1. Anasayfa
  2. İnternet

Masaüstü Bilgisayarın ile Kablosuz İnternete Nasıl Bağlanırsın?

Masaüstü Bilgisayarın ile Kablosuz İnternete Nasıl Bağlanırsın?
0

Masaüstü bilgisayar kullanımında internet bağlantısı için yaygın tercih, ethernet kablosu ile bağlantı kurmaktır. Kablolu internet bağlantısı daha stabil bir bağlantı sağlamanın yanı sıra mevcut internet altyapısının sunduğu internet hızından maksimum yararlanmayı mümkün kılar. Bazı durumlarda masaüstü bilgisayar için Wi-Fi bağlantısı gereklilik haline gelir. Bilgisayarın yerinin değiştirilmesi, konumlandığı alana ethernet kablosunun ulaşmaması, kablo çıkışının çok uzakta kalması ya da kablo dağınıklığının istenmemesi masaüstü bilgisayarlarda kablosuz internet kullanımını ihtiyaç haline getirebilir. Bu yazımızda masaüstü bilgisayar kablosuz internete nasıl bağlanır? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Masaüstü Bilgisayar ile Wi-Fi Ağlarına Bağlanmak

Ethernet yani kablolu internet bağlantısı kullanımından Wi-Fi bağlantıya geçmek için yapılması gerekenler bilgisayar ve donanım özelinde değişiklik göstermektedir. Masaüstü bilgisayar wifi nasıl bağlanır? Sorusunun cevabı da bağlantı kurulacak bilgisayarın ve internet bağlantısı sağlayan modemin özelliklerine göre değişir. Masaüstü bilgisayarın donanımında kablosuz internet bağlantısı kurmayı mümkün kılan ağ bağdaştırıcısı olması halinde masaüstü bilgisayara kablosuz internet nasıl bağlanır? sorusunun cevabı oldukça kolaydır. Bu donanım sayesinde bilgisayarı doğrudan kablosuz internete bağlamak mümkün olur. Günümüzde internet kullanım alışkanlıkları doğrultusunda masaüstü bilgisayar donanımlarında yaygın olarak kablosuz ağ bağdaştırıcısı donanımına yer verilmektedir. Ancak bu donanımın olmadığı durumlarda da masaüstü bilgisayarları kablosuz internete bağlamanın birkaç farklı yöntemi bulunmaktadır.

Masaüstü Bilgisayarınızı Kablosuz Ağa Bağlamak İçin İpuçları

Masaüstü bilgisayar donanımında kablosuz ağ bağdaştırıcısı yok ve masaüstü bilgisayar kablosuz ağa nasıl bağlanır? sorusunun cevabına ihtiyacınız var. İşte size yardımcı olabilecek yöntemler.

Router Kullanma

Masaüstü bilgisayarı herhangi bir ek donanım almadan kablosuz ağa bağlamanın bir yöntemi de router adı verilen cihazları kullanmaktır. Eğer hali hazırda internet bağlantısının kapsama alanını genişleten bir router cihaz kullanıyorsanız bu cihazı Wi-Fi bağlantısı için kullanabilirsiniz. Router’ı ethernet kablosu ile masaüstü bilgisayara bağlamak kablosuz bağlantıyı kullanmak için yeterlidir.

Dizüstü Bilgisayar ile Kablosuz Bağlantı

Bir dizüstü bilgisayarı kablosuz ağ bağdaştırıcısı olarak kullanmak mümkündür. Bu yöntem kablosuz internet bağlantısının uzak noktalarda olduğu yerlerde tercih edilebilir. Dizüstü bilgisayarlarda Wi-Fi ağ bağdaştırıcısı donanımın bir parçası olarak gelir. Bu özelliği kullanarak masaüstü bilgisayarı kablosuz ağa bağlamak mümkündür. Dizüstü bilgisayarı kablosuz ağa bağlayın ve bilgisayardaki “Ağ ve Paylaşım Merkezi” ayarlarında bağlantı ayarlarını değiştir seçeneğine tıklayın. Bu işlem sonrasında bilgisayardaki kablosuz bağlantının özelliklerini gösteren bir menü açılır. Açılan menüden “Paylaşım” simgesine tıklayın ve ayarlarda “Diğer ağ kullanıcıların bilgisayar internet bağlantısı ile bağlanmasına izin ver” kutucuğunu işaretleyin. Bu işlemleri tamamladıktan sonra dizüstü bilgisayarınızı bir ethernet kablosu ile masaüstü bilgisayarınıza bağlayın ve masaüstünde kablosuz internet kullanmaya başlayın.

USB Wi-Fi Adaptörü Kullanma

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler ile bağlantı kuramadığınız durumlarda masaüstü bilgisayara ufak bir donanım alarak da kablosuz bağlantı kullanabilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlara USB ile bağlanan Wi-Fi adaptörleri kolayca kablosuz ağa bağlanmayı mümkün kılar.

Cep Telefonununu Ağ Bağdaştırıcısı Olarak Kullanma

Akıllı telefonları USB kablolar aracılığı ile bilgisayara bağlamak mümkündür. Bu bağlantıyı sağlarken cep telefonu internet paketinizdeki bağlantıyı masaüstü bilgisayarınıza aktaracağınızı unutmamanız gerekir. Telefonu bilgisayara bağladıktan sonra kablosuz internet yani Wi-Fi bağlantısını aktif hale getirmek gerekir. Telefon bilgisayara USB ile bağlandıktan sonra telefona gelen USB bildirimleri ya da telefon ayarlarında bulunan bağlantı özellikleri kısmında USB Tethering seçeneğini seçin. Bu işlem sonrasında bilgisayarınızı kablosuz internete bağlanmış olacaktır.

Masaüstü Bilgisayar İhtiyaçlarınız İçin Avansas

Masaüstü bilgisayar modelleri günümüzde hala yaygın olarak kullanılıyor. Yüksek performans sağlaması ile öne çıkan bu bilgisayarlar özellikle iş hayatının vazgeçilmez donanımları arasında yer alıyor. Güncel ve kaliteli donanımlara sahip masaüstü bilgisayar ihtiyaçlarınızı uygun fiyatlarla karşılamak için Avansas’ı tercih edebilirsiniz.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir