1. Anasayfa
  2. Sektörel

Nem Kurutma Cihazı Nedir? Nasıl Çalışır?

Nem Kurutma Cihazı Nedir? Nasıl Çalışır?
0

Hem yüzey hem de zeminin zamanla rutubet ve nem tarafından tahrip edilmesini engellemek adına inşaatın çok iyi kurutulması gerekir. Eski yöntemlerde inşaat kurutma işlemi zamana bırakılırken günümüzde bu işlem için özenle geliştirilen nem kurutma cihazı türevleri kullanılmaktadır. Trotec tarafından üretilen ve serinin en güçlüsü olarak öne çıkan TTK 800 üstün performansı ile inşaatta bekleme süresini kısaltmakta aynı zamanda çok iyi kurutma sağladığı için inşaatın sağlamlığına da katkıda bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalar inşaat kurutma işleminin uygulanmadığı binaların hem sağlamlıklarının daha düşük olduğunu hem de nem ve küf sorunlarının çok daha sık görüldüğünü göstermektedir. Duvar kurutma yapmadan uygulanan boyalar zamanla kalkacak, şap kurutma yapmadan uygulanan parkeler kalkacak ya da sıva kurutma yapmadan uygulanan seramikler zamanla düşecektir.

Duvar Kurutmanın Sağladığı Avantajları Nelerdir?

TTK 800 ile yapılan duvar kurutmanın hem maliyeti daha düşüktür hem de kurutma başarısı çok daha yüksektir. Zaman açısından çok daha kısa sürede kurutma başarısını sağlayan nem alma cihazı sayesinde inşaatların tamamlanma süreleri büyük oranda kısaltılmaktadır. Doğal koşullar altında kurutma işlemi hem çok uzun sürmekte hem de yüzeysel bir kuruma başarısı elde edilmektedir. Kurutma cihazları kullanılarak yapılan kurutma işlemlerinde ise hem kurutma çok derinlemesine yapılmakta hem de kurutma süresi büyük oranda kısaltılmaktadır. Bu sayede binanın tüm nemi çekildiği için ilerleyen dönemlerde hem binanın sağlamlığı arttırılmakta hem de binanın ısı maliyetleri düşürülerek küf ve rutubet oluşumu da engellenmektedir.

İnşaat Kurutma Yapılmazsa Ne Olur?

İnşaat kurutmanın yapılmadığı binalarda nem hapsedildiği için zamanla nem ve rutubet ortaya çıkmaya başlar. Ortaya çıkan nem yüzeyin üzerine yapılan yeni bir uygulama bulunuyorsa zamanla bu uygulama açığa çıkmaya başlayan nem ve rutubet yüzünden yıpranır. Mevsim koşullarından yararlanılarak yapılan kurutma işlemlerinde ne yazık ki nemin tamamının emilmesi mümkün değildir. Bu nedenle sağlıklı bir kurutmadan söz edilebilmesi için TTK 800 gibi nem kurutma cihazı kullanılmalıdır. Kurutmanın tam olarak sağlanamadığı binalarda yüksek nem bir süre sonra küf oluşumunu tetikler ve sağlıksız yaşam alanları oluşmasına neden olur.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir