1. Anasayfa
  2. Sektörel

Gübre Serpme Makinası Nedir, Neden Kullanılır?

Gübre Serpme Makinası Nedir, Neden Kullanılır?

Gübre serpme makinası pratik yapısı itibariyle tarım ile uğraşanların en sık kullandıkları araçlardan birisidir. Ekilen tohumların daha iyi verim vermesi için gübreye ihtiyaç duydukları göz önünde tutulursa, gübre makinası de pratik şekilde gübrenin toprağa atılmasını sağlamaktadır.

Gübre serpme makinaları ürünlerimiz için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gübre Serpme Makinası Nedir?

Gübre serpme makinası gübrenin toprağa homojen şekilde serpilmesini sağlamaktadır. Gübre özellikle tohumların çimlenmesi ve olgun hale gelerek verimli şekilde yetişmeleri açısından çok önemlidir. Toprak üstü ve toprak altı bileşenler tarafından alınan gübre her çiftçinin ürün hasadını arttırmak için kullandığı temel bileşenlerdendir.

Gübre kullanımı bitki ve toprağın ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin kolay şekilde sağlanmasına yöneliktir. Bu kapsamda da gübreler toprağın yapısını iyileştirir. Bitkilerin de gelişimini hızlandırır. Toprağa sağladığı yararların tam olarak görülmesi için ise gübrenin toprağa serpilmesinde dikkatli ve özenli olması gerekir. Gübre toprağa atılırken homojen bir şekilde dağıtılması gerekir. Bu bakımdan da gübre serpme makinası kullanımı büyük kolaylık sağlar.

Gübre Serpme Makinası Neden Kullanılmalı?

Gübre serpme makinası kullanımı ile birlikte gübrenin toprağa dengeli ve uygun şekilde dağıtımı mümkün olmaktadır. Yeterli miktarda olacak gübreyi doğru verimlilikte toprağa serpen makine, istenen seviyede gübre miktarı da sağladığı için fazladan gübre kullanımını da engeller. Bu kapsamda da tarla için ne kadar gübre gerekiyorsa bunun hesaplamasını önceden yapmak da mümkündür. Gübre serpme makineleri aynı zamanda tarla üzerinde de yoğun şekilde işlem yapmanıza fırsat vermeden toprağın gereksiz sıkışmasını da engeller. Bunun yanında gübre serpme makineleri çalışma yapısı ile toprağın da sağlıklı kalması mümkün olur. Bu sayede ise toprağın vereceği meyve ya da sebze oranında da önemli artış yaşanır.

Gübre Serpme Makinası Nasıl Çalışır?

Gübre serpme makinası çalışması oldukça kolaydır. Traktör ile birlikte kullanılması gereken bu makine, traktörün hidrolik kısmına bağlanır. Buradaki hidrolik çalışma sağlayarak gübre makinasının dağıtıcı kısımlarını faaliyete geçirir. Tek veya çift boşaltma deliğine sahip olabilen makineler, hidroliğin dönmesi ile birlikte hazneye koyulmuş olan gübrenin tarlaya hareket halinde dağıtılmasını sağlamaktadır. Boşaltma haznesinin altında yer alan disklerin dönüş hızı ayarlanabilir. Bu bakımdan hareket halinde toprağa ne kadar gübre düşmesi isteniyorsa kullanıcı tarafından ayarlamasını yapmak mümkündür.

Boşaltma deliklerinin üzerinde yer alan karıştırıcılar ise disklerin üzerine gübreyi eşit şekilde dağıtmaktadır. Bu sayede tüm alana eşit miktarda dağıtım gerçekleşir. Gübrenin kullanımı bu sayede daha ekonomik hale de gelir.

Çift diske sahip olan modellerde kullanıma göre tek bir disk kullanılmak isteniyorsa küçük aparatlar yardımı ile kullanılmak istenmeyen diski kapatmak da mümkündür. Sonrasında ise aparat kaldırılır ve çift taraflı dağıtım için tekrar disk aktif hale gelir. Bu sayede hazneyi boş tutmak yerine zamandan daha iyi şekilde tasarruf sağlamak da olanaklıdır.

Tarım makinaları ürünlerimiz için tıklayabilir ve sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir