1. Anasayfa
  2. İnternet

Domain Nedir, Nasıl Tescillenir?

Domain Nedir, Nasıl Tescillenir?
0

Alan adı anlamı ile de kullanılan domain, bir web sitenin internet kullanıcıları tarafından online dünyada bulunabilir olmasını sağlayan fiziki bir adrestir. Web siteleri, IP olarak adlandırılan sayı sisteminden oluşan kendilerine özel koordinatları bulunmaktadır. Hatırlanması oldukça zor olan IP numaraları, alan adları sayesinde hatırlanabilir isimlere dönüşürler. Alan adları sayı ve harf kombinasyonlarından oluşmaktadırlar. Örneğin; 31.186.17.21 IP numaralarından oluşan Turkticaret.Net web sitesi kullanıcılar tarafından kolayca tarayıcıya yazılarak bulunabilir.

Alan adı uzantıları; gTLD ve ccTLD olmak üzere 2 kategoriye ayrılır. gTLD alan adı uzantıları, tüm kullanıcılar tarafından alınabilir uzantılardır. .com, .net, .info, .xyz gibi uzantılar en yaygın gTLD alan adı uzantılarından biridir. Dünyada ve ülkemizden en yaygın kullanılan uzantı .com uzantısıdır.

ccTLD alan adı uzantısı, web sitelerinin hangi ülkeye ait olduğunun bilgisini vermektedir. Türkiye .tr uzantısına sahiptir.

Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Domain tescil işlemlerinizi gerçekleştirirken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Alan adı seçimi yaparken, markanızı, sunduğunuz hizmet veya ürünlerinizi yansıtan doğru anahtar kelimelerden oluşmasına özen göstermelisiniz. Kullanıcılar ilk bakışta, web siteniz ve ürünleriniz hakkında fikir sahibi olmalıdır. Ayrıca kullanıcılar tarafından kolay bulunabilir ve akılca kalıcı olması açısından kolay ve kısa olmalıdır.

Domain Nasıl Tescillenir?

Bir web sitesi sahibi olmak için; ilk yapılması gereken alan adı sahibi olmaktır. Domain tescili, 1 ile 10 yıllarından tescillenebilir. Tescillediğiniz yıl boyunca isminiz koruma altına alınmış olup, seçtiğiniz alan adı farklı bir kişi ya da kurum tarafından alınamaz ve aynı adla web sitesi sahibi olamaz. Alan adı tescili; kurumların ya da kişilerin, marka değerini ve online dünyadaki varlıkları koruyan bir güvencedir.

Domain kaydı, ICANN tarafından akreditasyon sahibi alan adı kayıt şirketleri aracılığı ile yapılmaktadır. Örneğin; Türkiye’de Turkticaret.Net ICANN akredite 5 firmadan biridir.

Web siteniz adına domain kaydı gerçekleştirmeniz gereken ilk adım domain sorgulama işlemi ile tescil ettirmek istediniz alan adını sorgulamaktır. Seçtiğiniz alan adının daha önceden alınıp almadığı ve boşta olup olmama durumunu sorgulama işlemi sayesinde kontrol edebilirsiniz. Seçmiş olduğunuz isim boşta ise, sepete ekleyip ödeme işlemlerinizi gerçekleştirerek alan adı tescil işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hemen uygun fiyatlar ile alan adı sahibi olmak için Turkticaret.Net domain sorgulama sayfasına girin ve hayalinizdeki alan adını tescilleyin.

https://www.turkticaret.net/domain-sorgulama

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir