1. Anasayfa
 2. Teknoloji

NVM Express, NVMe 2.0 Spesifikasyonunu Duyurdu

NVM Express, NVMe 2.0 Spesifikasyonunu Duyurdu
0

NVM Express bugün NVMe 2.0 özellik ailesinin yayınlandığını duyurdu. Spesifikasyonun yeniden yapılandırılması, sabit disk sürücüleri (HDD) dahil olmak üzere bu arabirimi kullanan NVMe SSD’lerin ve diğer cihazların geliştirilmesini hızlandırmayı ve basitleştirmeyi mümkün kılar.

Spesifikasyonun genişletilebilirliği, Zoned Namespaces (ZNS) ve Key Value (KV) gibi bağımsız komut setlerinin geliştirilmesini teşvik ederken, NVMe ve NVMe over Fabrics (NVMe-oF) teknolojilerinde ortak olan çeşitli temel protokolleri destekler. NVMe 2.0 Spesifikasyon Kitaplığı, NVMe Temel Spesifikasyonu, NVM, ZNS ve KV Komut Seti Spesifikasyonu, PCIe, Fiber Kanal ve RDMA Spesifikasyonu, TCP ve NVMe Yönetim Arayüzü Spesifikasyonu dahil olmak üzere çeşitli belgelerden oluşur.

NVMe 2.0 - Cihaz Desteği

Yeni özellikler, işletmeler ve kişisel bilgisayar kullanıcıları için katı hal sürücüleri (SSD’ler), çıkarılabilir bellek kartları, bilgi işlem hızlandırıcıları ve sabit sürücüler dahil olmak üzere NVMe cihazlarının ekosistemini yönlendirecek.

Arayüze Göre Kurumsal SSD Kapasite Gönderi Tahmini

NVME teknoloji, SSDs için lider bir arayüzdür.

NVMe Arayüze Göre Kurumsal SSD Kapasite Gönderi Tahmini

NVMe 2.0’ın temel özellikleri

 • ZNS spesifikasyonu, SSD ve ana bilgisayarın verileri birlikte barındırmasına izin veren bölgeli bir depolama arabirimi sağlar. ZNS, verilerin fiziksel SSD ortamıyla uzlaştırılmasına izin vererek, ana bilgisayara sağlanabilecek kapasiteyi artırırken cihazın genel performansını iyileştirir.
 • KV komut seti, bir blok adresi yerine bir anahtar kullanarak bir NVMe SSD denetleyicisindeki verilere erişim sağlar. KV, uygulamaların anahtar/değer çiftlerini kullanarak doğrudan sürücü ile iletişim kurmasına olanak tanır ve anahtarlar ve mantıksal bloklar arasındaki çeviri tablolarının ek yükünü ortadan kaldırır.
 • Ad alanı türleri, bir NVMe SSD denetleyicisinin NVMe 2.0 sürümünün bir parçası olarak tanımlanan çeşitli komut kümelerini desteklemesini sağlayan bir mekanizmanın yanı sıra gelecekteki talimat kümeleri için bir yol sağlar.
 • NVMe Endurance Group Management, medyayı Endurance gruplarında yapılandırmanıza olanak tanıyarak SSD erişiminde ayrıntı düzeyi ve daha iyi kontrol sağlar.
 • HDD’nin en iyi performansını koruması için gereken özellik güncellemeleri, yönetim yetenekleri ve diğer geliştirmelerle NVMe sabit sürücülerini destekler.
 • Birden çok denetleyici için bellenim güncellemesi, birden çok denetleyiciye sahip karmaşık sistemlerde güncelleme davranışını tanımlar.
 • Basit kopyalama komutu, verileri diskteki tek bir ad alanından kopyalar ve kopyalama işlemlerini birden çok kaynak LBA’dan tek bir hedef LBA’ya aktarır.
 • 32 ve 64 bit’e kadar genişletilmiş CRC veri koruması, yeni meta veri türlerinin kullanılmasına izin verir.
 • Komut Grubu Kontrolü, sistem başlatıldıktan sonra kasıtsız değişiklikleri önler ve kasıtsız veya kötü niyetli değişikliklere karşı koruma sağlar.
 • NVMe 2.0 özellikleri, önceki nesil NVMe ile geriye dönük olarak uyumludur.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir