1. Anasayfa
  2. Sektörel

OSB Nedir, Nerelerde Kullanılır?

OSB Nedir, Nerelerde Kullanılır?
0

Oriented Strand Board kelimelerinin kısaltması olarak OSB karşımıza çıkar. Türkçede ise plaka levha ya da yönlendirilmiş yonga levha olarak isimlendirilir. OSB malzemeler son derece mukavemetlidir. Bunun yanında rutubete ve neme karşı da dayanıklıdır. Bu özellikleri nedeni ile inşaat sektöründe sıklıkla kullanılır.

OSB Özellikleri Nelerdir?

OSB ürünlerin yük taşıma kabiliyetleri son derece iyidir. Kullanım koşullarına bağlı boyutlarında herhangi bir değişiklik olmaz. Temiz bir bitişi vardır. Bu nedenle inşaat sektöründe sıklıkla tercih edilir. Bunun yanında dekoratif amaçlı da sıklıkla kullanılır. OSB, alternatiflerine göre uygun fiyatlı bir üründür. Kullanımı son derece kolaydır.

Bu ürünlerin uygulaması hızlı bir şekilde yapılabilir. Nakliye ve stoklama gibi konularda da sıkıntı çıkarmaz. Bu sebeple en çok tercih edilen malzemelerden biridir. Günümüzde en fazla yapı sektöründe tercih edilir. Yapılarda çevre emniyetinin sağlanması amacı ile kullanılabilir. Bunun yanında asma kat yapımı için, ara bölme duvarlarında, zemin yükseltme ya da düzeltme amacı ile tercih edilebilir. Çatı kaplamalarında da sıklıkla tercih edilir. https://salkimorman.com.tr/osb.htm sitesinden OSB hizmeti alabilirsiniz.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir