1. Anasayfa
  2. Rehber

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Bilindiği gibi bankalara kredi kartı başvurusu yaptığınızda dilediğiniz herhangi bir limiti tercih etme şansınız bulunmuyor. Çünkü kredi kartlarının limitleri bankalar tarafından belirleniyor. Limitin ne oranda olacağı konusunda da dikkate alınan bazı hususlar var. Hatta yakın zamanda bu konuda yeni düzenlemelerin yapıldığını da söyleyebiliriz. Bu yeni düzenlemeler kapsamında kredi kartı limitinin belirlenmesinde hangi yolun izlendiğini şu şekilde açıklayabiliriz:

Kişiye verilecek olan kredi kartı limitinin özellikle ilk yıl için gelirinin sadece 2 katı olması mümkün olabilir. Bankaya yaptığınız başvuruda bir gelir belgesi sunmanız gerekiyor. Bu belgede yazılı olan yıllık gelir miktarı belirlenir ve iki katı da kredi kartınızın limiti olarak esas alınır. Ancak belirttiğimiz gibi bu meblağ yani limit sadece ilk yıl için geçerlidir. Bu yıl boyunca kredi kartı borç ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız da sizden istenir.

İlk yıl dolduktan sonra kredi kartı limit arttırma talebinde bulunabilirsiniz. Bu durumda da gelirinizin en fazla 4 katı olarak bir limit belirlemesi yapılabilir. Eğer geliriniz düzenli olarak artıyorsa ve siz de kredi kartı limitinizin yükselmesini istiyorsanız gelirinizin ne oranda artığı dikkate alınarak bu talebiniz banka tarafından dikkate alınır ve istediğiniz yerine getirilebilir. Ancak bunun sağlanabilmesi için gelirinizin yükseldiğini belgelemeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Banka görevlisine yıllık gelirinizin yükseldiğine dair sadece sözlü beyanda bulunmanız, tahmin edebileceğiniz gibi yeterli olmaz. Mutlaka bunun belgelenmiş olması da gerekiyor. Peki, geliriniz yükselmediyse ancak yine de kredi kartı limitinizin artmasını istiyorsanız bu durumda nasıl bir yol izlemelisiniz? Aslında bunun sadece tek bir yolu var. O da kredi notunuzu yükseltmenizdir. Kredi notunuzun belirli bir oranın üzerinde olması durumunda kredi kartı limitinizin yükselmesi talebiniz de dikkate alınabilir.

Kredi notunu yükseltmek için de gelişigüzel yöntemlerden sonuç beklemek yerine profesyonel yöntemleri uygulamanız gerekir. Bu yöntemlerin herkes için aynı olması da söz konusu değil. Dolayısıyla mali açıdan durumunuzun masaya yatırılması ve size özel yöntemlerin belirlenmesi gerekiyor. Bunun için de öncelikle Findeks internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu site üzerinden çok önemli bilgilere ulaşmanız mümkün olacaktır.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir