1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Intel, 2023’te 7 nm Meteor Lake işlemcilerini piyasaya sürecek

Intel, 2023’te 7 nm Meteor Lake işlemcilerini piyasaya sürecek
0

Intel, 7nm EUV teknoloji düğümünde geliştirilen yeni nesil Meteor Lake bilgisayar ve mobil işlemcilerin yeni modüler x86 mimarisi kullanılarak 2023 yılında piyasaya sürüleceğini doğruladı.

Meteor Lake işlemci hattı artık resmi olarak onaylandı ve modüler bir tasarım kullanacak yepyeni bir x86 mimarisi sağlayacak. Intel,hem 10nm Golden Cove çekirdekleri hem de 10nm Gracemont çekirdekleri içerecek olan yaklaşmakta olan Alder Lake işlemcilerine hibrit yaklaşımlarına benzer şekilde farklı çekirdekleri bir araya getirmeye başlayacak.

Meteor Lake 7nm Compute tile tape in Q2,2021

Masaüstü ve mobil cihazlar için Intel Meteor Lake işlemci serisinin yeni Cove çekirdek mimarisini temel alması bekleniyor. Mimarinin “Redwood Cove” olarak bilindiği söyleniyor ve 7nm EUV teknoloji düğümünü temel alacak. Redwood Cove’un orijinal olarak bağımsız bir birim olarak tasarlandığı ve farklı fabrikalarda üretilebileceği söyleniyor. TSMC’nin bu nesil yongaların yedek veya hatta kısmi tedarikçisi olduğunu gösteren referanslardan bahsedilmektedir.

Meteor Lake, insanlara veri yolu mimarisini birbirine bağlamaya veda eden ilk nesil Intel işlemciler olacak. Ayrıca Meteor Lake’nin tamamen 3 boyutlu bir tasarım olabileceği ve TSMC’nin harici fabrikasından elde edilen bir G / Ç matrisi kullanabileceği söyleniyor. Intel’in, bir yonga (XPU) üzerindeki çeşitli matrisleri birbirine bağlamak için işlemcilerdeki Foveros paketleme teknolojisini resmi olarak kullanacağı vurgulanıyor.

Intel Meteor Lake

Intel Meteor Lake, LGA 1700 soketi için keskinleştirilecek, DDR5 RAM‘i destekleyecek ve PCIe 5.0. NVMe desteğinin, platformun desteklediği beşinci PCIe yerine PCIe Gen 4 ile sınırlı olması bekleniyor. Böylelikle, farklı yonga setlerinin ve platformların yalnızca, birlikte sunuldukları kendi nesil işlemcilerle sınırlı olduğunu görebiliriz. Lansmandan önce hala birkaç yıl var, bu nedenle Intel ortakları bunu anlamak ve gelecek nesilleri desteklemek için çalışmak için yeterli zamana sahip olacak. Intel, Meteor Lake işlemcilerinin prototiplerinin 2021’in ikinci çeyreği civarında geleceğini duyurdu.

Intel Masaüstü İşlemci Nesillerinin Karşılaştırması

Yayınlanmamış Intel Mainstream Masaüstü CPU Serisi Özellikleri

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir