1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Metin Yazarlığı Nedir? Metin Yazarı için Gereksinimler Nelerdir?

Metin Yazarlığı Nedir? Metin Yazarı için Gereksinimler Nelerdir?
0

İnternette kullanıcıların günlük olarak okuduğu binlerce makale, metin yazarları tarafından oluşturulur. Metin yazarlığı, ana meslek veya yan iş haline gelebilecek bir iştir. Kendinizi bu alanda denemek için mesleğin temel gereksinimlerini anlamanız gerekir.

Metin Yazarlığı Nedir?

Metin yazarlığı, okuyucuyu bir tür eylemde bulunmaya (satın alma, bir bağlantıyı takip etme, danışma randevusu alma veya bağış yapma) teşvik eden pazarlama ve reklam materyalleri yazma sürecidir. İnternet pazarlamacılığının öncüsü Miguel Alvarez, metin yazarlığını, bir izleyici kitlesinin ilgisini çekme ve onlarla derin bir duygusal ve psikolojik bağ oluşturma hedefiyle yazılı ikna bilimi olarak adlandırıyor.

Önemli bir metin yazarlığı türü SEO metin yazarlığıdır (arama motoru optimizasyonu). İnternette okuyucuya gösterilme şansını artırmak için metni arama motorları için optimize etmeyi amaçlar. Bunun için, örneğin anahtar kelimelerin metne organik olarak eklenmesi gibi farklı teknikler kullanılır.

Anahtar kelimeler, popüler arama sorgularına, yani kullanıcının Google’ın veya başka bir hizmetin arama kutusuna yönlendirdiği ifadelere dayanır.

Küçük işletmelerden büyük şirketlere kadar çok çeşitli girişimciler iyi metin yazarlarıyla ilgilenir. Aynı zamanda, iş alanı veya niş ne olursa olsun, metin yazarlığına duyulan ihtiyaç devam etmektedir. Metin yazarlığı eski bir meslektir. Tarihteki ilk tam zamanlı metin yazarı, 1886’da John Powers‘dı. Onun çalışmaları sayesinde şirket gelirini sadece birkaç yıl içinde ikiye katlamayı başardı.

Metnin web’de görüntülenmesi için benzersiz olması gerekir. Başkasının metnini körü körüne kopyalamak yasa dışıdır ve arama motorları tarafından dikkate alınmaz.

Metin Yazarlığının Yeniden Yazımdan Farkı Nedir?

Metin yazarlığı, bağımsız olarak yapısı ve içeriği üzerinde düşündüğünde sıfırdan bir metin oluşturmayı içerir. Yeniden yazma, benzersizliğini artırmak için bitmiş metnin ücretsiz bir sunumudur. Bunu yapmak için, yeniden yazar sözcükleri eşanlamlılarla değiştirir, sözcüklerin sırasını değiştirir veya sözcük öbeklerini yeniden yazar ve orijinal anlamı bırakır. Daha derin yeniden yazma ile, orijinal malzemede küçük bir değişiklik ve düşünce eklemeleri mümkündür.

Bir Metin Yazarı Ne Yapabilir?

Sitenin popüler olup olmayacağı metin yazarının becerisine bağlıdır. Geçmişte, arama motorları bir makaleyi popüler anahtar kelimelerle doldurarak kandırabilirdi, ancak artık Google bu tür metinleri görmezden gelecektir. Ancak önemli ve yararlı bilgilerle dolu geniş, bilgilendirici metinler gerçekten okuyucuların ilgisini çekecek ve arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alacaktır.

Bir Metin Yazarı Hangi Niteliklere Sahip Olmalıdır?

Bir metin yazarının en önemli becerisi, yararlı bilgilendirici metin yazmaktır. Bu tür uzmanların temel nitelikleri arasında yaratıcılıklarını uyarlama becerisi, araştırma yapma ve iyi cümleler kurmanın temellerini anlama becerisine sahip olmalıdır.

Rock Content’e göre, iyi bir metin yazarı, yüksek kaliteli yazı için bir dizi tekniğe sahip olmalıdır. Kaliteli içerik oluşturmak için temel yönergeler şunlardır:

 1. Ana hedef kitleyi inceleyin. İdeal müşteriyi belirleyin, ihtiyaçlarına odaklanın.
 2. Etkileyici başlıklar oluşturun. İyi bir başlık, makalenin tamamını okuma şansını artıracaktır.
 3. Okuyucu ile bir bağlantı oluşturun. Bu okuyucu için yararlı içerik örneği oluşturun.
 4. Zorunlu olan fiiller kullanın.
 5. Karşılaştırmak. Karmaşık bir şeyi açıklamak için metaforlar ve karşılaştırmalar kullanın.
 6. Sayıları ve soruları kullanın. Sayılar, metnin uzmanlığını ve okuyucunun ona olan güvenini artırır.
 7. Okuyucunun metindeki bilgilere ilişkin itiraz ve şüphelerini önceden öngörmek ve bunları gerçeklerle anında yok etmek gerekir.
 8. İnandırıcılık üzerinde çalışın. Yetkili kaynakları, sosyal sosyal medyayı kullanın. Bu tetikleyiciler, okuyucuyu harekete geçirmeye teşvik edecektir.
 9. Okuyucuda empati uyandıran ilgi çekici hikayeler anlatın.
 10. Olumlu cevapları olan sorular sorun. Okuyucu istemeden onaylayarak başını salladıysa, ciddi bir başarı elde ettiğinizi düşünür.
 11. Doğal dilde yazın, mesela düşüncelerinizi hayatta konuştuğunuz gibi ifade edebilirsiniz.
 12. Ana konu neyse onu vurgulayın. Metin boyunca girişte, metinde ve sonuçta ana fikri geliştirin.

Bir metin yazarı, becerilerini her zaman öğrenmek ve geliştirmek zorunda olan bir işçidir. Indeed kaynağı, gazeteci diploması veya sertifikası gibi resmi bir eğitim almanın gerekli olmadığını, ancak bir metin yazarını diğer binlerce kişiden niteliksel olarak ayıracağını iddia ediyor. Bu mesleği öğrenmenin önemli bir unsuru, uzun metrajlı makaleler okumak, video eğitimleri izlemek, meslektaşların çalışmalarını incelemek, diğer yazarların metinlerindeki güçlü yanları ve hataları analiz etmek olacaktır. Bütün bunlar profesyonelliğin artmasına yardımcı olacaktır.

Metin yazarlığı büyüleyici ve zorlu bir endüstridir. Bir metin yazarı, yetkin bir yazar, deneyimli bir pazarlamacı, bir sosyolog ve hatta bilişim alanında bilgi sahibi olmalıdır. İyi metin yazarlığının sonucu, okuyucuya fayda sağlayan yüksek kaliteli ve kullanışlı metindir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir