1. Anasayfa
  2. SEO

Dopinger SEO Analiz Süreci Nasıl İlerlemektedir?

Dopinger SEO Analiz Süreci Nasıl İlerlemektedir?
0

Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelen SEO , web sitelerin arama motorlarında daha fazla görünürlük elde etmesini sağlar. Google’da ve diğer arama motorlarında bir web sitesinin sıralamada daha iyi olması için mutlaka arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapılmalıdır. Elbette bu çalışmanın bir analiz süreci de vardır. Böylece ilerleyen zamanda yapılacak çalışmalar için daha doğru bir strateji oluşturmak mümkündür.

SEO analiz süreci olarak ifade edilen kavram, web sitenin arama motoru uyumluluğunu ve site ziyaretçilerinin deneyimlerinin değerlendirme süreci olmaktadır. Web sitesinin olası güncellemelere ya da gelişmelere uyum sağlaması için mutlaka analiz sürecinin adımları başarılı bir şekilde takip edilerek tamamlanması gerekir.

Dopinger, profesyonel SEO hizmetiyle web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlar. Siz de uzman desteği alarak şirketinizin veya bireysel sitenizin görünürlüğünü artırabilirsiniz. Belirli bir stratejiyle ilerleyen Dopinger, çalışmalarını yaparken titizlikle hareket eder.

Adım 1- Anahtar Kelime Araştırması

SEO’nun en önemli ve ilk adımı, anahtar kelime araştırmasıdır. Hedef kitlenin mevcut web sitesine erişebilmesi için anahtar kelimeyle ilgili arama motorunda araştırma yapılması gerekir. Anahtar kelime araştırması yapılırken belli başlı aşamalar takip edilmelidir. Bu adımlar genel olarak sırasıyla aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • Hedef kitle belirleme
  • Kelimenin zorluğunu belirleme
  • Arama oranını inceleme
  • Tıklanma oranını inceleme

SEO için kelime araştırması yapılırken yukarıdaki aşamalar takip edilir. Sonunda ise ortaya ziyaretçi çekmede sıkıntı çekmeyecek bir “keyword” oluşturulur.

Adım 2- Rekabet Analizi

Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu söz konusu olduğunda rekabet oldukça zorlayıcı bir konudur. Bu yüzden SEO’nun en önemli aşamalarından biri olarak rakip analizi yapılmaktadır. Güncel rakiplerini ne yaptığını bilmek ve ona göre bir plan hazırlamak iyi bir stratejidir.
Kopyala yapıştır olmadan yapılan bir analiz, başarıya giden kestirme yollardan bir tanesidir. Rakip analizinde karşı tarafı ve hedef kitlesini tanımak, oldukça mühimdir. Kullandıkları anahtar kelimeye bakmak, onla ilgili içeriklere göz atmak, neyin doğru yapıldığını veya neyin yanlış yapıldığın en iyi şekilde ifade eder.

Adım 3- Teknik SEO Değerlendirmesi

Anahtar kelime araştırması sonrasında SEO’nun en önemli adımı teknik değerlendirmedir. Teknik değerlendirme iki farklı başlıkta gerçekleşen bir çalışmadır. İlki, site içi SEO olmaktadır. Web sitesinin içeriğini, yapılandırmasını ve kodlandırılmasını site içi arama motoru optimizasyonu yapılır.

Burada meta açıklamalarından içerik optimizasyonuna, mobil uyumluluktan URL yapılandırması gibi pek çok faktör değerlendirilir. Sitenin organik arama sonuçlarında görünürlüğünü sağlamak için site içi SEO’nun teknik değerlendirilmesi mutlaka gerçekleştirilmelidir.

Site dışı arama motoru optimizasyonunda ise ana hedef, diğer web sitelerindeki aktiviteleri optimize etmektir. Sosyal medya paylaşımları, forum katılmaları ve backlink oluşturmaları gibi aktiviteler site dışı SEO değerlendirmesine tabiidir. Bu iki arama motoru optimizasyonu faaliyetlerini, birlikte değerlendirmek web sitenin ön plana çıkmasına yardımcı olur.

Adım 4- İçerik Analizi

İçerik analizi, yani “Content Management” oldukça kapsamlı bir araştırma yöntemidir. Bu analiz, söz konusu web sitesi için yazılan metinde geçen kelimelerin belirlenmesiyle, çok önceden seçilmiş kelimelerin kullanım biçimi ve frekansı; metnin orjinalliği hakkında önemli bilgiler içerir.

Oldukça kapsamlı ve gelişmiş bir özellik olan SEO içerik analizi, uzmanlarca dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Hatalı analiz, web sitenin aramadaki görünürlüğünü riske atarken organik ziyaretçi almasını tehlikeye atar. Metinde dikkat çekilmek istenilen yeri kavramak ve ona göre çözümleme yapmanın yolu içerik analizinden geçer.

Adım 5- Bağlantı Profili İncelemesi

Bir internet sitesinin başka bir siteye verdiği bağlatılara, “backlink” adı verilir. Backlinkler, çeşitli şekillerde verilebilir. Genellikle görsel ve metin olarak alınan bağlantılar, SEO için pozitif yönde bir katkı verir. Google’da ziyaretçi trafiğini artırmak amacıyla backlinklerin rolü çok büyüktür. Bu nedenle düzenli olarak bağlantılar incelenmeli ve güncellenmelidir. Arama Motoru Optimizasyonu, tek seferlik bir iş değildir. Devamlı güncelleme, devamlı inceleme gerektiren çalışmalar bütünüdür. SEO analizleri yapılıp web sitelerin güncel durumları takip edildiğinde doğru bir backlink çalışması ortaya çıkar.

Adım 6- Raporlama ve İyileştirme

Raporlama, Arama Motoru Optimizasyonu sonrasında yapılan analizlerin bir belge niteliğinde site sahibine verilmesidir. Analizlerle saptanan yanlışlıklar, belli olunca üzerinde iyileştirmeler yapılmaktadır. Özellikle e- ticaret sitelerinde var olan hataları anlamak için raporlamaya ayrı bir önem verilmelidir.

Sitenin trafik kaynakları, aranma seviyesi gibi istatistikler, SEO raporlarında sade bir dille yazılır. Herkesin anlayacağı bir dille yazılan raporlar sonucunda iyileştirmelerin yapılması gerekir. Web sitenin eksiklikleri kapanır, hatalar düzelir. Bu rapor düzenli aralıklarla hazırlanmalıdır. Aksi takdirde sitenin eksiklikleri belirlenemez. Raporlar doğrultusunda optimizasyonu gerçekleştiren web sitesi, Google’da aramalarda en üstte yer alır.

Sonuç ve Öneriler

SEO, sadece tek seferliğine yapılacak bir çalışma değildir. Optimizasyonun her daim mükemmel seviyede olabilmesi için düzenli aralıklarla analiz yapılmalıdır. Analizler sonucu, sitenin aramalarda neden başarısız olduğu anlaşılarak gerekli iyileştirmeler belli adımlar takip edilerek gerçekleşir. Bu adımlardan tek biri bile atlanırsa SEO’dan beklenen sonucun alınması oldukça zorlaşır.

Bu konuda güvenilir ve kaliteli bir hizmet almalısınız. Dopinger , SEO analiz sürecini mükemmel şekilde takip ederek web sitelerinin açıklarını bulup en iyi şekilde kapatır. Dopinger Arama Motoru Optimizasyonu analiz hizmetini satın alarak siz de Google’da ilk sayfada, ilk sıralarda çıkma şansına sahip olabilirsiniz.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir