1. Anasayfa
  2. Rehber

Bilgisayar Modeli ve Seri No Öğrenme | En Basit Yol

Bilgisayar Modeli ve Seri No Öğrenme | En Basit Yol

Bilgisayarlar, birçok noktada hayatımızın olmazsa olmazları arasına girebilmektedir. Özellikle de konu bizim gibi webmastarların bilgisayarı ise, daha da bir önem taşımaktadır. Bildiğiniz gibi bilgisayar alırken onlarca farklı özelliğine ve donanımlarına göz gezdirmekteyiz. İstediğimiz özelliklere sahip olmazsa genel olarak almayı çok tercih etmeyiz. Peki bilgisayar modeli ve seri no öğrenme nasıl yapılır? Eğer sizlerde bu sorunun cevabını merak ediyorsanız doğru adrestesiniz.

Üreticiler bilgisayarların onlarca farklı modelini geliştirerek piyasaya sürmektedir. Birçoğu aynı bilgisayar gibi gözükse de, maallesef model farklılığı olabiliyor. Peki bu durumu nasıl çözeriz? Birazdan göstereceğim yöntemler ile birlikte kolaylıkla bilgisayar modeli öğrenme adımlarını sizlerde uygulayabilirsiniz.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan konumuza geçerek bizleri ne tür bilgilerin beklediğine göz atabiliriz.

Bilgisayar Modeli ve Seri No Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayar modeli ve seri no öğrenmek için öncelikle bilgisayarın kutusuna bakmanız ilk tavsiyemizdir. Fakat kutuya bakmadan bilgisayar üzerinden öğrenmek isterseniz, alt başlıklara geçerek kısaca yöntemi öğrenebilirsiniz.

CMD Komutu ile Öğrenme Yolları

Her bilgisayarda bildiğiniz gibi komut girebilmek için CMD yazılımı yer almaktadır. Bu yazılım ile birlikte hızlıca bilgisayar seri no öğrenme ve diğer işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

  1. İlk olarak Başlat > CMD araması ile kod istemcisini açıyoruz.
  2. Gelen ekrana model için ”wmic csproduct get name” yazıyoruz, seri no için ise ”wmic bios get serialnumber” yazıyoruz.
  3. Enter tuşuna basın ve gerekli bilgiler karşınıza çıkacaktır.

CMD Komutu ile Bilgisayar Modeli ve Seri No Öğrenme

Bu yolu kullanarak model yada seri no bilgilerine hızlıca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ben iki farklı kod ile uğraşamam derseniz, bir diğer yöntemimize geçerek kolay olan yönteme göz atabiliriz.

Dxdiag ile Öğrenme Yolu

Windows’un tanı aracı olan Dxdiag, herkesin sıklıkla kullanmış olduğu araçlardan bir tanesidir. Bilgisayar satan mağazalarda da ekranda genel olarak bu aracı görebilmekteyiz.

  1. İlk olarak Windows + R kombinasyonu ile çalıştır komutunu açın.
  2. Gelen ekrana Dxdiag yazın ve arama butonuna basın.
  3. Gelen ekrandan Sistem başlığında gerekli bilgiler yer alır.

Dxdiag ile Bilgisayar Modeli ve Seri No Öğrenme

Bu tanı aracı ile birlikte sadece sistem bilgileriniz değil, ekran ve ses gibi birçok özelliğe de kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. En sağlıklı ve sevdiğim yöntemlerden birisi olduğunu söyleyebilirim.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Bilgisayar Modeli ve Seri No Nasıl Öğrenilir başlığı adı altında paylaşımda bulunmaktayız. Uzun zamandır bizlerden beklenilen ve merak edilen bir konu olduğu için paylaşmak istedim. Umarım paylaştığımız bu makale, sizler içinde faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

Bilgisayarları satın almadan öncede yukarıda yer alan komutlar ile birlikte hem model bilgisine, hem de sistem bilgilerine hızlıca ulaşım sağlayabilirsiniz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir