1. Anasayfa
  2. Mobil

OPPO kendi 3nm işlemcilerini sunacak

OPPO kendi 3nm işlemcilerini sunacak
0

Son zamanlarda birçok akıllı telefon üreticisi, mobil cihazlar için kendi işlemcilerini oluşturarak yola çıkmaya karar verdi ve Çinli Oppo şirketi de onları takip ediyor.

Apple, birkaç yıldır iPhone işlemcileri geliştiriyor. Samsung ayrıca, farklı fiyat noktaları için akıllı telefonlarda gelen Exynos hattına da sahiptir. Google da onlara katıldı ve özel tasarlanmış bir Tensör çipi ile Pixel 6 serisini piyasaya sürdü. Belki başka bir akıllı telefon üreticisinin de benzer bir yaklaşım sergilediğini göreceğiz. Oppo‘nun birkaç yıl içinde piyasaya sürülebilecek özel yonga seti üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Nikkei Asia’dan gelen bir rapora göre, Çinli bir akıllı telefon üreticisinin, TSMC’nin 3nm mimarisine dayalı kendi işlemcisini oluşturmak için Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) ile birlikte çalıştığı iddia ediliyor.

Oppo Reno

Oppo neden kendi işlemcisini üretiyor?

Cevap basit – daha fazla işlevsellik. Her şey yolunda giderse, özel olarak tasarlanmış bir çip, ürününüzü daha iyi donatmanızı sağlar. Bu sadece donanım için değil, yazılım için de geçerlidir. Google, dün gece Tensor çipinin yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) özelliklerini nasıl desteklediğini gösterdi.

Ürünün yanı sıra kendi çipinizi tasarlamak da üretiminizi daha iyi kontrol etmenize yardımcı olur. Dünyanın küresel bir çip sıkıntısı yaşadığı böyle zamanlarda, kendi çiplerini oluşturmak, şirketin üçüncü şahıslara veya Qualcomm ve MediaTek gibi tanınmış oyunculara bel bağlamaması anlamına gelebilir.

Oppo yonga setinin performansı hakkında resmi bir veri, hatta söylenti bile yok. Geçmiş raporlar, Oppo’nun kendi çip geliştirme ekibi için MediaTek, Qualcomm ve Unisoc’tan uzmanlar tuttuğunu iddia etti. Ancak şirketin Oppo M1 adlı özel bir görüntüleme işlemcisi üzerinde çalıştığına dair raporlar var.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir