1. Anasayfa
  2. Teknoloji

MediaTek Dimensity 2000 mobil işlemci özellikleri

MediaTek Dimensity 2000 mobil işlemci özellikleri
0

MediaTek’in amiral gemisi mobil işlemcisi Dimensity 2000’in sızdırılan özellikleri, yaklaşmakta olan Qualcomm Snapdragon 898 yonga setinden daha iyi performans gösteriyor.

MediaTek, akıllı telefon işlemcilerinin en büyük ikinci tedarikçisidir. Counterpoint’in yakın tarihli bir raporuna göre, şirketin çipleri 2021’in ikinci çeyreğinde satılan akıllı telefonların yüzde 43’ünden fazlasında bulundu. Şirketin mevcut amiral gemisi yongası Dimensity 1200, 6nm üretime dayanıyor.

Premium işlemci mükemmel performans ve iyi bir verimlilik seviyesi sunarken, Qualcomm’un Snapdragon 800 serisi 5nm yongalarının gerisinde kalıyor. MediaTek, kısa süre önce teknik özellikleri sızdırılan Dimensity 2000’in piyasaya sürülmesiyle performansta liderliği ele geçirebilir.

MediaTek Dimensity 2000 mobil işlemci özellikleri

Digital Chat Station’a göre MediaTek Dimensity 2000, TSMC’nin 4nm işlem teknolojisine dayalı olacak ve en yeni ARM tasarımlarını kullanacak. Düzen 1 + 3 + 4 bir yapıya sahip olacak, bu da 3.0 GHz hızında çalışan bir X2 çekirdeği ve 2.85 GHz hızında çalışan üç performans çekirdeği anlamına geliyor.

Amiral gemisi MediaTek’in ek verimlilik için 1.8GHz’de saat hızına sahip dört çekirdeğe sahip olacağı bildiriliyor. GPU’ya gelince, yonga seti Mali G-710 ile donatılacak.

MediaTek Dimensity 2000 mobil işlemci özellikleri

Sızan teknik özellikler, MediaTek’in bir sonraki amiral gemisi yongasının Qualcomm’un yakında çıkacak Snapdragon 898’inden daha hızlı olacağını gösteriyor. Sızdırılan özelliklere göre Snapdragon 898 ayrıca 1 + 3 + 4 yapısına sahip olacak. Ana X2 çekirdeği 3.0GHz’de, dört çekirdek ise 3.0GHz’de saat hızına sahip olacak. etkin çekirdekler 1,79 GHz hızında çalışacak. Qualcomm 898 SoC ayrıca, MediaTek’in Dimensity 2000’inden biraz daha yavaş olan 2.5 GHz’de saat hızına sahip üç orta sınıf çekirdeğe sahip olacak.

MediaTek işlemci oyununda lider olsa da, işlemcinin beraberinde getirebileceği ısı sorunlarının nasıl çözüldüğünü görmek ilginç olurdu. Qualcomm Snapdragon 888 işlemciye sahip akıllı telefon üreticileri, ısınma sorunlarıyla başa çıkmakta zorlandı ve bazıları düşük performansla yetinmek zorunda kaldı. Bununla birlikte, bazı şirketler akıllı telefonlarına daha gelişmiş termal yönetim sistemleri kurarak ısıyı azaltmayı başardılar.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir