1. Anasayfa
  2. SEO

Google Sıralamanızı Yükseltmenin 4 Yolu

Google Sıralamanızı Yükseltmenin 4 Yolu

Google sıralamanızı yükseltecek kanıtlanmış en etkili 4 yolu derleyerek, web sitenize daha fazla trafik çekmenin basit yollarını açıkladık.

Google Sıralamanızı Yükseltmenin 4 Yolu

Google’ın ilk kez 1998’de çevrimiçi hale gelmesinden bu yana SEO’da birçok şey değişti . Değişmeyen tek şey şudur: Organik trafiğiniz doğrudan arama motorlarında ne kadar iyi sıralama aldığınızla ilgilidir.

Google dizininde çok sayıda anahtar kelimeniz varsa ve bunlar arama sonuçlarının üstünde veya yakınında görünüyorsa, sınırsız trafik takip edecektir. Tersine, harika bir web siteniz varsa, ancak Google ilk sayfada sıralanıyorsanız, organik trafiğe sahip olmanız kaçınılmazdır. Bu yazıda, Google sıralamanızı yükseltmenin yollarından söz edeceğiz.

Google Sıralamalarını Yükseltmek Ne Kadar Sürer?

Google arama temsilcisi John Mueller, 2021 yılının Haziran ayında AskGooglebot’un bir bölümünde, Google’ın yeni veya güncellenmiş içeriği dizine eklemesinin “birkaç saatten birkaç haftaya” kadar sürebileceğini söyledi. Ayrıca, bir sayfanın dizine eklenmesinin, hemen herhangi bir şey için sıralanacağı anlamına gelmediği konusunda uyardı.

Bu noktada, Google sıralamalarını yükseltmenin ne kadar sürdüğünü merak ediyor oluşunuz çok normal fakat, sinir bozucu olsa da bunu tahmin etmek zor. Yukarıda da söylenildiği gibi, Google’ın web sitenizdeki bir içeriği taraması birkaç saat ile bikaç hafta arasında değişirken sıralamaya ne zaman alıyor olduğunu tahmin etmek zordur. Bu web sitenizin, yapısı ve sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. SEO yönünden ilgilenilmş web sitelerinin Google tarafından fark edilmesi ve sıralamaya girmesi oldukça kolaydır.

Web sitenizin indekslenme hızını aşağıdakilere dikkat ederek arttırmanız mümkündür;

  • Sunucunuzu ve web sitenizi daha hızlı hale getirerek sunucu aşırı yüklenmesini önleme.
  • Yeni içerikleriniz için iç linkleme.
  • Temiz ve anlaşılır bir URL yapısına sahip olma
  • Site haritası oluşturmak ve URL denetleme aracını kullanmak gibi manual yöntemlerle fayda sağlamak.

Google Sıralamanızı Nasıl Yükseltirsiniz?

Google iyi sıralamalara bir yıldan daha kısa bir sürede ulaşmak için çok çalışma ve konuyla ilgili tecrübe gerektirir. Yine de bir SEO ajansı yardımı olmadan da hemen herkesin yapabileceği basit ancak fark yaratacak Google sıralama yükseltme taktikleri mevcut. Yazımızın bu kısmında Google sıralamanızı yükselteceğiniz 5 yoldan söz ediyor olacağız.

1.Sağlam Bir Temelle Başlayın

Kötü bir web sitesi mimarisi, en iyi SEO kampanyalarını bile mahvedebilir. Web sitenizde kullanıcıların gezinmesi ve Google’ın taraması zorsa, sıralamanız muhtemelen zarar görecektir. Bu nedenle Core Web Vitals güncellemesi ile önemli hale gelen web site hızı ve kullanıcı deneyimini arttıracak çalışmalar yapmanız Google sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olabilir.

Çeşitli dijital pazarlama araçları özellikle web sitenizin teknik SEO denetimini yapmanız ve hataları bulmanızda büyük kolaylık sağlıyor. Yaptığınız SEO denetimi sonrasında site hızını ve kullanıcı deneyimini ilgilendiren birçok hatayı görebilmeniz mümkün.

2. İçeriklerinizi Optimize Edin

Son paragrafa kadar okuyabilmeleri için okuyucuları meşgul edecek harika içerikler yazmanız gerektiğini söylemeye gerek yok .

İçeriklerinizi hedef kitleniz üzerinde hızla kazanmak için, okuyuculara o gönderide ne bulmayı umduklarını söyleyen hızlı bir özet girişle başlayın.Bu alanda mutlaka anahtar kelimenizin bir kez geçtiğinden emin olun.

İçeriğiniz eğer güncelliğini yitirdiyse bunları güncelleyerek kullanıcıya doğru bilgiler verdiğinizden emin olun. İçeriklerde yaptığınız güncellemeler, Google botları tarafından fark edilir ve Google sıralama yükseltme manasında önemli bir faktördür.

Ayrıca uzun başlıkları daha kısa anlaşılır hale getirerek kullanıcıyı cezbedici şekle sokmayı da düşünebilirsiniz. Okuyucularınızı bir bakışta tam bilgiye ulaşmaları imkansız olacağından kapatmanın yanı sıra, ekstra uzun başlıklar anahtar kelimelerinizin SEO etkisine de zarar verecektir.

3. Site içi linklemenize önem verin

Google yayınladığınız içeriklere sitenizin genelinden giden link sayısı ve kalitesine dikkat ederek bunu bir sıralama faktörü olarak kullanır. Bu yüzden, içeriğinizi SEO uyumlu hale getirmek tek başına Google sıralama yükseltmenizi sağlamaz. Sitenizde, yayınladığınız içerikle ilgili farklı sayfalardan linkleme yapmayı deneyin.

Linkleme yaparken, link vereceğiniz kelimenin yeterince açık ve anahtar kelimenizi içeriyor olduğundan emin olun. Unutmayın, site içi linkleme sayısının önemi kadar kalitesi de değerlidir ve bu yüzden linkleme yapacağınız sayfaların arasındaki alaka düzeyini kontrol edin.

4. Arama niyeti optimizasyonu

Google da modern aramanın evrimi , daha sonra Rankbrain ve ardından BERT tarafından desteklenen Hummingbird algoritma güncellemeleriyle beraber başlamıştır.

Google’ın son oyunu, belirli bir sorgunun amacına uyan sonuçlar sunmak için bir aramanın bağlamını daha iyi anlamaktır. Aslında, Google’ın devam eden başarısı buna bağlıdır.

Dört yaygın arama türü (diğer adıyla kullanıcı) amacı şunlardır:

Gezinme – belirli bir web sitesi için arama.
Bilgilendirici – bilgi arayışı.
Ticari – bilinçli bir satın alma kararı vermek için veri (incelemeler gibi) arama.
İşlemsel – satın alma yapmak için arama (nereden satın alınır).

Google sıralamasıyla ilgilendiğiniz anahtar kelime öbeği için SERP’i kontrol edin. En iyi sonuçlar sayfanızla uyumlu değilse, sıralamaya giremezsiniz. Başka bir deyişle, Google, bir aramanın amacının bilgi amaçlı olduğuna ve sayfanızın işlemsel olduğuna karar verdiyse, o sayfa Google da sıralama alamayacak ya da yükselemeyecektir.

Google Sıralama Yükseltmek Neden Önemlidir?

Google günde yaklaşık olarak 4-5 milyar arama yapılan bir arama motorudur. Yani, dünya nüfusunun 5-6 milyar olduğunu düşündüğümüzde internete erişimi olan hemen herkes Google’a bir şeyler sormaya devam ediyor. Arama motorlarının bu kadar yaygın kullanımıyla beraber pazarlamacılar artık Google da ilk sayfada olmanın önemli bir strateji olarak değerlendiriyor. Bu şekilde daha fazla kullanıcıya ulaşarak ürün ya da hizmetlerini tanıtmak hatta satmak istiyorlar.

Durum bu olunca, arama motorlarının bu fonksiyonlarını yakından takip eden SEO hizmeti ortaya çıkarak, işi internette olan her işletmenin en önemli departmanlarından biri haline geldi. SEO’ya yapılan yatırım ve yatırım getirisi kıyaslandığında en etkili ve uygun maliyetli dijital pazarlama kanalı olduğunu söyleyebiliriz.

SEO da başarı elde etmek istiyorsanız, içeriklerinizi sadece Google için değil kullanıcılar için de hazır hale getirmelisiniz. İçeriklerinizin hem SEO uyumlu olması hem de kullanıcılar için çekici olarak hazırlanıyor olmasına dikkat etmeniz gerekir. Google da sıralama yükseltecek içeriklerler hazırlayan alanında uzman bir içerik ajansı, SEO tecrübesi ile web sitenizin organik trafiğini ve dönüşüm oranını olumlu oranda etkiler.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir