1. Anasayfa
  2. Rehber

Green Screen Fon Perde Nedir?

Green Screen Fon Perde Nedir?
0

Green screen adıyla bilinen stüdyo fon perdesi sosyal medyanın yoğun kullanılmadığı dönemlerde sinema ve dizi çekimlerinde karşımıza çıkan bir kavramdı. Ancak günümüzde Youtuber ve Twitch yayınlarında da sıklıkla kullanılması ile daha fazla merak edilmeye başlandı. Genellikle yeşil renkte olsa da gri arka fon kullanımının da bir hayli yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Fotoğraf çekimlerinde de oldukça sık kullanıldığını eklemek gerekir.

Yeşil Perde Ne İşe Yarar?

Fotoğraf, video, sinema ve dizi çekimlerinde arka planın kolayca silinmesi ve yerine istenen herhangi bir görüntünün yerleştirilmesi, stüdyo arka plan kullanımının temel nedenidir. Dolayısıyla stüdyo arka plan fonları ne işe yarıyor sorusunun yanıtı da verilmiş oluyor. Bu bir çekim tekniği olarak da düşünülebilir. Arka planda yok etmek istediğiniz bir görüntü varsa ya da yerleştirmek istediğiniz bir arka plan görüntüsü varsa rahatlıkla yeşil fon perde kullanılabilir.

Bunun için mutlaka yeşil renkte fon kullanımı da gerekmez. Kimi zaman çekimler beyaz arka fon kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Herhangi bir fotoğraf ya da video çekiminin arkasına dilediğiniz görüntüyü yerleştirmek istiyorsanız çekimlerin bu fon önünde yapılması zorunlu hale geliyor.

Stüdyo Fon Perdeleri Nerelerde Kullanılır?

İlk defa stüdyo kumaş fonu olarak da isimlendirilebilen bu teknik 1940 yılında kullanıldı. The Thief of Bagdat (Bağdat Hırsızı) filminde Larry Butler tarafından kullanılan teknikte stüdyo arka fon da hayatımıza girmiş oldu. Elbette o dönem ile kıyaslandığında günümüzde bu tekniğin çok daha fazla gelişme kaydettiği de göze çarpıyor. Çoğu zaman arka fonda perde kullanıldığının farkına varılması bile imkansız oluyor. Bu da çekimlerin yani ortaya çıkan görüntünün gerçekçiliğini artırıyor.

Stüdyo çekimleri, fon perde kullanımının en yaygın olduğu alanlardır. Film ve dizi çekimleri, reklam çekimler, tanıtım filmi çekimlerinde de bu fon perdeler oldukça yoğun bir biçimde kullanılıyor. Aynı zamanda fotoğraf çekimlerinde de yoğun bir şekilde kullanılan tekniklerden biri olduğunu ekleyelim. YouTube kanalı için çekim yapanlar ve Twitch yayıncıları tarafından da kullanılan bir tekniktir.

Stüdyo Fon Perdeleri Nerelerde Kullanılır?

Fon Neden Yeşildir?

Neden yeşil rengin tercih edildiği de green screen fon konusunda merak edilen hususlardan biri oluyor. Aslında kullanılan bu fonun yeşil renkte olmasının özel bir nedeni yok. Sadece insanların doğal ten renklerinde ya da saç renklerinde yeşilin olmaması bu rengin tercih edilmesini sağladı. Ancak green screen olarak daha farklı renklerin de kullanılması mümkün oluyor.

Post prodüksiyon aşamasında insan temalı çekimler yapılmak istendiğinde yeşil renk ihtiyaca yanıt veriyor. Mavi renk de sık kullanılan renkler arasında yer alıyor. Bu arada yeşil rengin daha sık kullanılmasının bir nedeni daha var. O da ana renkler içerisinde en düşük ton olmasıdır. Bu durum ışığı emme oranının daha fazla olmasını sağlıyor.

Youtuber ve Twitch Yayıncılarının Kullandığı Arka Plan Yeşil Perde mi?

Genellikle chromakey perde olarak da bilinen fonda yeşil pembe tercih ediliyor. Ancak mavi perde seçimi yapanlar da var. Eğer katlanabilir fon ihtiyacınız varsa uygun fiyatla temin etmek isterseniz Fotokolik.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir