bekliyor. Ancak bu, küresel üreticilerin geleceğe bakmasını engellemez. Etkileyici özelliklere sahip yeni PCI Express 6.0 standardının bir açıklamasını zaten yayınladılar.

PCIe 6.0 anakart arabirimleri, x16 şeritte saniyede 1 TB / saniye en yüksek hıza sahip olacaktır. Bu, PCIe 5.0 şeridinin iki katıdır. İleriye baktığımızda, pazardaki nispeten yeni PCIe 4.0, 6.0 özelliklerinden 4 kat daha yavaş olacak. Şu anda kullandığımız çoğu bilgisayarda veri aktarımı için PCIe 3.0 kanalları var.

Yeni 6.0 spesifikasyonu, 3.0 sürümünden 8 kat daha fazla veri gönderecektir. Ancak yeterince teorik karşılaştırmalar, yeni standart böylesine akıllara durgunluk veren rakamlarla nasıl başa çıkacak? Daha da önemlisi, bu başka bir spesifikasyon aşırı mı yoksa tüketicilere gerçek faydalar sağlayacak mı?

Yeni PCI Express 6.0 standardı nasıl çalışır?

Öncelikle PCI Express 6.0, 4GB / s ile başladığımız ilk sürüm olan PCIe 1.0’a kadar geriye dönük uyumludur. Sonraki sürümler, veri aktarım hızlarını iyileştirmek için daha yüksek aktarım frekansları kullandı. Evrendeki diğer her şey gibi, bunun da sınırlayıcı faktörleri vardı.

Çok yüksek frekanslarda iletim sinyalinin çok kararsız hale geldiği ortaya çıktı. Örneğin Wi-Fi 5GHz, 2.4GHz’den daha hızlıdır ancak uzun mesafelerde daha dengesiz hale gelir.

PAM-4 Teknolojisi

PCIe 6.0, Seviye 4 Darbe Genlik Modülasyonu anlamına gelen PAM-4 teknolojisini kullanır. Bu, bir seferde sadece 1 bit değil, 2 bit veriyi hareket ettiren bir tekniktir. Geleneksel olarak sinyaller, biri 0 diğeri 1’i temsil eden iki voltajla temsil edilirdi.

PAM-4 ile 4 farklı voltaj elde ederiz, bu da baud hızının iki katı anlamına gelir. Bu dört voltaj 0 0, 0 1, 1 0 veya 1 1’e karşılık gelir. PAM-4’ün de kendi sorunları vardır, bunların en büyüğü hatalardaki artıştır. Bunu denemek ve karşı koymak için, PCI Express 6.0 spesifikasyonu gecikmeyi birkaç nanosaniye artırdı.

PAM-4

Bu, hata oranını milyon bit başına yaklaşık 1 bit’e düşürdü. PCIe 6.0 bağlantısı üzerinden gönderilen veri miktarını düşündüğünüzde yeterli değil. Bununla birlikte, gönderilen herhangi bir verinin çok küçük bir kısmı, hata kontrolü ve düzeltmesi için ayrılmıştır.

Algılanan bir hata için, birden çok bayt kullanılarak verilerin yeniden gönderilmesi istenecektir. Böyle bir şema, kaynak kullanımı açısından oldukça basit hale gelecektir, sonuç olarak gecikme azalacak ve dolayısıyla PCIe 6.0’da, son derece yüksek veri aktarım hızlarında kararlı sinyal bütünlüğü korunacaktır.

PCI Express 6.0 için hazır mıyız?

Muhtemelen bugün mevcut olan en güçlü üst seviye grafik kartlarının PCIe 3.0 arayüzünü bile doyuramayacağını biliyorsunuzdur. O halde neden PCIe 6.0’ı düşünün? Geleceğe odaklanmak bunun nedenlerinden biridir çünkü sürekli olarak cihazlarımızdan daha fazla güç istiyoruz.

PCI Express 6.0

Yeni PCIe 6.0, bilgisayar kullanıcılarının 8K HDR videoyu sorunsuz bir şekilde oynatmasını, SSD’lerini veya sabit sürücülerini kapasitesini tıkamasını sağlarken, aynı zamanda oyununuzun maksimum grafik kartı gereksinimlerine ayak uydurur. Ev bilgisayarlarına ek olarak, Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları ve sürücüsüz arabaların yüksek bant genişliğine ve düşük gecikmeye sahip arayüzlere ihtiyacı vardır.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir