1. Anasayfa
  2. Rehber

Baby Boomer Kuşağı | Baby Boomer Ne Demek?

Baby Boomer Kuşağı | Baby Boomer Ne Demek?
0

Baby Boomer kuşağı, son zamanlarda sosyal medyanın dilinden düşmeyen o terimlerden yalnızca bir tanesi haline gelmiş durumda…

X,Y, Z kuşağı gibi son zamanların en çok yaygın konularından birisi olan kuşak tartışmasında bir diğer konu ise baby boomer konusunda oluyor. Baby boomer kuşağı nedir sorusu ise sosyal medyada yayılmaya başlayan “OK boomer!” terimleri ile her geçen gün giderek artış gösteriyor.

Kuşakların tartışması ile devam eden bu günlerde Z kuşağını sık sık kulanmış olduğu boomer terimi birçok kişinin merak ettiği bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Peki, boomer kelimesi ne için kullanılıyor ve anlamı nedir?

Boomer Ne Demek?

Baby boomer kelimesi “sessiz nesil” anlamına geliyor. Aynı zamanda da kendisinden bir önceki nesil olan X kuşağını takip eden demografik kohorttur. Doğum yılları 1946 ve 1964 arası olan kişiler için kullanılan bu terim genel olarak 2. Dünya Savaşı sonrası bebek patlaması sırasında doğan kişiler için kullanılıyor.

2000 nesli olarak bilinen milenyum yılları doğumlu olan Z kuşağı, kendi fikir akımlarına karşı çıkan yaşlıları eleştirmek adına kullandıkları bir terim olarak günümüze geldi. Baby boomer kuşağı içerisinde olan kişilerin genellikle genç kesime bir şeyler konusunda diretme ve kabullendirme içerisinde olması bu durumun giderek artmasına neden oluyor.

OK boomer ne demek sorusu ile ilk olarak 2019 yılında gündeme gelen bu kalıbın Türkçeye çevrilmiş olan hali “tamam, haklısın babalık.” şeklinde oluyor. Z kuşağının boomer kuşağında yer alan yetişkinler ile dalga geçmek amacı ile kullanmış oldukları bu terim her geçen gün giderek artan bir kullanım oranına sahip…

Kuşaklar ve Yılları

Baby Boomer Kuşaklar ve Yılları
Baby Boomers, X , Y , Z Kuşağı

Yıllar ve kuşaklar birçok kişinin merak ettiği konular içerisinde yer alıyor. Kuşaklar ve yılları konusunda araştırmaya giren kişiler için hazırladığımız bu içeriğimiz her yaş grubunun hangi kuşağa ait olduğunu açık bir şekilde ortaya koyacak…

  • Alfa kuşağı: 2012 yılı sonrası doğanlar,
  • Z kuşağı: 1996 ve 2011 doğumlu olanlar,
  • Y kuşağı: 1977 ve 1995 yılları arası doğanlar,
  • X kuşağı: 1965 ve 1976 yılları arası doğanlar,
  • Baby boomer kuşağı: 1946 ve 1964 yılları arası doğanlar,
  • Gelenekçiler kuşağı: 1945 yılı ve öncesinde doğanlar için kullanılır.

Baby Boomer Kuşağı Özellikleri

Baby boomer kuşağı özellikleri konusunda sizlere söyleyebileceğimiz birçok özellik bulunuyor. Bu özellikler bu yaş grubundaki hemen hemen herkeste rast gelebileceğiniz özelliği bünyesinde bulunduruyor.

Yaşlı kesimin gündemden geri kalması ülkemizde genellikle kullanılan bir terim olan “konuya Fransız kalmak” ifadesinin yerine genç kesimin en çok kullanmış olduğu terim “Boomer kalmak” oluyor. Bu konudan da anlayabileceğiniz gibi bu yaş kesiminin gündemden ve dijital ortamdan uzak olduklarını anlayabiliyoruz.

Pekii, boomer kuşağının özellikleri nelerdir?

  • Kuralcı ve çalışkan bir yapıya sahiptirler.
  • Teknolojiye ayak uyduramayabilirler.
  • Dijital okur-yazarlık oranları çok düşüktür…

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir