1. Anasayfa
  2. MacOS

Apple Bilgisayarlarını En Çok Etkileyen Virüs Ortaya Çıktı

Apple Bilgisayarlarını En Çok Etkileyen Virüs Ortaya Çıktı
0

Kaspersky Lab uzmanları , 2019’da macOS kullanıcıları için en yaygın tehdidi seçti . Dünyanın her onuncu Apple bilgisayarına çarpan Shlayer adware Trojan olduğu ortaya çıktı.

Geçen yıl, Shlayer macOS cihazlarına yapılan tüm saldırıların % 29’unu oluşturdu. Çoğu zaman, kurbanları ABD (% 31), Almanya (% 14), Fransa ve Birleşik Krallık’ta (her biri% 10) kullanıcıydı.

Shlayer açılış sayfalarına örnekler

Kötü amaçlı yazılım, Wikipedia ve YouTube gibi milyonlarca dolarlık bir kitleye sahip binlerce yasal siteye yayılıyor. En büyük çevrimiçi ansiklopedide, YouTube’daki video notlarının açıklamalarında yer alan kötü amaçlı bir bağlantıya gizlenebilir.

Kullanıcı bağlantıyı tıklayıp sahte bir uygulama yükledikten sonra (örneğin, Adobe Flash Player için bir güncelleme kisvesi altında), Shlayer’ın varyasyonlarından biri “bölgesine” indirilir. Bu da, arama sonuçlarını taklit etmek de dahil olmak üzere tarayıcıyı reklamla dolduran çeşitli programları çekecektir.

Kötü amaçlı yazılımların ilk örnekleri Şubat 2018’de uzmanlar tarafından kaydedildi. LC, “Shlayer’ın ilk keşfedildiği andan itibaren, operasyonunun algoritması çok fazla değişmedi ve etkinliği azalmadı: şu anda tespitlerin sayısı, kötü amaçlı yazılım tespit edildikten sonraki ilk aylardakiyle aynı seviyede kalıyor.” Dedi.

Şirketler, Apple macOS’un çok daha güvenli ve daha güvenli bir sistem olarak tanınmasına rağmen, macOS kullanıcılarına para kazanmaya çalışan siber suçlular devam ediyor, ”diye ekledi.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir